PVC Pencere Yaz, Kış Ayarı Nasıl Yapılır

PVC Pencere Yaz, Kış Ayarı Nasıl Yapılır ?

Plastik Pencerelerimiz (PVC)  her ne kadar çift camlı kalın konstrüksiyonlu, izolasyon contaları ( pencerenin içini çevreleyen hava ve su geçişini engelleyen lastikleri ) yeni veya sağlam olsalarda soğuk havayı geçirebilir ve kaloriferler ne kadar sıcak olursa olsun bu nedenden dolayı eviniz bir türlü ısınmıyor olabilir. Bu durum hem ısınamamnıza hem de aylık yakıt maliyetlerinizin artmasına sebep olacaktır.

Bu yüzden Bayefendi erkek sitesinde sizinle kışın başlaması ile birlikte kullanışlı olabilecek bir kaç plastik pencere çerçevesi sırrını paylaşmaya karar verdik.

 

 • Pencereleri yılda en az 1 defa Yağlayın

 

Öncelikle tüm pencerelerin yağlanması gerekiyor
Bu çok basit gibi gelen şeyi pek çok insan bilmiyor. Bu nedenle, insanlar kendilerini sorunu çözebilecekken, bunu bilmeden bir çok insan kulp veya çerçeve mekanizması gıcırdatmaya başladığında, çoğu zaman pencere tamircisini çağırıyor. Bu da çok basit bir işlem için gereksiz para ödemenize neden olabiliyor.
En azından yılda bir kez, pencerelerin hareketli bölümlerini menteşe yağı ile yağlandırmanız gerekir. Burada kullanabileceğiniz en iyi çeşit, herhangi bir nalburda kolaylıkla bulabileceğiniz dikiş makineleri için üretilmiş yağdır. Pencere çerçevesinde bulunan menteşe ve kilitleyip açmaya yarayan mil gibi hareketli parçalarına birkaç damla damlatmanızdır. Bu kadar basit !

 • Mevsime göre pencerelerin ayarını değiştirmeniz gerekiyor
pvc-pencere-yaz-kis-ayari-nasil-yapilir-2

Öncelikle İlkbaharda, sonbaharda, yazın aylarında ve kış aylarında fark etmez her mevsimde pencereleri açmanız gerektiğini belirtmek isteriz. Bunu yapmak o kadar da zor değil ve her hangi bir tamirciden yardım almanız gerekmiyor.

 • Pencere ayarının hangi mevsimde olduğunu nasıl anlarım ?

Çoğu zaman, pencere çerçeveleri takıldığında genelde mevsim ayarı olarak hermevsim ( interseasonal) olarak ayarlı olur. Pencerelerinizin hangi ayara konulduğunu bulmak için, pencerenin pervazı ile birleştiği yere parça kağıt koyun. Eğer kağıdı çok güç harcamadan çekiyorsanız hatta kendiliğinden düşüyorsa pencereniz yaz mevsimi ayarındadır.

Kağıdı Yırtmadan çıkarmak neredeyse imkansız ise, pencere kış mevsimindedir.

Kağıt hafif zorlanarak ama yırtılmaktan çok uzak biçimde çıkıyorsa hermevsim ayarındadır

 

 • Plastik pencere çerçevelerindeki ayarı değiştirme
pvc-pencere-yaz-kis-ayari-nasil-yapilir-4

 

Öncelikle pencereyi açın ve kilitleme mekanizmasını bulun.Kilitleme mekanizması pencere kolunu hareket ettridiğinizde genellikle yukarı aşağı hareket eden mekanizmadır ve yuvarlak yada oval bir pin’dir. Pencerelerinizi kışa ayarlamak için, pimleri eksantrik bir konuma getirmeniz gerekir. Pencere çerçeve çeşitleri çok farklıdır, ancak hemen hemen hepsinde oval şekilli veya dairesel pimler bulunur ve başlarına bir uygun tornavida yada alyan anahtarına uygun bir açıklıkları vardır.

Pim yuvasına uygun olan bir Alian yada tornavida  takın. Alyan anahtarı veya tornavidanız yoksa en yakında bulunan bir nalbur veya yapı marketlerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Pim Dönüldüğünde, pimin eksenine göre çizginin dışına taşınır ve bu, çerçeveyi tuttuğu kuvvetin değmesine yardımcı olur. pencereyi bu şekilde ayarlıyorsunuz.

pvc-pencere-yaz-kis-ayari-nasil-yapilir-3

Tüm Pin’lerin yerlerini doğru şekilde tespit edip hepsi için aynı işlemi uygulamanız çok önemlidir aksi taktirde pencerenizde ayarsızlıklar olabilir.

1 vida çevirme işlemi için ne üşümenize ne de para vermenize gerek olmadığını sanırım anlamışsınızdır. Sıcak kışlarınız serin yazlarınız olsun….

 

Arananlar ve bulunanlar:

YORUMLAR-SORULAR-CEVAPLAR

 • Sami

  Allah razi olsun. Faydalandik.

 • Kadir

  Çok faydalandım. Bu sayede pvc ustalarından da bu inceliği bilmediğini usa savsakladoğını gördüm. Benim evdeki gibi. Yanı bu ayarlar düzensizdi.
  Tekrar çok teşekkürler.

 • Pimapen Pencerelerinizin contası değiştirilir
  Ayarları yapılır ispantolet leriniz yağlanır.
  Conta Değişimi işçilik dahil 5 lira dır.
  Pimapen Pencerelerinizin çift açılım lı yapılabileceğini biliyor muydunuz

  Ankaraciftacilim.com

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.