F 16 Pilot Eğitimi

F16 Pilot Eğitim Simülatörü ile bugüne kadar onbin sanal uçuş gerçekleştirildi.

Türk Hava Kuvvetlerinin vurucu kuvveti F-16 pilot eğitiminin gerçekçi üç boyutlu 3D modeller ve sınırsız çeşitlilikte gerçekleştirilmesine imkan sağlayan simülatör eğitimlerinde Ankara-Akıncı 4.Ana Jet üssü’nde 10.000 uçuş gerçekleştirildi.

HAVELSAN tarafından yürütülen F16SİM Projesi (F-16 Simülatörü Tedariği Projesi) çerçevesinde gerçeğe en yakın eğitim ile, aranan tecrübe ve yeteneklerin kazanılmasına imkan tanıyan tam görev simülatörü çözümü yaklaşık 2 yıldır kullanılmakta.

 

Yakalanan başarıda rol alan  Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve HAVELSAN görevlileri, “10 bin Acil Durum, Sıfır Kaza-Kırım” temasıyla düzenlenen törende buluştu. Hava Kuvvetleri Komutanlığı 10 bin saatlik eğitim süresine ulaşılması anısına kol peçi yaptırdı.

HAVELSAN’ın 2013-2015 seneleri arasında 6 şehirdeki (Ankara, Balıkesir, Bandırma, Diyarbakır, Merzifon, Konya) Ana Jet Üs Komutanlığına teslim ettiği 5 tam görev simülatörü, 17 silah taktik eğitici, bir ileri hava kontrolörü eğiticisi ve bir taktik izleme merkezi, Hava Kuvvetleri Komutanlığının vurucu timi F-16 uçaklarının intibak, tekamül ve harbe hazırlık eğitimlerinde kullanılmakta.

Uçuş eğitim simülatörlerinin aynı harekat sahasında birlikte görev yapabilme yeteneği bulunuyor.

F-16C görev eğitim merkezlerinde, tam görev simülatörleri, silah ve taktik eğiticileri, ileri hava kontrolörü eğiticisi, taktik izleme merkezi ve dibrifing sistemleri bulunmakta.

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.