Mobil Telefon İsimleri

Mobil Telefon İsimleri 

Konumuzun başlığından da anlayabileceğiniz gibi günümüzde gelişen teknolojiler ile birlikte cep telefonları ve mobil tabletler artmakta.

Apple ürünü olan Iphone, Samsung, Nokia, Asus, Lg, Sony, Lenovo  gibi markalar bu konuda başı çekmekte. Bu konuda herhangi bir sorun olmamakla beraber, önceki senelerde sıkça rastladığımız bir sorun gözümüze çarpmakta.

Bu markalar aynen eski arabalar gibi modelleri geliştikçe Model arkalarında uzantılar eklemekte. Konuya dikkatlice bakınca neredeyse ürünün isminden daha uzun hale gelen bu adlar hayatımızı zorlaştırmakta.

Buna en güzel örneklerden birini Fiat markasının ürettiği Tempra isimli aracı örnek verebiliriz.

90 lı yıllarda hayatımıza giren şimdiki gençliğin pek de tanımadığı bu araç ilk önce Fiat Tempra olarak hayatımıza girdi ardından eklenen klima, Enjeksiyon, otomatik cam, gibi donanımlarla yavaş yavaş Tempra slx, sonraları Tempra SLXAK 1.6 ie gibi uzayarak hayatı iyice zorlaştırır hale geldi. O kadar ki artık arabanın arkasında küçücük bir Tempra yazısı sağ tarafta da barkod numarası gibi modelin özelliklerini içeren upuzun bir yazı o zamanlar armızda aracın arkasını o kadar kocaman yapılmasının sebebinin bu model yazılarının sığması için tasarlandığını düşünen  arkadaşlarımız bile vardı.

Halbuki Mercedes, BMW, Audi gibi firmalar gayet sade biçimde; Audi 80 – 100 , BMW 316 , MERCEDES C200 gibi sade isimler kullanır donanımlarını satın alan haricinde çok fazla kimse dışardan bakınca bilmez sadece dışarıdan belli olan küçük ayrıntılar ile kendisini belli ederdi.

Günümüzde mobil cihaz üreticileri aynen Fiat markasının Temprada yaptıkları gibi ürettikleri her yen nesil ürünün uzantısına özelliğine göre isimler vermeye başladı, Nasıl mı ?!;

Mobil Telefon İsimleri, İlk zamanlarda sadece Iphone 1, ıphone 2 olarak çıkan Apple markasının Iphone telefonu zaman geçtikçe Iphone 4S, günümüzde Iphone 6 S Plus , Samsung S3 Samsung S4 gibi çıkan modeller günümüzde Samsung Galaxy S6 Edge Plus gibi özellikleri artık isimlerine yansımış biçimde bizlere sunmakta.

Şükürler olsun ki bu model isimlerini telefon yada tabletlerin arkalarına kocaman işlemiyorlar da cihazlar cebimize sığacak boyutta oluyor. Gerçi fiyatları çok da cep dostu değil ama olsun boyutları küçük en azından, Aslında boyutları da artık pek cebe sığmıyor ama en azından fonksyonları büyük bir cebe yada çantaya sığan bir bilgisayar gibi olduğu için bir çok avantaj sağlamakta 🙂

Üreticilerden naçizane ricamız ürünlerin sadece modelleri ile isimlerini yönetmeleri kafamızı daha fazla bulandırmamaları olacakiphonemodels ama satış stratejisi olarak bu yolu seçtikleri için bizleri fazla önemseyeceklerini düşünmüyoruz. Dolayısı ile yakın bir zamanda “Samsung Galaxy S7 Edge Plus SLX-AK-ie”, “Iphone 7 S Plus Edge Multi Plus Ex-Large Quad Core Duo Multiple …” gibi modeller görürsek şaşırmayız. 🙂  

 

Arananlar ve bulunanlar:

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.