FED Kararı (14 Aralık 2016)

14 Aralık 2016 FED toplantısı sonrası FED Faiz Kararı açıklaması :
FED faiz artırım kararı açıklamasının dolar üzerindeki etkilerini bu makalemizde paylaşacağız.

Türkiye’ye kötü haber; ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararını açıkladı. Fed faizleri 25 baz puan yükseltti. Fed 2017 yılında üç faiz artırımı beklediğini açıkladı. Karar öncesi dolar/TL 3.46 iken faiz artırımı sonrası 3.50’nin üzerine çıktı.
Kurum ABD ekonomisinin 2016 yılında yüzde 1.6 büyüyeceğini öngördü.

Fed faiz artırım kararını oy birliği ile aldığını açıkladıktan (25 baz puanlık faiz artırım kararı) sonra altının onsu 1.161 dolardan 1.152 dolara indi.

FOMC toplantısından sonra yapılan açıklamada, ekonomik görünümün daha parlak olduğu ve gelecek sene kısa vadeli faiz oranlarında 3 adımda 75 baz puanlık faiz artırımı yapmayı beklendiğini, Para politikası duruşunun genişlemeci olmaya devam ettiğini, istihdam piyasası koşullarında bir miktar daha güçlenmeyi ve yüzde 2 enflasyona dönüşü destekledikleri beyan edildi.

Fed Başkanı Janet Yellen’in faiz arttırım açıklaması :

Kademeli biçimde faiz oranlarında artış görülebilir. Enflasyonun gelecek yıl (2017) %2’nin üzerine çıkacağını tahmin ediyoruz. Doğal nominal Fed faiz oranı oldukça düşük. Ekonomik görünüm oldukça belirsiz. Siyaset önceden yönü belli olan bir olgu değildir. Fonlama oranında oldukça ılımlı bir düzenleme yapıldı.

Çok az bir enflasyon söz konusu. Bazı katılımcılar. özellikle bazı mali politikalardaki değişikleri de tahminlerine yansıttılar. Bu da doğal olarak bu seneye ve 2017 yılına ait revizyonları belirlerken etkili oldu.
Üretkenlik kapasitesinin artırılması beklentisi üretkenlikteki düşüşü yansıtıyor. Üretkenliği artıran politikalar politika değişikliğini kapsar. Eğitimi geliştirme gibi faaliyetleri kapsar. Özel veya kamu yatırımlarının sağlanması aynı biçimde. ABD’de işçilerin inovasyona teşvik edilmesi yeni şirketlerin teşvik edilmesi gibi politikalar etkili olabilir. Bunların etkinliği özel bazı hususlara etkili olacaktır.

Tam olarak Fed’in herhangi bir politika değişikliğine nasıl tepki vereceği üzerine bir şey söyleyemem bir spekülasyon olur. Ayrıntıları görmemiz gerekiyor.
Vergi politikalarının uygulanması üretkenlik hızını da değiştirebilir ekonominin nötr oranını etkileyen bir faktör bu. Aynı şekilde nötr fonlama oranının değerinin düşük olduğunun farkına vardık. Üretkenliğin artışındaki yavaşlama etken burada.

Bizim faiz oranlarını artırma kararımızın kesinlikle ekonomideki ilerlemeye yönelik güveni yansıttığı şeklinde yorumlanmasını istiyoruz. Ekonomideki iyileşmenin dirençli olduğunu belirtiyoruz. Piyasalarda bu faiz artırımı fiyatlanmıştı. Yinede piyasaların üzerinde küçük bir etkisi olacaktır. Kısa vadede bir miktar teşvik sağlayabilir faiz oranları borç alma maliyetleri noktasında. Hane halkları ve şirketler ılımlı değişiklikler görecekler. Çok az yansıması olacak ortalama ABD vatandaşları üzerinde.

Şu anda nötr fonlama oranının çok düşük olduğunu kabul edebiliriz. Çünkü enflasyon hala yüzde 2’lik hedefin altında. Projeksiyona baktığımız zaman uzun vadeli işsizlik oranının altında olduğunu görüyoruz. Yüzde 4.5 şu anda. Uzun vadeli normal işsizlik projeksiyonunun altında. Biz aslında bunun uygun olduğunu düşünüyoruz.
Nötr işsizlik oranın altında seyrediyor olsa da iş gücü piyasasına baktığımız zaman baskılar da görüyoruz. Bu da aşırı derecede enflasyonun hedefine dönmesine katkıda bulunabilir.

