AVM Güvenlik Firmaları

AVM Güvenlik firmaları üzerine yapılan bir araştırma, son günlerde ülkemizde oluşan yasadışı eylemleri de dikkate alırsak oldukça önemli bir konu oluşturuyor.

Alışveriş merkezleri adından da anlaşılacağı üzere insanların toplu halde alışveriş yapabileceği, satıcıların da toplu bir şekilde ürün ve markalarını sattıkları mağazaların bulunduğu büyük mekanlardır. Söz konusu devasa yapıları, anlık olarak binlerce kişi, yüzlerce mağazada alışveriş yapmaya ve yemek ihtiyaçlarını gidermek için tercih etseler de artan terör olayları avm’lerde güvenlik açıklarının olması şüphesini de birlikte getirmektedir.

AVM’lerini neden tercih ediyoruz?

Öncelikle en azından özel güvenlik tarafından korumasının sağlanması, yangın, alarm vs. güvenlik sistemleri ile korunması, tüm mağazaları bir arada bulabiliyor olmak, güvenli ve huzurlu gezi, eğlence ve buluşma noktası olarak kullanılması, daha seçkin ve güvenilir cafe ve restoranların olması, sinema ve müzik gibi etkinliklerin topluca ve güvenli bir şekilde izleniyor olması ve mağazaların yanı sıra alışveriş merkezinin uyguladığı kampanyalar insanlar için daha cazip geldiği için diye özetleyebiliriz bu seçimi.

Bu tür avantajların en önemlisi olan güvenlik olgusunu sizler için araştırdık. Konu hakkında bilimsel makaleler de yayınlayan ISP Özel Güvenlik Şirketi yetkilerinden Güven bey ile e-posta yolu ile yaptığımız röportaj, bizleri dehşete düşürdü…

Firma yetkilisi Güven bey konu ile ilgili önemin kurumsal internet sitelerinin AVM Güvenliği hakkındaki yazısında özetlendiğini, ancak bir çok nedenden dolayı AVM yönetimlerinin bu önemli kurallara uymadığını belirterek, reklamlar, tanıtımlar, belirli bölgelere taşıma servisi koymalar, özel süslemeler ve her türlü yöntemle AVM’nin kaliteli imajını sağlamaya çalışan AVM yetkilileri, iş güvenliğe gelince hemen ekonomik önlemlere başvuruyor ve alışveriş merkezi çalışanları, ziyaretçiler için en ucuz fiyat politikası güdüyorlar diyor. Giriş ve çıkışlarının güvenlik açısından en önemli yerler olduğunu belirten yetkili, buralarda görev yapan özel güvenlik elemanlarının da seçiminin niteliğe göre değil ucuz fiyat politikasına göre yapıldığını, oysa bu işin ihtisas mesleği olduğunu ve özel eğitimli görevliler ile yapılması gerektiğini söylüyor.

ISP Güvenlik AŞ yetkilisi Güven beye “güvenliğini sağladığınız alışveriş merkezleri var mı” diye soruyoruz. Cevap çok düşündürücü; Bir tane AVM projemiz vardı, ismini vermek uygun değil, ancak personel maaşları kendilerine fazla geldiğinden, önerdiğimiz güvenlik görevlisi sayısını almak yerine yarısını temin etmemizi istediler, biz de sözleşmeyi feshettik. Güvenlik personeli yetersizliği nedeniyle binlerce insanın vebalini biz çekemeyiz dedik. Adı çok bilinen diğer AVM yönetimleri ile de sadece ucuz fiyat vermemizi talep etmeleri, kalabalık yönetimi ve diğer bilimsel konularda bilgisi olan elemanlarla çalışmak istememize rağmen fiyatlarının kendilerine pahalı gelmesi nedeniyle çalışmadık. İnsan hayatı ucuz değil, tüketiciler buralara aileleri ile çocukları ile güvende olmak için geliyor, mağaza elemanlarının aileleri çocukları güvenli bir yerde iş buldu diye seviniyorlar ama şu anda hiçbir AVM’de güvenlik hizmetleri göründüğü gibi kaliteli ve etkin değil, sadece gösteriş olsun diye bu hizmeti, merdiven altı firmalardan alıyorlar, biz de prensip olarak; Bu mentalitedeki bir AVM yönetiminin güvenlik işini almak istemiyoruz diyor Güven bey…

Tekrar soruyoruz, AVM güvenliğinin zorlukları nelerdir diye.

Cevap: AVM yönetiminin güvenliği gereksiz ve sanki başkasının güvenliği gibi görmesi de var, AVM’ye giren müşterilerin onlar için değil de AVM için çalışıldığını zannetmeleri de var. En çok zorluğu müşteriler çıkarıyor, oysa güvenlikler asıl onları koruyor… diyor.

Eleştiriler haklı değil mi? İnşaatı milyon dolarlarca paraya maledilen, içinde günde onbinlerce kişinin alışveriş yaptığı, dünyanın ve Türkiye’nin en elit mağazalarının yer kapmak için yüksek kiralar ödediği avm’ler bu denli bilinçli bir özel güvenlik şirketini değil, sırf maliyet yönünden ucuz firma ve personelleri sadece şov için çalıştırıyor. Aman dikkat…

Not: AVM güvenliği nasıl olmalıdır hakkındaki bilgiler için tıklayınız…

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.