1 Mayıs Neden Türkiye’de Doodle Olmadı ?

1 Mayıs Neden Türkiye’de Doodle Olmadı ?

Bir Çok özel güne Doodle yaparak anan Google Türkiyede, 1 Mayıs İşçi ve Emekçi bayramına özel bir doodle yayınlamadı.

Bu durum İnternet kullanıcıları tarafından pek de merak edilmedi ve durum sorgulanmadı google kanadından bir açıklama da gelmedi.

Teknoloji devi olan doodle yaptığı bu doodle gibi özel uygulamalar ile hem özel kişileri hem de özel günleri anlamları ile bizlere ulaştırarak büyük adımlar atmakta. Bir çok bilinen veya bilinmeyen, kişi, olay, gün, buluş ile ilgili o gün özel bir görsel ile karşımıza çıkan “Google Doodle” geçtiğimiz 3 yıl 1 Mayısta farklı görselleri ile 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı hakkında doodle ile karşımıza çıkmıştı fakat Türkiyede (google.com.tr ‘da )bu yıl ( 2016 – 1 Mayıs günü )  doodle bu global ( uluslararası) resmi bayrama yer vermedi.

2013 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı Doodle’ı

1mayisdoodle1

 

Halbuki bizler Google firmasını dev bir işkaynağını yaratıcı fikirleri desteklemesi ile tanıyor ve o şekilde değer veriyoruz.

 

2015 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı Doodle’ı

1mayisdoodle2

1 Mayıs Neden Türkiye’de Doodle Olmadı da Dünyada oldu ?

Endişemiz bu bayramın global olarak bir baş kaldırı ve Türkiyede günümüzde yaşanmakta olan terör olayları ile özdeşleştirilmesi ve bu sebepten dolayı google’ın bu olumsuz bakışa yakalanmış olma ihtimali ve hatta daha kötüsü olası iç veya dış siyasi olumsuz  etkisi altına girmiş olması ihtimalidir.

Umarız önümüzdeki yıllarda google Türkiye’de bu insani bayram ve özel günü bu yıl olduğu gibi unutmaz ve en azından Doodle ile 1 Mayısa destek verir.

1 Mayıs Terörist Bayramı değil Dünyada emeği ile para kazanan insanların Eşitlik, Adalet, Birlik ve İnsan haklarını savunduğu Tüm dünyada kutlanan resmi bir bayramdır.

2012 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı Doodle’ı

1mayisdoodle3

Türkiyede Yayınlanmayan 1 May 2016 Labours Day Doodle’ı aşağıda bulabilirsiniz ;

 

Link: https://www.google.com/doodles/labour-day-2016

1mayisdoodle

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.