Görünüm belirsizliğini koruyor.Benden önceki başkanlar ve ben de tabii ki işsizlik oranının yüzde 6 olduğu ve aynı şekilde somut istihdam artışı konusunda hemfikir olurduk. Öncelikle bu gevşek seviyenin toparlandığını kabul etmeliyiz. Mali politikanın teşvik sağlaması gerekiyor. Yine de dikkatli olmalıyız şu konuda. Tasviye vermiyorum burada kongreye para politikamızı belirlerken çeşitli faktörleri dikkate alıyoruz. Bu yüzden de ben üretkenlikteki artışa dikkat çekmeye devam etmek istiyorum.

 

Fed’in faiz artırma kararı öncesinde 1,0640-1,0650 bandında seyreden avro/dolar paritesi, şu sıralar 1,0578’e kadar geriledi. Dolar/TL paritesi ise uluslararası piyasalarda 3,4603’ten 3,5115 yükseldi.

Öte yandan, altının ons fiyatı kararlar takiben 1.160 dolardan 1,152 dolara gerilerken, ABD 10 yıllık devlet tahvili faizi yüzde 2,44’den yüzde 2,47’ye yükseldi.

Açıklama öncesi dalgalı seyreden ABD borsaları, toplantının karar metnini takiben kayıplarını artırdı. Şu sıralar, Dow Jones Endeksi yüzde 0,06, S&P 500 Endeksi yüzde 0,26, Nasdaq Teknoloji Endeksi de yüzde 0,26 düşüşle işlem görüyor.

Faiz kararının arından Brent tipi ham petrolün varil başına fiyatı ise 54,65 dolardan 54,13 dolara geriledi.

FED’in bugün yaptığı artış ve 2017 senesinde daha agresif davranılacağına dair 3 kez daha faiz artıracağı açıklaması gelişmekte olan ülkelerin aleyhine olacak. Faiz artışından en çok etkilenecek gelişen ülkeler Brezilya, Rusya, Türkiye ve Güney Afrika olarak tahmin ediliyor. Çünkü bu artış Türkiye gibi çok borcu bulunan ülkelerin finansman maliyetlerini yukarı çekerek, büyüme ve kur dengesine zarar verecek. ABD trilyon dolara yakın altyapı yatırımı yapılacağını açıklayınca doğal olarak bir taraftan ekonomi ve enflasyon hızlanırken diğer yandan borç stoğu da artacak.
Sonuç olarak; Amerika faizleri her dönemde yükselişini sürdüreceğinden senede 200 milyar dolardan fazla dış finansman bulmaya mecbur olan Türkiye, faizler yükseldikçe ekonomik sıkıntıya girecektir. Doğal olarak Türkiye ekonomisinde yukarı doğru döviz (euro, dolar vs.) fiyatı dalgalanmaları, altın fiyatlarında düşüşler ve borsa etkileri görülecektir. Kurtuluruz inşallah desek de bize göre maalesef tablo karanlık. Piyasalar panikte, Dolar yükselişte, Altın düşüşte, Ekonomik kriz kapıda. 🙁

FED’in faiz artırım kararı karşısında doların durumu ve çözüm önerilerinizi ve şahsi tahminlerinizi yorum kısmına yazmanızı rica ederiz.

YORUMLAR-SORULAR-CEVAPLAR

  • ekonomist

    Bu durumda dolar fiyatları yükseldiğinden, hükümetin isteği ile dolar bozdurmamız iyi olmadı. Zarar ettik demektir. Acaba bize bu tavsiyelerde bulunanlar dolar mı satın aldı diye düşünmeden edemiyorum. Yazık oldu, dolar fiyatları ucuzken sattık, şimdi dolar almak istesek zarardayız. Türk lirası eriyor… Dolarları sattık, yerine altın aldık Kapalıçarşı’dan. Dolar yükseldi, altın düştü. Vatandaş büyük zarar etti bu işten. Bundan sonrası ise pek parlak görünmüyor. Dolar sürekli yükselecek gibi…

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.