Ramazanda Mastur

Ramazanda mastur günah mı?

Açıkça yazmadık ama asıl soru şu Ramazanda mastürbasyon yapmak günah mı, Mastürbasyon orucu bozar mı soruları sıkça sorulan sorulardan… Erkek sağlığı ve dini açıdan araştırdık…

 

Ramazanda mastur sorusu için İşte cevaplar :

Oruçlu biri mastürbasyon yaparsa orucu bozulur. (Bunun için tövbe etmesi ve ramazandan sonra bir gün kaza orucu tutması gerekir ancak kefaret orucu gerekmez.) Yani mastürbasyon yapmak, orucu bozsa da kefareti gerektirmez (*). Kişini bundan dolayı tövbe etmesi ve daha sonra da bu orucu kaza etmesi gerekir (ve yeterlidir).

Mastürbasyon, sıkça yapılıyor ve bağımlılık haline geldiyse HARAM’dır ve günahtır. Ama zinaya düşme tehlikesinin olduğu hallerde vacip olabilir. Eğer Ramazanda oruçluyken mastürbasyon yapılırsa: Orucu bozar ve kazası gereklidir. Tabii kendini tatmin etme durumu oruç vakitleri içerisinde gerçekleşiyor ise…

 

Kendini rahatlatma işlemini eğer oruçlu iken değil de iftar saatinden sonra iftar yemeğini yedikten sonra sahura kadar gerçekleştiriyorsanız kefaret gerektirmemektedir. Cünup olma durumunu gidermek için gerekli olan boy abdestinin alınması yolu ile kendinizi temizlemiş olursunuz (imsak vaktine kadar yapılmalı).

Kadınlar Ne Sıklıkta Aşk Yapmak İster

Fakat, bir Ramazanda oruç tutarken iki kere mastürbasyon yapan erkeğe kefaret gerekir. Çünkü, Ramazanın 1 gününde, kaza gerektiren bir şey yaparak orucunu bozan kimse, başka gününde de bu hareketi kasten tekrar ederse kefaret gerekir. Yani 1 kez yaparsanız kaza etmek yeterli olurken, 2 veya daha fazla yaparsanız kefaret lazımdır…

 

Kefaret ne anlama gelir? 

Oruçlu kişi bozduğu orucu kaza eder (yani onu tekrar tutar) ve kefareti olarak da aralıksız bir şekilde 2 ay oruç tutmak demektir. (Güncelleme: Bu durumda 1 gün kazası + 60 gün kefaret orucu olmak üzere toplam 61 gün oruç tutulması gerekmektedir.)

Oruçluyken hallenmek normal midir ?

Erkek arayan kadın ilanları

Oruçluyken başka bir insandan veya düşünceden dolayı hallenmek, cinsel arzular duymak normaldir. Nihayetinde oruç tutarken insanlar acıkırlar veya akıllarından kötü düşünceler de geçebilmektedir. Orucun amacı da bu durumun farkına varmak, bu olmaması gereken düşünceler aklından geçmesine rağmen hem ruhu, hem bedeni terbiye etmektir. Önemli olan bu düşüncelere yenik düşmemek ve etkisi altına girmemektir.

İftar vaktinden sonra kendi ile cinsel anlamda ilgilenmenin herhangi bir günahı ise söz konusu değildir. Gusül abdesti alarak sahur ile birlikte yeniden oruç tutulabilir.

Kadınlar erkeklere nasıl yaklaşmalı konusunu öğrenmek istiyorsanız hemen TIKLAYIN

Erkek Kadına Cinsel Olarak Nasıl Yaklaşmalı

 

İyi günler dileriz.

Arananlar ve bulunanlar:

YORUMLAR-SORULAR-CEVAPLAR

 • Ramo Mastir

  Oruç bedensel ve ruhsal olarak arınma ve nefse yenik düşmemektir. Ramazanda, hele de oruç tutarken mastür… olmaz. Zaten orucun ruhuna aykırı bu. Tabi ramazanda iftardan sonra olabilir. Çünkü iftar ve sahur arası yemek de cinsellik de mümkün. Elimize, ağzımıza, şeyimize hakim olmak demektir oruç.

 • master 31

  şimdi ben ramazanda 31 çekmek günah mı günah değil mi anlayamadım. 31 çekince oruç bozulur mu, oruçlu değilken de günah mı değilmi? ayrıca sahurdan önce mastürbasyon yapmak da mübah mı hani davul çalmadan?

 • mastur masyon

  Oruç tutulurken masturmasyon yapmak kaza ile hallediliyor tamam da oruç tutmadığım halde masturbasyon yapılırsa bunun bir günahı var mı onu sormak istedim. teşekkürler, harikulade yararlı bir konu.

