Cep Telefonu Tamirinde Hile

Cep Telefonu Tamirinde Hile

Hayatımızın neredeyse vazgeçilmez parçalarından biri olan mobil telefonlarımız zaman içerisinde doğal olarak bozulabilmekte.Mobil telefonların tüm cihazlar gibi bir ömrü var. Aynı zamanda henüz ömrünü doldurmadan bu cihazlar hem iç etkenler hem de dış etkenler dolayısı ile çalışamaz hale gelebiliyor ve bir anda sanki vücudumuzun bir uzvu kopmuşcasına bizi zor durumlara  sokabiliyor…

 

Bu durumda doğal olarak bir an önce akıllı telefonu tamir ettirmeniz veya eğer bütçeniz varsa yenisin almaya meyil ediyorsunuz. Eğer telefonun yenisini almıyor da tamir etme yöntemi sizin için daha makul ise ki çok eskimemiş bir telefonunuz varsa olması gereken bizce budur bazı risklerle karşı karşıya kalabiliyoruz.

cep-telefonu-tamirinde-hile-eski-telefon-parcasi

Mobil Cihazların Ömrü Ne Kadar ?

Mobil cihazların ömürleri günümüzde ortalama 2 yıla düştü. Bunu sadece mobil cihazlar olarak düşünmeyin bilgisayar, tablet bilgisayar, mobil telefon kısaca tüm akıllı cihazlar olarak nitelendirdiğimiz bilgisayar türevleri yaklaşık 2 yıl içerisinde ya mekanik arızalar veriyor yada işletim sistemlerini yükselttikçe yavaşlamaya ve bir süre sonra bu yavaşlama dolayısı ile sizi iş yapamaz hale getirmeye ve değiştirmeye zorluyor.

Bu durum günümüz tüketim çağında elektronik alet üreticilerinin izlediği yüksek maliyetli cihazları yenilemeye itme yolu.

Ne yazık ki bizleri de iletişim bağımlılık haline getirdiğimiz için belirli sürelerde akıllı cihazları tüketmeye itmekte.

Mobil cihazlar dışsal faktörlerden etkilenmekte yani düşme, yüksek voltaj gibi bir çok nedenden dolayı henüz 2 yılı doldurmadan da arıza yapabilmekte. Ve cep telefonunuz çok da eskimemişken kime teslim edeceğiniz konusunda bir paronaya başlıyor.

 

Bozulan Mobil Cihazları Kime tamir ettirmeliyim ?

cep-telefonu-tamirinde-hile-tamir

Telefonunuzu kime tamir ettireceğiniz konusu çok önemli. Çünkü eğer yetkili servis ücreti yüksek geliyor ve yetkili olmayan bir servise teslim diyorsanız çok dikkat etmelisiniz.

Özellikle yüksek fiyatlı cihazlarda başınıza gelmesi olası büyük tehlikeler veya gereksiz yere tekrar tekrar cebinizden para çıkması durumu söz konusu olabiliyor.

 

Dikkat edilmesi gerekenler !
  • Orjinal parça hilesi !

Telefonunuzun değişen parçalarının eğer kapak gibi basit parçalar değilse ki üzerinde anten olan modellerde kapak da orijinal olmalı, kesinlikle orjinal parçanın takıldığından emin olmalısınız.

Bu durum pillerde hayati önem taşıyor. Tüm piller zamanla şişer fakat orjinal olmayan piller çok daha hızlı şişer ve ısınır. Kulağınıza dayadığınız yada cebinizde taşıdığınız bir cihazın patlama riski mevcutsa bu durum hayati önem taşıyor demektir.

Ayrıca uyanık üreticilerin girişimleri sonucu servise sorduğunuzda genelde “evet abi orjinal parça” cevabını alıyorsunuz genelde. Doğru söylüyorlar faka küçük bir hile söz konusu;

Sizin telefonunuzun markası; Iphone, samsung, lg, vestel, Asus, Nokia, Sony vb.

