Aplikasyon Oyunlarının Zararları

Aplikasyon oyunlar zamanımızı ne kadar çalıyor?

Günden güne artan mobil teknolojiler ile oyun meraklısı olan biz erkeklerin, bilgisayarlar ile başlayan telefon, tablet gibi yanımızda taşıyabildiğimiz mini bilgisayarlar ile bizimle birlikte artık heryere gelmekte.

 

Android ve IOS yazılımları geliştiricileri, flash oyunlar ile çocuksu yönlerimizi taciz ederek günden güne büyüyen oyun sektörüne büyük bir imkan sağlayarak yeni bir sektör oluşturmuş durumda.

Sağ olsun oyun sektörü de bu durumu gayet iyi değerlendirerek, hepimizin muhakkak hoşuna gidecek çeşitli oyun aplikasyonları ile neredeyse tüm insanlığı kucaklıyor.

Tabi bu durum yolda giderken düşmek den tutun bireysel diyalog içerisinde bulunduğumuz arkadaşlarımızla sohbet arasında diyaloğu bölüp kısıtlı zamanda yetişmemiz gereken enerji dolumları, saatli müsabakalar, çoklu online oyunlarda sanki o görevi gerçek hayatımızda gerçekleştiriyormuş gibi sorumlulukla sarılarak diyaloglarımızı sağlıklı kuramamamıza sebep olmakta.

 

Çoğunlukla 10 dakikada gazetemizin bizlere eşlik ettiği tuvalet seanslarımız yarım saati bulmakta, yediğimiz yemeklerde sohbet etmek yerine zamanlı oyunlarımız açıp dakikalarca iletişim kurmak yerine, başkalarının hayal gücü ile yarattıkları dünyalarda kurallar ve süreleri takip ederek hayatımızın belli bir bölümünü bloke etmekteyiz.

Aslında hepimiz yaratılan aplikasyon oyunlarındaki dünyada kimi zaman bir orduyu yönetiyor, bir futbolcu olup gol üstüne gol atıyor, çalmak istediğimiz bir enstrümanı çalıyormuş gibi yaparak prodüksyon üstadı oluyor ve aslında o küçük uygulamada büyük işler başarıyoruz.

Bu şekilde beynimizin çalışmayan noktalarını çalıştırarak bir çeşit egzersiz yapıyoruz.

Sorun zamanımızı doğru şekilde yönetmeden kendimizi sadece o oyundan ibaret bir yaşamımız gibi davranıyor olmamızda.

Yani esas sorun, bizlere bu oyunları yaratanların herkes için farklı farklı oyun çeşitleri sunarak bizlere eğlenebilimemiz için sunmaları değil, bizim doz aşımı yaparak bu oyunlara hayatımız gibi sarılıyor olmamız.

Aslında patlattığımız balonlar, kullandığımız arabalar, boks şampiyonu olmamız, general olarak girdiğimiz savaşları kazanmamız normal hayatta o kadar önemli olmasa da iç dünyamızda bizi iyi hissettiriyor olması ile birlikte normal yaşamımızın sınırları içerisine olması gerekenden fazla taşıyor olması.

Aplikasyon oyunlarının zararları sadece zamanımızı çalıyor olması değil.

Oyun oynarken bazı komik durumlar da gerçekleşebiliyor.

Biz bir kaç örnek ile sizlerle paylaşmak arzusundayız. Arzu ederseniz siz de bir kaç bildiğiniz yada şahit olduğunuz komik durumları paylaşabilirsiniz.

 

  • Aplikasyon oyun oynayan bir üst düzey yönetici telefona bakmakta fakat durum kimse tarafından bilinmemekte. Herkes konumu gereği kendisinin borsa hisse senedi verileri gibi bir şeye baktığını sanıyor fakat kendisi toplantı öncesi girdiği bir savaş oyununa bakmakta. Bir anda toplantının ortasında “yess YESS !” bağırır ve heyecandan ayağa sıçrar.

 

YORUMLAR-SORULAR-CEVAPLAR

  • android oyun üstadı

    Cep telefonunda oyun oynarken kaç kere otobüs durağını kaçırdım bir bilseniz 🙂

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.