Matematikçi, Claude Elwood Shannon

Matematikçi, Claude Elwood Shannon

 

Google, bugünün (30.04.2016) Doodle olarak 30 Nisan da doğan Claude Elwood Shannon’ı  anıyor. Elektonik Mühendisi, Kriptografi ve   Matematikçi olan Amerikalı Shannon 1916 yılında doğdu.

 

Daha 16 gibi çok genç bir yaşta olmasına rağmen dehası göz ardı edilemeyecek kadar belirgindi. Matematik ve Elektronik Mühendisliği bölümünden çift anadal olarak 1936 yılında 1932 yılında girdiği, Michigan Üniversitesinden 20 yaşında mezun oldu. 1937 yılında 21 yaşındayken Masaçuses Teknoloji Enstitüsünde ( Massachusetts Institute of Technology) yüksek lisans tezini “Anahtarlama ve Röle  Devrelerinin Sembolik Analizleri” adlı çalışmasında elektromanyetik rölelerin Boole cebiri yöntemi kullanarak daha da kolaylaştırılabileceğini kanıtlamıştır.

ClaudeShannon

Anahtarlama ve Röle  Devrelerinin Sembolik Analizleri neye yarar ?

Bu basitleştirilmiş buluş günümüzde hatta şu an bu yazıyı okurken kullandığınız bilgisayarların, tabletlerin, mobil bilgisayarların yapı yaşlarını oluşturmaktadır. Alfred Nobel Amerikan Enstitüsü Amerikan Mühendisleri Ödülü’nü ( bugünkü adıyla Nobel ödülü), bu tezi tezi ile kazanan  Claude’ın bu tezine Google Scholar verilerine göre bugüne kadar yaklaşık 30.000 defa atıfta bulunulmuştur.

2.Dünya savaşı sırasında Bell Laboratuvarlarında çalışmalarına devam eden Claude Elwood Shannon, burada kriptografi ve yangın kontrolü sistemleri üzerine çalışmalarına başladı.

Kriptografi Ne Anlama Gelir ?

Kriptografi; Bilgi Bütünlüğü, , bilgi gizliliği, kimlik denetimi gibi bilgi güvenliği sağlayan matematiksel Yöntemlerin tümüdür.

İngliz Kriptanalist (Kriptografi Uzmanı) , Alan Turing ile Çalışmaya başlaması 1943 yılında Turing Makinası ile tan9ışması ile gerçekleşti.

Alzheimer hastalığına yakalanan Shannon, son yıllarını gözetim altında bir bakım evinde geçirdi ve 24 Şubat 2001 yılında  84 yaşında öldü.

Bayefendi erkek sitesi olarak bizlere bu nimetin ulaşmasında büyük katkısı olan büyük üstadı saygı ile anıyoruz…

 

ClaudeShannon2

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.