Erkeklerin cilt bakımı için yapması gerekenler

Erkeklerin cilt bakımı için yapması gerekenler, erkek cilt bakımı nasıl yapılır?

Erkek cilt bakımı evde veya iş yerinde kolayca yapılabilen bir temizlik ve bakım faaliyetidir. Artık sadece kadınlar değil, erkeklerin de ciltlerine özen göstermesi son derece doğal karşılanmaktadır. Bir diğer ifadeyle kozmetik ürünü kullanan erkekler (metroseksüel erkek) ne kadınlar ne de hemcinsi erkekler tarafından yadırganmamakta, tam tersine cilt bakım ürünü kullanmayan, bakımsız erkekler beğeni toplamamaktadır. Hatta artık erkekler sadece kuaförlerde değil, aynı zamanda evde bu tip bakımları kendi başlarına rahatlıkla yapabilmektedir. Yaşasın erkek kozmetiği…

İpucu: Cilt bakım ürünlerine yabancı erkekler için! Etiketlerde bulunan şu terimlere ve aşağıdaki tavsiyelere mutlaka dikkat etmelisiniz:

  • Alcohol free : Alkolsüz demek olduğu için cildi kurutmaz anlamına gelmektedir.
  • Noncomedogenic : Sivilceye neden olmaz demektir.
  • Krem seçimi: Antioksidan ya da  A,C,E vitamini içeren ürünler cildin kendini yenilemesi sağlar.
  • Kokulu kozmetik ürünlerini tercih etmeyin. Çünkü kokular genelde sentetik esaslıdır ve ciltte kurumaya neden olabilir. Hassas ciltli erkekler kokusuz ürünleri veya limon, lavanta gibi doğal kokulu bakım ürünlerini seçmelidirler.

 

ERKEKLERDE CİLT BAKIMI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

erkekler-icin-cilt-bakimi
erkekler-icin-cilt-bakimi

Yüzünüzü ılık suyla yıkayın :

Sıcak su ciltteki doğal yağ tabakasını yok ettiğinden cildin kurumasına, ciltte döküntüler oluşmasına ve kaşınmaya neden olur. Bu nedenle ılık su kullanmanızı tavsiye ederiz.

 

Nemlendirici krem kullanın :

Kırışıklıkları engellemek için her gün nemlendirici ürünler kullanın. Ciltleri normal ya da yağlı olan erkekler için hafif bir losyon veya nemlendirici jeller, cildi kuru olan erkekler ise güçlü nemlendirici kullanmalıdır. Güneş ciltte leke oluşumunu ve kırışıklıkları arttırdığından güneşe çıkmanız gerekiyorsa en az 30 faktör güneç koruyucu kremleri kullanmanızı öneririz.

 

Yüzünüzü sabun yerine, yüz temizleyici ile temizleyin :

İnce derili ciltler için sabun kullanımı iyi değildir. Bu nedenle;

  • Cildiniz hassas ise sodyum lauril sülfat içermeyen temizleme ürünlerini kullanın. Kullanacağız temizleme maddesinin seramid, gliserin, ayçiçeği, soya yağı ve petrolatum içermesi çok önemlidir.
  • Yağlı cilde sahipseniz içinde limon, çay ağacı yağı ya da okaliptüs bulunan temizleyiciler kullanın.

 

Tıraştan önce sakalları yumuşatmak gereklidir :

İyi bir tıraş için, sakalları nemlendirmek çok önemlidir. En acısız ve kolay tıraş duştan sonra, sakalların nemlenmesi ve  yumuşamasından sonra yapılır.

Tıraş bıçağı tahrişe neden oluyorsa tıraş köpüğü yerine tıraş jeli kullanabilirsiniz. Çünkü  tıraş jelleri sakalı iyice yumuşatarak tahriş ve kıl dönmelerini önler.

Sağlıklı bir tıraşın kuralı: Sakalları olabildiğince az tekrar geçerek ve uzama yönünde kesmektir.

 

Yüzünüze içinde Alkol bulunan tıraş losyonu sürmeyin :

Alkol içeren aftershave ürünler bakterileri öldürerek olası tıraş bıçağı kesiklerinden kaynaklanan yaraların mikrop kapmasını önleme işine yarasa da bu son derece düşük bir ihtimaldir. Alkol cildi kurutur.

 

Yüzünüzü kuruturken havluyu yüze sürtmek yerine yumuşakça tampon yapın :

Yüzü havluyla ovalamak, sert bir şekilde silmek cildi tahriş eder. Bu nedenle hafif yüz masajı şeklinde kurulama işlemi yapmanızı tavsiye ederiz.

 

Göz veya dudak çevresinde çizgi ve  Kaz ayağı oluşumuna engel olun :

Göz ya da ağız çevresinde oluşan çizgileri önlemek için içeriğinde “hyaluronic acid” bulunan nemlendiricileri tercih etmelisiniz. Kaz ayaklarına benzeyen daha derin çizgileri yoketmek için “retinol” ya da  “glicolic acid” maddelerini içeren anti aging (yaşlanma engelleyici) kremleri kullanarak cildin üst tabakasında kalan ölü hücreleri temizlemek ve çizgileri yumuşatmak mümkündür.

 

 

Arananlar ve bulunanlar:

YORUMLAR-SORULAR-CEVAPLAR

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.