İnsansız hava robotu Drone !

İHA denilen insansız hava araçları ile drone araçlar arasında doktrinsel bir tanım tartışması olsa da sonuçta önümüzdeki yılların moda aracı olacağını düşündüğümüz drone’lar erkeklerin en sevdiği oyuncaklardan biri olacağına kesin gözüyle bakıyoruz. Çok eğlenceli, hobisel ve sair her türlü amaçla kullanılabilen uçan aletler…

İnsansız hava araçları ile Drone arasında fark var aslında(*). Ama dronları hava robotları olarak hayal edebilirsiniz. Çünkü bunlar belirlediğiniz koordinatlara GPS yardımı ile gidebilir, tur atabilir, devriye atabilir ve hatta güvenlik veya sağlık alanlarında servis hizmeti dahi yapabilirler.

Düşünün; bekçi köpeği gibi evinizin etrafında dolaşan bir hava robotu var ve evinizin etrafına başka bir drone dahil olmak üzere hiçbir kişi veya cismin yaklaşmasına izin vermiyor veyahut bunu hemen size ihbar ediyor… Üzerinde bir kamera var ve olayları anlık olarak bildiriyor… Tıpkı bir köpeğin eve yaklaşanlara havlaması gibi size her türlü tehlikeyi bildiriyor. Hem de köpeğin maliyetinin 1/10 ile… Önümüzeki çağ robot çağı ve enerji çağı beyefendiler…

Drone ile ne yapılabilir?

Öncelikle onu uçurarak eğlenebilirsiniz. Erkekler için tam bir büyük oyuncağı ama çocuklar da uzaktan kumandası ile rahatlıkla kontrol edebilecektir.  Gönderdiğiniz noktada özelliğine göre fotoğraf veya video kamera çekimi yapabilir, modeline göre belirttiğiniz GPS noktalarına otomatikman (kendiliğinden) ulaşarak video, resim vs. çekip, başlangıç noktasına dönebilir. Şu anki sıklıkla kullanılan fantazi kullanımında ise bir futbol maçını yüksekten kuşbakışı izleyerek sizlere görüntü aktarabilir… Kargo veya postaları belirlenen koordinatlara ulaştırabilir..

Kısacası bu eğlenceli oyuncak aslında ambulans (ilk yardım kiti) olarak dahi kontrol edilebilir. Düşünün ki dağ başında rahatsızlandınız, ios veya android cep telefonu ile konumu belirleyen drone, sizin sağlık durumunuzu test edip, kısa bir sürede size gerekli tıbbi malzemeyi ulaştırabilir. Tabi askeri alanda ise tam bir casus gibi de kullabilirsiniz. Aslında bu aletlere ilişkin hayal gücünü sizlere bırakmak gerek. Drone ile yapılabilecekler hakkındaki hayallerinizi yorum olarak ekleyebilirsiniz….

(*) Drone’lar robot yani daha önceden belirlenmiş komutları uygulayan cihazlar olup, elle yönetilen insansız hava taşıtlarından farklı, robotlardır… Bu nedenle model uçaklar ile karıştırmamak gerekli… Yorum sizin 🙂

YORUMLAR-SORULAR-CEVAPLAR

 • hobisel

  Bu drone denilen model uçaklar kamera çekimini renkli mi yapıyor, gece çekimi nasıl? Bir de drone fiyatları ne kadar? bilgi verirseniz sevinirim.

  • drone hobisi

   Arkadaşım öncelikle drone dediğimiz şeyler ile model uçaklar arasında farklar var. O nedenle droneları model uçak ile karşılaştırmak ve karıştırmamak gerek. Renkli kamera çekimine gelince, drone marka ve modellerine göre bu özellik değişiyor. Hem renkli çekim yapanları ve hem de gece çekimi bile yapan drone modelleri piyasada mevcut. Önemli olan fiyatı. Ne kadar para verirsen o kadar özellikli bir drone alabiliyorsun. Örneğin 35 bin tl ye de drone var, 1500 tl ye de var.

 • admin

  Bazı drone çeşitleri gps üzerinden verilen koordinatları periyodik olarak takip ediyor ve buralardan kamera (video) veya fotoğraf çekimi yapabiliyor. Türkiye’de bunu efektif olarak kullanan ilk ve tek firma ise http://www.ispozelguvenlik.com.tr adresli ISP güvenlik şirketi. Adamlar üst düzey güvenlik sağlıyormuş…

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.