Siber Füzyon Ne Demek ?

Siber Füzyon Ne Demek ? 

Günümüzde savaşların kimyasal ve mikroplar aracılığı ile yapıldığını biliyoruz. Ülkeler birbirlerine silahlar aracılığı ile saldırıda bulunmamakta. Kimyasal yöntemler ve mikroplar aracılığı ile gizliden gizliye devam eden bu saldırıların yanı sıra hem ülkeler arası istihbarat hem de kötü amaçlı büyük orta ve küçük dolandırıcılıklar amacı ile hem ülkelere hem de bireylere saldırılar için internet yolu ile teknolojik saldırılar da gerçekleşmekte.

Bu saldırılar ile kişisel bilgiler ve bireysel finansal bilgiler sızmakla birlikte bir çok devlet sırrı ve istihbarat dolayısı ile  ülkesel bütünlük için önemli olan bilgi güvenliği tehdit altında.

Bu tehdidi oluşturan saldırıların tümüne Siber saldırılar ( Cyber Attack ) adı verilmekte.

sibersaldiri

Bu durumla ilgili olarak farklı ülkeler hem istihbarat edinmek hemde kendi güvenliklerini sağlamak için farklı departmanlar kurmakta.Kendi teknolojik imkanlarını kullanarak bu konuda eğitimli kişilerden faydalanarak önlemler önlemler alma çabası içerisine giriyor.

Siber Füzyon Ne Demek ? (Cyber Fusion)

Bu teknolojik saldırıların önlenmesi gelişen teknolojiler ve bu teknolojilerin açıklarını değerlendiren yazılım uzmanlarının artması sonucu doğan bir sektör ile günümüzde iyice zorlaşmış durumda. Bu konularla ilgili çözümleri üretebilmek için en az kötü amaçlı yazılımları yapan kişiler kadar deneyimli kişiler ve teknolojiler kullanılmadan korunmak mümkün değil. İşte Siber Saldırılara karşı korunabilme hareketine Siber Füzyon adı verilmektedir.

Bu durumla mücadele edebilmek için devletler Siber Füzyon merkezleri kurmakta ve devlet kanallarına gerçekleşebilecek olan istihbarat bilgilerini koruyabilmek amacı ile siber füzyon merkezleri kurmakta.

Siber Füzyon Merkezlerinde kurulan yüksek teknolojili bilgisayarlar (Computer) aracılığı ile farklı şekillerde farklı alanlardan gelebilecek olan bilgi güvenliğini tehdit altına sokabilecek tüm saldırılara karşı güvenlik önlemleri alınmasının yanı sıra aynı zamanda siber saldırı argometrelerinin önceden tespit edilip daha saldırı gerçekleşmeden önce önelemin alması sağlanır.

Kısaca Hacker adı verilen ve aslında çok iyi bilgi donanımına sahip olan kişilere karşı kurulan departman yapay zekalar üreten bilgi işlemciler ile önceden saldırıyı tespit eder ve saldırı olmadan önce bilgi güvenliği sistem düzeneklerini değiştirir veya sızılacak olan veri açığı yolu sistemi değiştirilerek bilgi güvenliği sağlanır.

Siber Füzyon merkezleri, siber saldırıların bir çok farklı kayaktan ve farklı şekillerde gerçekleşmesi dolayısı ile çok dinamik yapıda ve yoğun bilgi emeği kullanarak işler.

Dünya üzerinde büyük olarak nitelendirebilecek ülkelerde bulunan Siber Merkezler  gün geçtikçe tüm ülkelerde oluşturulmaya başlamış durumda.

İlgili Haber:

Siber saldırılara karşı Siber Füzyon Merkezi nedir?

 

 

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.