Kredi Kartı Kullanma Kuralları

Kredi Kartı Kullanma Kuralları

Günümüzde özellikle Türkiye’de çok sık yaşanan bir durum olan kredi kartı mağdurluğu kişilerin ekonomik yapılarını bozan hatta hayatlarını sürekli olarak stres altında tutan önemli bir konudur.

Kredi kartı nasıl kullanılır konusunda sizlere bilgi verirken öncelikle bu yazıda bahsettiğimiz kredi kartı ile ne şekilde ödeme yapılacağı konusunu hedef almadığımızı belirtmek isteriz. Nasıl olsa herkes kredi kartının pos cihazı olan her iş yerinde bu cihazlar içerisine sokulmak yada banttan çekilmek sureti ile iş-yeri kasasında bulunan kişinin aldığınız hizmeti bedeli olan rakamı girmesi ardından bankadan belirlenen ve ardından sizin tarafınızdan özelleştirilerek belirlediğiniz şifreyi girip ardından genelde yeşil renkli üzerinde ileri yada ok yazan tuşa basarak gerçekleştiğini ve ardından üzerinden çıkan bilgilendirme fişi aracılığı ile size aldığınız hizmetin bedelini gösterdiğini biliyor olmalısınız.

Bilmiyorsanız da yukarıda yer alan soluksuz paragraftan öğrenmişsinizdir :).

Bizim bahsetmek istediğimiz konu kredi kartının nasıl kullanılması gerektiği.

Öncelikle size kredi kartının ne olduğu ve aslında kötü bir şey olmadığı.

Kredi Kartı Nedir , Ne amaçla Kullanılmalıdır ?

Kredi kartı bankaların sizlere cebinizde olmayan para ile ileride elde edeceğiniz para öngörülerek alışveriş yapabilmeniz için sağladığı bir kredi sistemi uygulamasıdır. Kısaca cebinizde banka kredisi ile dolaşmaktasınız. Bankalar bu krediyi tabi ki sizi çok sevdiği için vermemektedir. Bu krediyi sizlere o kredi üzerinden sahip olmayı hedeflediği faizi sizden tahsil etmek arzusu ile gerçekleştirmektedir. Aynı zamanda sizlere o an sahi olamayacağınız meblağda ( para boyutu) olan ürün ve hizmete sahip olmanız konusunda güç sağlamaktadır.

 

Kredi Kartı doğru kullanıldığında çok yararlıdır !

Kredi kartı eğer siz doğru bir kullanım sağlarsanız çok güzel imkanlar sunmaktadır. Bunlara bir kaç örnek vermek gerekirse; Bankalar belirli dönemlerde belirli hizmet veya ürünler karşılığında çip (chip), bonus, vada veya para puan gibi farklı isimlerde minik piyangolar düzenleyerek sizi bu kartları daha fazla kullanmanız konusunda teşvik etmektedir. Bu imkandan bir çok hizmette nakit para ödeyerek  faydalanamamaktasınız. Mesela benzin ve market alışverişlerinde sunulan 3 defa 100 tl lik alışveriş yap 30 tl bonus, chip,para puan veya vada vs.  kampanyaları gibi.

Kredi kartı ne zaman tehlikeli olur ?

Kredi kartı sisteminin tehlikeli olduğu anları kısa bir özetle geçmek gerekirse temel olarak 2 ana başlıkta toplayabiliriz.

1- Kredi kartının borcunun banka tarafından veya bilinmeyen bir varlık tarafından ödeniyor olacağı duygusu.

kredi-karti-kullanma-kurallari-4

Kredi kartı sonuç olarak size sunulan bir kredidir ve bu ücreti siz ödemekle yükümlüsünüz kimse sizin yerinize bankaya gidip ödememektedir. Ayrıca kredi kartı ile yaptığınız alışverişlerde aldığınız hizmet veya ürün sizlere hediye olarak verilmemektedir, gelecekte yapacağınız ödemeler karşılığında sadece erken verilen bir hizmet veya üründür. Sonuç olarak bankaların verdikleri ev kredisi ,araba kredisi , ihtiyaç kredisi gibi diğer krediler gibi ödeme konusunda sizlerin sorumlu olduğu ve aynen bu krediler gibi bankanın sizden hak talep edeceği bir kredi sistemidir.

2- Cebinde olan kredi kartını cebindeki para gibi görme duygusu.

Kredi kartı cebinizdeki para değildir aksine henüz cebinizde olmayan paranın kredi olarak alınmış halidir. Yani kredi kartı sizin henüz kazanmadığınız bir paradır. Bunu limiti boyutunda maaşınız oranında ay olarak görebilirsiniz.

