Pide Fiyatları 2018

Pide fiyatları (2018 Ramazan)

İstanbul’da 350 gr. Ramazan pidesi fiyatı 1.80 TL, 350 gr. susamlı yumurtalı pide fiyatı ise 2 TL.

Pide fiyatları hakkında bilgi veren İSESOB başkanı Faik Yılmaz, 2013 ve 2014 yıllarında da 300 gr Ramazan pidesinin 1.50 TL, 300 Gram susamlı yumurtalı pidenin 2 TL’den satıldığını hatırlattı.

pide-fiyatlari-2018
pide-fiyatlari-2018

İstanbul’da 350 gr. ramazan pidesi fiyatı 1.80 TL olarak belirlendi. Buna göre geçen seneye göre pide fiyatına zam yapılmamış oldu.

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) bir basın toplantısı düzenleyerek ramazan pidesinin bu yılki fiyatını açıkladı. İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz düzenlediği basın toplantısında artan maliyetlere karşılık vatandaşa zamlı pide yedirmek istemediklerini bildirdi.

 

İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz, değişik fiyat açıklamalarına ilişkin ise, İllerde esnafın kullandığı tarifeleri belirleme yetkisi 5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Kanunu’na göre, illerdeki esnaf odaları birliğine aittir. Her yıl bunu hatırlatmamıza rağmen, piyasada karışıklık yaratmak isteyen bazı kurum temsilcileri yetkisi olmadığı halde pide fiyatları açıklıyor. Yani son dönemlerde pide tarifesi yetkisiz kurumlarca değişik gramaj fiyatlarda açıklanıyor ve karmaşa yaşanıyor. Bunu engellemek ve fiyatlara son noktayı koymak için basın toplantısı ile tek merkezden pide fiyatları hakkında açıklama yaptık” dedi.

PİDE FİYATI BELİRLENMESİ HAKKINDA YASAL DAYANAK

5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Kanunu 62. Madde d bendi gereğince; Bu yasaya tabi esnaf ve sanatkarlarca üretilen mal ve hizmetlerin fiyat tarifeleri, bağlı bulundukları odalarca hazırlanır ve odanın mensubu olduğu birlik yönetim kurulu tarafından fiyat tarifesinin sunulmasından sonra otuz gün içinde onaylanır veya reddedilir. Onaylanan fiyat tarifesi belediye, mülki amirlik ve ilgili odaya yedi gün içerisinde bildirilir ve bu andan itibaren yürürlüğe girer. Fiyat tarifeleri, uygulanacak azami sınırları gösterir.

Arananlar ve bulunanlar:

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.