Türkiye İsrail anlaşması maddeleri

Türkiye İsrail anlaşması, maddeleri ile bu ülke arasındaki dostluğu yeniden tesis eder nitelikte. Türkiye ve İsrail arasında yapılan anlaşma maddelerini protokol imzalandıktan sonra yayınlayacağız. Ancak ana başlıkları ile madde içeriklerini gruplamak gerekirse iki ülke de şu şartlar ile andlaşmaya vardılar… (andlaşma sözlü anlaşma demektir)

 1. İsrail’in 2010 yılında gerçekleşen Mavi Marmara baskını nedeniyle Türkiye’den özür dilemesi. (İsrail, 22 Mart 2013 tarihinde Türkiye’nin bu ilk talebini kabul ederek, tarihte ilk kez “yabancı bir devletten özür diledi”)
 2. İsrail Mavi Marmara olayında ölenlerin yakınlarına tazminat ödemeyi kabul etti. (Tahmini tazminat 20 milyon dolar).
 3. Türkiye ve İsrail ilişkileri normalleşecek, karşılıklı olarak geri çekilen büyükelçiler yeniden gönderilecek.
 4. Türkiye’nin Filistin, Gazze bölgesine insani yardım ve sivil amaçlı malzemeler göndermesine izin verilecek.
 5. Türkiye, Gazze’ye altyapı yatırımları gerçekleştirebilecek:
 • Gazze’de yaşayan insanların elektrik ve su ihtiyaçları konusunda gereken her türlü çalışma hızla yapılacak.
 • Gazze halkının kullanımı için konutlar inşa ederek 200 yataklı Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesinin iç donanımını yapacak ve en kısa zamanda hizmete alacak.
 • Cenin bölgesindeki Erez sanayi bölgesinin yapımına hız verilmesi sağlanacak.

Bu anlaşma nedeniyle böylelikle Türkiye-İsrail arasında gerek ticari, gerek ekonomik ve gerekse askeri ilişkiler yeniden normalleşmiş olacak.

Not: Bu Mutabakatın geçerlik kazanması için önce ülke meclislerinden onaylanması (kabul edilmesi) ve daha sonra karşılıklı olarak imzalanması şarttır. Maddelere hamas ve doğalgaz ile ilgili hükümler eklenebilir.

Hamas’ın askeri kanadının önemli isimlerinden, İsrail askerlerini kaçırıp öldürmekle suçlanan Hamas’ın önemli adlarından Salih El Aruri Türkiye’den sınır dışı edilecek ve Hamas’ın Türkiye’deki aktiviteleri sınırlandırılacak.

Ülkeler anlaşmaya vardıktan sonra doğalgaz için işbirliği olanakları incelenecek. Türkiye’nin İsrail’den doğalgaz satın alması, İsrail doğalgazının Türkiye üstünden Avrupa’ya ulaştırılması da maddelere eklenebilir.

Anlaşma maddeleri ile ilgili son durumu buradan yine sizlerle paylaşıyor olacağız…

YORUMLAR-SORULAR-CEVAPLAR

 • Türk yıldızı - Yahudi yıldızı anlaşması

  Türkiye ile İsrail arasındaki anlaşma, çevredeki her ülkeyle dostluk yerine kavgayı tercih eden akp hükümetinin jetonunun yeni düştüğüni de ispatlıyor. Atatürk’ün yurtta sulh cihanda sulh lafını nihayet keşfettiler… Bir ülkeye muhtaç olmak başka şey, bir ülke ile iyi ilişkiler yürütmek başka şeydir. Umarım maddeler lehimizedir.

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.