Sizin telefonunuzun değişecek parçasını üreten firma ise bunlardan hiç biri değil Markası ; Orjinal, original, yada Orijinal oluyor. Yani size üretici firmanızın ürettiği değil, Orjinal Firmasının ürettiği yedek parça takılıyor.

Genelde bu arçalar ya özellik olarak Gerçek üreticinin ürününden özellik bakımından daha kötü, ( ekransa daha az çözünürlüklü dokunmatik hassaslığı düşük vb.) Yada daha kısa ömürlü ( Orijinal pil ömrü 2 senede kısalmaya balıyorsa, bu ürünlerde 4 ayda ömrü kısalmaya başlıyor vb.)

Kısaca 4 ay sonra tekrar pil almak yada değişen parça neyse yeniden gitmek zorunda kalıyorsunuz.

 

  • Çıkma parça çakallığı !

Eğer size bildiriliyorsa başka bir telefonun parçasının takılması konusunda rizanız alınıyorsa sorun yok. Fiyatı makul derecede düşük olması kaydıyla tabi. Çoğunlukla abi sen git 1 saat sonra gel diyerek sizi tamir yapılan alandan uzaklaştırıyorlarsa büyük ihtimalle bu yöntemi kullanacaklar yada yukarıda belirttiğimiz Orijinal parça hilesini uygulayacaklardır.

  • Cihazınızı tamirhane kapısından çıkmadan kontrol edin

Dükkandan çıkmadan Telefonunuzun yada diğer elektronik cihazınızın tam anlamı ile tüm fonksiyonlarının çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Çünkü kapının önüne çıktınız ve jelatini dokunmatik ekranın üzerinden çıkarttığınızda kocaman bir çatlak olduğunu gördünüz geri döndüğünüzde; ” abi sen yapmışsındır ben verdiğimde sağlamdı” gibi bir söylemle karşılaşabilir ve %40 orijinal ürün almadım da kar ettim derken aynı telefonun aynı sorunu için tekrar bedel ödemek ve %120 gibi rakamlara razı gelmek ve bunun yanı sırada telefonunuzu garanti dışına çıkartmış olabilirsiniz.

  • Bilgi güvenliği sorunu

Eğer cihazınız izin veriyorsa telefonunuzun yedeğini  aldıysanız ( Mutlaka en kötü ihtimalle ayda 1 defa mobl cihazlarınızın yedeğini başka bir cihaza veya sunulan cloud hizmetine yedekleyin ) Telefonu fabrika ayarlarına döndürerek verin.

Özel resimleriniz, mesajlarınızTamirciler tarafından okunmasın başka kötü amaçlarla kopyalanmasın.

 

  • Değişen Parçanın seri numarasının yazdığı faturayı mutlaka alın 

Eğer bu faturayı almazsanız 3 gün sonra aynı parça arıza yaptığında ve aynı servise gittiğinizde ; “Yok abi biz bu parçadan kullanmıyoruz bak elimde böyle parça yok ben a parçası kullanıyorum” yada abi yanımda eleman çalışıyordu bu durumdan dolayı kendisini kovdum ben de madurum yapabileceğim bir şey yok ” gibi söylemlerle karşılaşabilirsiniz.

 

 

Bu arada eğer beceriniz, gerekli ekipmanınız ve zamanınız varsa cep telefonunuzu youtube de ayrıntılı değişim videoları varsa kendiniz de yapabilirsiniz. Tabi bu durumun gerçekten hangi parçanın arızalı olduğuna emin olmanız ve bu işlemi yaparken doğru adımları gerekli ekipmanlar eşliğinde yapıyor olmanız gerekliliği söz konusudur. Aksi taktirde çok daha fazla maliyetle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Umarız başınıza gelmez ama eğer Cİhazınız üst segment fiyatı tyüksek bir cihazsa mümkün olduğunca yetkili serviste tamir ettirmenizi öneriyoruz. Böylece en azından aynı parça ile ilgili bir sorun yaşarsanız karşınızda maduriyetinizi gidermeye istekli bir kurum istekli değilse de elinizde hukuki haklarınızı kullanabileceğiniz bir fatura olacaktır.

 

Arananlar ve bulunanlar:

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.