 

Kredi Kartı Kullanmanın 6 Kuralı

1- Eğer mümkünse kredi kartı yerine bankamatik kartı kullanmaya çalışın. Bankamatik kartları da artık aynen kredi kartları gibi ekstra puanlar kazandırmakta ve sadece var olan paranızı kullanabilmeniz konusunda hesabınızı şaşırmanıza imkan vermemekte.

2- Limitinizi Doğru ayarlayın

Bankalar size her ne boyutta kredi kartı limiti tanımlarsa tanımlasın, sizin belli bir ay kadar geliriniz ile kredi kartı limitinizin doğru bir oranda olması gerekmektedir. Bu durum sizi hem ileride işsiz kalma veya mücbir bir durum karşısında paranızın kalmaması gibi durumlarda güvende tutacaktır. Tavsiye ettiğimiz maximum oran geliriniz ile aynı olmasıdır ( ör:1.000 TL geliriniz yada maaşınız varsa en fazla 1.000 TL kredi kartı limitiniz olmalı). Böylece mücbir bir durum olsa bile 1 sonraki ay ve onu takip eden 3. ayda borcunuz sizi bekleyebilir ve bir çözüm ürettiğiniz zaman ise en azından 1-2 ay içerisinde hayatınızı küçük bir kemer sıkma ile elzem ihtiyaçlarınızı giderebilecek şekilde kapatılabilecek bir durumda olur. Hem böylece taksitli alışverişlere kendinizi kaptırıp sonunda ödeyemeyeceğiniz bir rakamla karşılaşma ihtimaliniz de olamaz.

3- Kredi kartınızın limitinin ne kadar sıkışırsanız sıkışın hayati bir durum yoksa banka tarafından kontrolünüz dışında artırılmasına asla müsade etmeyin ve talep etmeyin.

4- Taksit imkanlarını doğru değerlendirin

kredi-karti-kullanma-kurallari-3

Taksitli alışveriş yaparken almak istediğiniz veya ürüne gerçekten ihtiyacınız var mı yoksa sadece taksitli olarak verilmesi dolayısı ile size cazip gelmesinden dolayı mı almak istiyorsunuz çok iyi düşünün. Unutmayın kredi kartının taksitli alışveriş için olması gereken kullanım alanı; önce gerçekten cebinizde ki para ile 1 kerede ödeyemeyeceğiniz elzem hayati şeyler için kullanmanız gereken alan.

Bu konu ile ilgili televizyon, radyo, Internet yada açık alan reklamlardaki yanıltıcı cümlelerin etkisine kapılmamalısınız. Banka reklamları veya ürün reklamlarında sizlere kredi kartlarını kullanmanız için teşvik edici cümleler sloganlar verilmektedir. Bunun yanında sizlere bu ürün veya hizmetlere çok ihtiyacınız olduğu duygusu empoze edilmektedir. 

5- Kredi kartı borcunu zamanında ve tam olarak ödeyin !

Kredi kartında kredi faizi ödediğiniz eksik ödeme sonucunda faiz olarak bir sonraki aya yansımaktadır. Eğer kredi kartını zamanında ve ekstrede yazılan tam rakam kadar ödemeyi alışkanlık edinmez ve minimum ödeme tutarı gibi boyutlarda öderseniz, sonraki aylarda rakam belirtilen faiz oranları üzerinden artarak sonraki aylarda gelecektir. aynı zamanda sizlere cebinizde para olmasından güven almanıza ve o parayı da harcayabilme hissine sürükleyecektir. Unutmayın kredi kartına ödemediğiniz ve kredi kartına ödemediğiniz için cebinizde duran para aslında size ait değil o para bankaya ait ve her dakika cebinizdeki para artmamakta fakat bankadan aldığınız borç artmakta.

6- Kredi Kartı mağduru diye bir şey yoktur o kartın harcamasını siz yaptınız !

kredi-karti-kullanma-kurallari-2

Kredi kartı mağduru terimi yukarıda yazdığımız hiç bir şeye hakim olmayan insanların kullandığı bilgisizce kullanılan bir terimdir. Kredi kartı eğer sizden çalınıp başkası tarafından kullanılmadı ve borcu size siz farkında olmadan yansımadıysa yada banka bir anda kredi kartı faizini fahiş ( olmaması gereken kadar yüksek ) biçimde artırmadı ise ve o harcamayı siz yaptıysanız o kredi kartı kullanımından dolayı sizi mağdur eden fail ( suçlu) yine sizsiniz.

 

 

Kredi kartını doğru kullanmanız durumunda hayatınızı kolaylaştıran belirli dönemlerde cebinizdeki paradan daha kuvvetli olmak amacı ile size yardımcı olan bir araç olduğunu unutmayın. Tabi siz hesabınızı doğru yapar eski bir sözle ayağınızı yorganınıza göre uzatmayı başarabilirseniz”

 

 

 

 

Arananlar ve bulunanlar:

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.