Kredi kartı faiz oranları 2017

1 Ocak 2017 tarihinden itibaren kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık en yüksek akdi faiz oranları Türk lirası için % 1,84, yabancı para için % 1,47, aylık en yüksek gecikme faiz oranları Türk lirası için % 2,34, yabancı para için % 1,97 olarak belirlendi.

TCMB’ndan yapılan açıklamada, “Son zamanlardaki ekonomik gelişmeler ve piyasa şartları dikkate alınarak, kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarının hesaplama yöntemi değiştirilmiştir. Yeni yönteme göre kredi kartı azami faiz oranları, ihtiyaç kredisi faiz oranları ile kredi kartlarının taşıdığı ek riskler ve maliyetler dikkate alınarak belirlenecektir.”

Bu nedenlerle Türk lirası ve yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarında indirim yapılmıştır.

1 Ocak 2017 tarihinden geçerli olmak üzere kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık en fazla akdi faiz oranları Türk lirası için yüzde 1,84, yabancı para için yüzde 1,47, aylık en fazla gecikme faiz oranları Türk lirası için yüzde 2,34, yabancı para için yüzde 1,97 olarak belirlenmiştir.

Bu oranlar azami olup, bankalarca kredi kartı işlemlerinde bu oranların üzerinde faiz oranı uygulanması mümkün değildir. Bankalar bu oranları geçmemek şartıyla faiz oranlarını serbestçe belirleyebilirler.

1 Nisan 2017 tarihinden itibaren gelecek 3 aylık dönem için geçerli olacak azami faiz oranları ise yine Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından duyurulacaktır.

Banka kredi kartı faiz oranları bireysel kredi faizlerine oranla daha yüksek olduğundan kısa vadeli kredi ihtiyacı olan kredi kartı sahipleri, kredi kartı yerine daha düşük oranlı tüketici kredisi kullanmaları ise daha avantajlıdır.

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.