Pide fiyatları 2016

Pide Fiyatları 2016

Ramazan ayı geldi çattı. Sahur ve İftar sofralarının en beğenilen yiyeceği olan pideler kaç lira olacak sorusu 1 kg Pide 6 TL’dan fazla fiyata satılamayacak şeklinde cevabını buldu.

Türkiye Fırıncılar Odası Başkanı Halil İbrahim Balcı, 2016 pide fiyatlarının geçen sene ile aynı olacağını belirtti.

Kahramanmaraş’ta bir otelde düzenlenen istişare kurulu toplantısına; 7 bölgeden 40 oda başkanı katıldı. Düzenlenen toplantıda konuşan Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı, oda başkanlarıyla yaptıkları görüşmeler sonucunda pide fiyatlarının masrafların artmasına rağmen 2015 fiyatlarıyla aynı olmasına karar verdiklerini belirtti.

Tüm Türkiye genelinde 2016 Ramazan ayında pide fiyatlarının kilogram fiyatının 6 liranın üzerinde olmayacağı konusunda anlaşmaya vardıklarını ifade eden Balcı;

“Ülkede uygulanacak olan ekmek fiyatının Türkiye Fırıncılar Odası Yönetim Kurulu olarak değerlendirdik. Oda başkanlarımızla yapmış olduğumuz istişare sonucunda 2016 yılında Ramazan ayında uygulanacak olan pide fiyatının kilogramının 6 liradan fazla olmaması konusunda Mayıs ayında genelge yaptık. Bundan önce olduğu gibi bu sene de odalarımızın bu genelge doğrultusunda hareket edeceğine kimsenin kuşkusu olmasın. Bizim bu açıklamış olduğumuz bu azami kilogramı 6 lira olan fiyat, geçen yıl açıkladığımız fiyatla aynı. Yani geçen yıl Haziran ayının 12’sinde Federasyon toplantısında açıkladığımız ‘kilogramı 6 liradan fazla olmayacak’ ifadesinin aynısını kullanıyoruz.

Dolayısıyle masraflarda bir artış olmasına rağmen fırıncı esnafımız halkımızın temel gıdası olan Ramazan ayına mahsus olan pide alırken zorluk yaşamaması açısından bir değişikliğe gidilmedi. Geçen sene ile aynı olan fiyat tüm ülkede uygulanacak. Oda başkanlarımız maliyet hesabını yaparken bunu dikkate alarak hesaplarını yaptılar. İlgili olan esnaf odasından tarifesini alırken bu anlamda bu bazda fiyatlarını alacaklar. 6 liranın üstünde olmaması konusunda genelgemizi yaptık. Geçen yılla bu yılki pide fiyatlarında bir değişiklik söz konusu değil.” dedi.

Bu kararın sonrasında İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde de ramazan pidesi fiyatları belirlenmiş ve belirli bir “en fazla fiyat” kotası ile sınırlandırılmış ve sabitlenmiş oldu.

Eğer 2016 yılı ramazan ayında, belirlenen bu fiyatların üzerinde ramazan pidesi satan fırın varsa, şikayet edebilirsiniz.

 

YORUMLAR-SORULAR-CEVAPLAR

  • Ramazan Oruç

    ramazan pidesi fiyatları 2016 senesi için bile çok fazla bence. hiç değilse ramazanda pide fiyatı aşağı çekilip, ucuz bir şekilde sade vatandaşın da yiyebileceği bir gıda olsa. pide lüks değil, ramazan, oruç, iftar ve sahurun simgesi olarak bırakın parayla satılmayı, ya çok ucuza satılmalı ya da bedava dağıtılmalıdır bu kutsal aylarda…

  • sahur pidesi istiyorum

    İftarda sıcak pide bulabiliyoruz da neden sahurda taze pide satılmıyor ki? Fiyatı kaç lira olursa olsun vereceğim ama ya ısıtılmış pide almak ya da pideyi ısıtmaktan başka çözüm kalmıyor bize. Keşke sahur pidesi de üretilse…

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.