Niyetliyken Ağız Kokusu

Niyetliyken Ağız Kokusu

 

Ramazanda ağız kokusu problemi bir çoğumuzun yaşadığı en büyük sorunlardan biridir . Bu sorunun bir çok nedeni olabilir ve bu nedenleri en aza indirgemenin yolları mevcuttur. Gelin birlikte bu problemin nedenlerine ve ramazanda ağız kokusunu nasıl giderebileceğimize bir bakalım.

 

Özellikle oruç tuttuğumuz ramazan ayında ağız kokusu problemi iyice artmaktadır. Ramazanın Yaz dönemine denk gelmesi ve öğünlerin günde 2 ye düşüyor olması bu sorunu iyice öne çıkar hale getirmekte ve hem çevremize hem de bizlere rahatsızlık verecek boyutlara ulaşmaktadır. Ağız kokusu sorunu sadece koku anlamında rahatsızlık vermemekte ve ağız sağlığımızdan dolayı baş gösteren bu sorun aynı zamanda buna bağlı olarak sindirim sistemimizin parçası olan bağırsak ve mide problemlerine de yol açabilmektedir.

 

Ramazanda Ağız neden kokar ?

 

Aslında bu sorunun ramazan ile bir ilgisi yoktur. Ağız içerisinde halihazırda mevcut olan problemlerden kaynaklanmaktadır. Fakat ramazan ayında yemek yeme sıklığımız azaldığı ve diş fırçalamak gibi yaptığımız alışkanlıkları araya uyku girerek ve gün içerisinde dişlerimizi fırçalamayı ertelememiz dolayısı ile hissetmekteyiz.

  • Diş eksikliği durumu,
  • Dişlerde mevcut çürükler bulunması ve ihmal ediyor olmamız.
  • Kırık dişlerin ağızda bulunması

 

 

Yukarıda belirttiğimiz ağız sağlığı konusundaki problemler ramazan ayı sonunda iyice ortaya çıkmış ve bizleri daha ağrılı ve kaybetmememiz gereken dişlerimizi kaybetmemiz ile sonuçlanabilmektedir.

 

 

Ramazanda ağız kokusunu nasıl gideririz ?

Ağız kokusunu gidermenin yolu aslında normal zamanda yaptığımız diş bakımımızı tekrar etmemizden geçmektedir.

 

Ramazanda diş fırçalamak yada gargara yapmak orucu bozar mı ?

dis-fircalama

Ramazanda diş fırçalamak orucunuzu bozmaz !

Nihayetinde diş macununu yada gargara yaptığınız ilaçlı suyu içmiyorsunuz öyle değil mi ?

 

Hem iftardan sonra hem sahurdan sonra hem de gün içerisinde, Düzenli olarak dişleri fırçalamak diş ipleri ile temizlemek ve gargara yapmak gerekmektedir.

Fakat müdahale edilmesi gereken dişlerinizi tedavi ettirmeniz gerekmektedir. Nihayetinde bu kokunun muhakkak önemli bir sebebi vardır.

 

Ramazanda diş çürüklerine dolgu yaptırmak kanal tedavisi yaptırmak veya diş protezi, implant yaptırmak orucu bozar mı ?

 

Hayır diş tedavisi yaptırmak orucunuzu bozmaz sadece kanama olması durumunda orucunuz bozulabilir.

Ağız ve diş sağlığınızı ramazan sonrasına ertelemeyin !

Orucunuzun olası kanama  sonucu bozulması durumu ile karşılaşmamak, olası bulantı, kendinden geçmek ( bayılmak) gibi sorunlarla karşılaşmamak için iftardan sonra işlem yaptırmanızı öneririz.

 

Aynı zamanda ramazan süresince şeker içeren yiyeceklerden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.