Siber saldırılara karşı savunma merkezi

Siber ataklar, artık siber saldırılara karşı savunma merkezi ile önlenmeye çalışılacak. Siber Savunma Teknoloji Merkezi (SİSATEM) TSK HAVELSAN bünyesinde kuruldu.

Hızla gelişen siber dünyanın iyi ve yararlı  amaçlar için kullanıldığı takdirde yaşamı kolaylaştırdığı, ancak kötü amaçlar için kullanıldığında ise topluma zararlı olduğu açık ve net.

Siber saldırılar kolay ve ucuz bir şekilde edinilen yazılımlar aracılığıyla yapılsa da verdiği zararlar neticesinde ekonomik olarak da büyük paralara maloluyor. Bu anlamda siber güvenlik, milli güvenlik ile aynı yola çıkıyor. (NATO’ya göre bir ülkeye topyekün yapılan siber saldırı, aynı zamanda savaş nedenidir)

Ülke olarak bilişim ve iletişim sektöründe ne kadar ileri düzeydeyseniz, siber saldırılara o kadar uğrarsınız. Zombi bilgisayar yani köleleştirilmiş bilgisayarlar sayesinde (Dünya üzerinde 2 milyondan fazla zombi bilgisayar olduğu tahmin ediliyor) kullanıcı farkında bile olmadan bunlarla siber suç işlemiş olabiliyor.

Türkiye Siber savunma teknolojileri (SST HAVELASAN) merkezi SİSATEM’in amacı da siber savunma altyapısının geliştirilmesi, güvenlik açıklarını tespit etmede ve olası ataklarda başka ülkelerin savunma programları ve donanımları yerine Türkiye’ye özgün yerli yazılım ve donanım kullanarak siber güvenliği sağlamak.  Tabii bu durum ülkesel bazda. Biz kişisel bilgisayar kullanıcılarına da kişisel güvenlik tedbirlerini almak, casus yazılımlara karşı koruma programları (anti-trojen) ve virüslere karşı koruma yazılımları (anti virus) kullanma sorumluluğu düşüyor. Çünkü yukarıda da bahsedildiği gibi köle bilgisayarlar (zombi pc) hem şahsen kullanıcıyı hukuki olarak sıkıntıya düşürebileceği gibi, siber suçlarda kullanılması neticesinde ülke güvenliğini de ilgilendiriyor.

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.