Oruç Tutarken Baş Ağrısı

Oruç Tutarken Baş Ağrısı nasıl geçer?

Oruçluyken baş ağrısı neden olur? Oruç tutarken başım çok ağrıyor diyorsanız bu makale soruna çözüm olabilir.

Nedenleri nelerdir?

Oruç sırasında baş ağrısı yaşanmasının en büyük sebebi, kan şekerinin tüm gün aç kalma nedeniyle düşmesi ve beynin şeker gereksinimini karşılayamamasıdır. Diğer bir sebep ise stres kaynaklı olabilir. Tüm gün aç ve susuz kalınmasından dolayı orucun ilk günleri vücudumuz bir stres yaşar ki bu da baş ağrısına dönüşebilir. Diğer bir sebep ise bünyenin susuz kalmasıdır.

Ne iyi gelir, nasıl geçer?

Oruç esnasında vücutta oluşan su kaybı dolaşım sisteminde sorunlara yol açabilir. Dolaşım fonksiyonunun rahatlaması için hafif bir sulandırıcı madde kullanmak oruç nedeniyle susuzluğa ve baş ağrısına iyi gelir. Ek olarak iftar ve sahur arasındaki zaman diliminde yeterli oranda su içmeli. Ayrıca ramazan ayı dışında fazlaca çay-kahve içen kişilerin metabolizmalarının alıştığı kafeini oruç tuttukları sırada alamamaları veya sigara içenlerin sigarasızlık (nikotinsizlik: alışılagelen nikotin seviyesinin alınmaması ile oluşan eksiklik) nedeniyle vücutta oluşan yoksunluk (mahrumiyet) hissi de baş ağrısına sebep olabilir.

Bu nedenlerin yanı sıra niyetliyken oruç vesilesiyle uzun süren açlık yüzünden özellikle migren hastalarında migren atağı dahi görülebilir.

Sonuç olarak; Oruç tutarken baş ağrısı yaşanmasının en önemli etmeni yüksek hava sıcaklığı ve ter yolu ile kaybedilen yüksek sıvı oranı olması ve yaklaşık 17 saat boyunca hiç su içilmemesi olduğuna göre size ufak bir tavsiye:

“Küçük bir pet su şişesini suyla doldurup, dondurun. Bunu baş bölgesi ve eklem bölgelerine koyarak vücuda yalancı da olsa bir serinlik vermek baş ağrısına iyi gelir.”

Ve son olarak; Düzenli beslenme, özellikle akşamları iftarda fazla tatlı tüketmemek, iftar sahur arasında bolca su içmek, mutlaka sahura kalkılarak, hafif kahvaltılık besinler tüketmek oruç tutarken oluşan baş ağrısı şikayetlerini azaltmaya ve gidermeye yararlıdır. Pratikte, başkaca bir nedene dayanmıyorsa, çoğu oruçlunun baş ağrısı orucun ilk haftasından sonra yok olur. Bunu bilerek biraz sabır göstermek de psikolojik olarak sizi rahatlatır.

Eğer baş ağrısı oruçtan kaynaklanan bir ağrı değilse, Baş ağrısına ne iyi gelir? ve Şiddetli Baş Ağrısı için Hangi Doktora Gitmek Gerekir? konulu bilgiler hastalık düzeyindeki baş ağrıları için faydalı olacaktır.

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.