İnsan beyni kapasitesi ne kadar?

Beynin depolama alanı Kaç GB, kaç TB diye sorarken insan beyni kapasitesi ne kadar olduğu Amerikalı bilim adamları tarafından yapılan yeni bir araştırma ile, insan beyninde bilinenden daha çok bilgi depolanabileceği sonucuna varıldı. Artık insan beyni kapasitesi kaç gb, kaç tb diye soramayacağız çünkü bunlar az kaldı. Cevap özetle bunların 10 kat fazlası olan PETABAYT.

İnsan beyni kapasitesi kaç Petabayt ?

ABD’li araştırmacılar, insan hafızasındaki bilgileri depolamaktan sorumlu olan sinapsların (*) bilgi depolama kapasitesini inceleyerek bir sinapsın ortalama 4.7 bitlik bilgiyi depolayabildiğini keşfetti. Bu da insan beyin kapasitesinin 1.000.000.000.000.000 bit olduğunu bunun da 1 petabayt (*) değerine eşdeğer.

Sinaps nedir? Sinapslar,  sinir hücrelerinin (nöronların) diğer nöronlara veya kas veyahut salgı bezleri gibi sinir hücresi olmayan hücrelere mesaj göndermesini sağlayan özel bağlantı birimleridir.

 

(*) Bir petabayt (Petabyte), 20.000.000 adet 4 çekmeceli dosya dolabına sığan yazılı metine, 13.3 senelik HD-TV kaydına, 4.700.000 milyon kitap ya da 670.000.000 tane web sayfasına eşittir.

Nöronlar
Nöronlar

Telegraph ve eLife bilim sitesinde yer alan çalışmanın sahibi Kaliforniya’daki Salk Biyolojik Çalışmalar Enstitüsü görevlisi Profesör Terry Sejnowski yapılan bu buluşun, nörobilim dalında büyük bir keşif etkisi yaratacak bir haber olduğunu ve düşük enerji ile yüksek işlem gücüne sahip hipokampal nöronların çalışma ilkelerini anlamak için çok önemli bir görev üstleneceğini belirtti.

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.