Ludwig van Beethoven hakkında

Günümüzde kısaca, Beethoven olarak bilinen ve klasik müziğin markalarından biri haline gelen Ludwig van Beethoven, 1770 yılının aralık ayında Almanyanın Bonn şehrinde doğmuştur.

Kendisi gibi 7 kardeşi de engelli olan 8 çocuklu bir ailenin mensubuydu. Babası alkolik olan ve sürekli tüm ailesine şiddet uygulayan baba Beethoven’ın müzik konusunda Lutwing e büyük eziyetler ederek piyano eğitimi verdiği bilinmektedir.

Daha çocukken ailesine maddi katkıda bulunabilmek amacı ile kilise de piyano çalan Beethoven, büyümesinin ardından kısa bir süre de olsa Mozart ile çalışma şansına sahip olmuştur. Mozartın ölümünün ardından çalışmalarına klasik müzik bestecisi Joseph Hayn ile devam etmiştir. Joseph Hayn bir klasik müzik ustası olarak bilinmekte ve günümüzde de büyük saygı görmektedir. Hayni Beethoven daki dehayı ilk gören kişidir. Görüğü dehayı Tüm gücü ile desteklemiş ve yürüdüğü yolda büyük yardımları dokunmuştur.

Hayn’ın bu yardımlarının ardından iyice parlayan Beethoven günümüze kadar gelen ününe kavuşmuş ve Klasik müziğin hatta müzik biliminin dahilerinden önde gelenlerinden kabul edilmektedir.

 

Beethoven sağır mıydı ?

Müzik konusunda takıntılı denilebilecek derecede özenli olan Beethoven yaşadığı sağlık sorunlarına 1801 de başlayan kısmi sağırlık rahatsızlığına 1817 de tamamı ile sağır olmasını eklemesine rağmen. Muhteşem bestelerine devam etmiş ve kusursuz eserlerine yenilerini eklemiştir. Buna en önemli örnek sağırken bestelediği 9.Senfonidir.

 

Ünlü sanatçı 56 yaşında siroz hastalığından 1827 yılında ölmüştür. Ölümünde cenazesine binlerce insan katılmıştır.

Bugün 245. (17.12.2015) yılı kutlanan Beethoven kutlama gününü Google da güzel bir Doodle oyunu ile kutladı.

https://www.google.com.tr/webhp?hl=tr

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.