 • cenabettin

  Arkadaşlar ramazan ve oruç, bedeni ve ruhu (nefsi) kontrol etmek içindir. Henüz ramazanın da orucun da başındayız aklınıza mastur getirmemeye çalışın. En azından iftar sonrası düşünün. Cenabet bir şekilde oruç tutulamayacağı son derece ortada.

 • Mas Tur

  ramazanda hem de oruç tutarken böyle şehevi hisler beslemek doğal olarak günah, oruçluysa da orucu bozan durumlardan. benim anlamadığım dakika bir gol bir mantığı ramazan başlayınca millet nasıl mastur… düşünebiliyor… Çok ilginç.

 • Esmer

  Hocam şimdi oruçluyken yaptım lakin orucu bozduğunu ve abdest alınmasını gerektiğini bilmiyorudum.şimdi kaza orucu mu tutmalıyım kefaret mi ??

 • Arkadaşlar ne gereği var ramazanda yapmanın eğer çok geldiyse iftardan sonra yapın ve bir an önce evlenin

 • Kardeş ramazanda azgınlık durumu olup mastürasyon yapmadan durumu halletsek. Çünkü insan bi yerden sonra aklında cinsellikten başka bişi girmiyor aklına. Ya da o isteği azaltmak veya gidermek için yapılabilecek bir şey varmı?

 • Hikmet

  Hocam şimdi iftar ile sahur arasında yaptığımızda günah oluyor eyvallah anladım da oruçluyken ilk kez yaptığımızda kaza yeterli ikincisinde kefaret gerekir demişsiniz bu sayıya iftar ile sahur arasında yaparsak da geçerli oluyor mu yoksa sadece oruçluyken yaptığımız mı geçerli ?

 • BilinmeyenKişi

  Merhabalar, akşam oruç açıldıktan sonra mastürbasyon yapmak günah mıdır?

 • Hocam şimdi mastürbasyon yaptık ilk gün sadece kaza gerekir ikinnci ve daha sonra yaptığımızda kefaret gerekir demişsiniz bunların hepsi için mı 60 gün tutuyoruz yoksa ikinci gün 60 yaptığımız günün üçüncü sü 60 =120 olarak mı ??

 • islamda oruc ve cinsellik

  Ramazan gelir gelmez bu tip soruların çoğalması ne anlama geliyor? Bismillah ramazanda mastur düşünen arkadaşlar bu ne acele, bu ne merak…? Ramazanda cinsellik dışında başka bir nefsinize engel olma yolu olarak sadece oruç mu seçtiniz?

 • ramazan

  Peki oruç tutarken mastürbasyon yapmak değil de mastürübasyon yapmayı düşünmek de günah mı, yani daha doğrusu orucu bozar mı?

  • Beyefendi

   Ramazan bey merhaba,
   Düşüncenin önüne geçmek mümkün değildir. Oruçluyken aklınıza gelen oruç bozan düşünceler ile mücadele etmeniz yani Nefsinize hakim olma gücünüz gerçek anlamda orucu ifade eder. Kısaca bozmaz fakat bu düşünceden arınmak için çaba sarf etmenizi başka şeylerle ilgilenmenizi öneriyoruz. Konuyu pişman olduğunuz için araştırıyor olmalısınız. Pişman olmanıza gerek yok düşünmek gayet doğaldır öenemli olan craat olarak ne yaptığınızdır
   Saygılarımızla

 • İSİM YOK

  şimdi hocam ben ergenliğime girmedim daha meni gelmiyor yani “döl” ve ben mastur yaptım 2 kere 1. sini yaptım okudum 2.de bozulur dedi başka sayfaya baktım meni gelmeden bozulmaz dedi şmidi benim kaza veya kefaret orucu tutmam gerekmi

  • Beyefendi

   Mastur yapmış olmanız Meni gelse de gelmese de nefsinize yenik düştüğünüz anlamına gelir dolayısı ile oruç bozulmuştur. Kefaret gerekir.

 • Seda Subaşıoğlu

  Erkekler ramazanda, oruç tutarken bir ay bile dayanamıyor mu bir kadın olarak çok merak ediyorum doğrusu. Ramazan ayında bile iradeleri bu kadar da zayıf mı? Mastur ne kadar sıklıkta ve zorunlu mu erkekler için? Cevap veren veya yorum yapan olursa şahsen çok teşekkür ederim.

 • zehra zümrüt

  Yani anladığım kadarıyla kadın veya erkek farketmez ama ramazanda mastur sadece iftar sahur arası yapılabilir. Tabi abdest almak lazım. Ama haliyle oruç tutarken yapılırsa orucu bozar. Doğru mu anladım?

 • komikus

  Bu sene de ramazan bitti. Herhalde deli gibi mastur yapıyorsunuzdur 🙂

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.