Erkeklere doğum izni

Soru: Erkeklere doğum izni var mı, erkeğe doğum izin süresi ne kadar?

Cevap: Mevzuatımıza göre son güncellemeler ile erkek işçiye doğum halinde izin süresi 5 gündür.

Açıklama: 4857 sayılı İş Kanununa ek bir madde eklenerek; işçinin evlenmesi, eşinin doğum yapması ya da evlat edinmesi veya ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü durumunda 3 gün ücretli izin verileceği hüküm altına alınmıştır. Ayrıca, engelli veya süregelen hastalığı olan çocuklarının hastalıkları ile ilgilenmelerini sağlamak amacıyla işçi olan anne ya da babaya bir sene içerisinde 10 güne kadar ücretli izin verilmesi hüküm altına alınmıştır.

6645 Sayılı Kanun MADDE 314857 sayılı Kanunun 46 ncı maddesinin üçüncü fıkrasının (b) bendi ile 55 inci maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendi “Ek 2 nci maddede sayılan izin süreleri,” şeklinde değiştirilmiş, 104 üncü maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “ve 65 inci” ibaresi yürürlükten kaldırılmış ve aynı Kanuna aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

Mazeret izni

EK MADDE 2İşçiye; evlenmesi veya evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü halinde üç gün, eşinin doğum yapması halinde ise beş gün ücretli izin verilir.

İşçilerin en az yüzde yetmiş oranında engelli veya süreğen hastalığı olan çocuğunun tedavisinde, hastalık raporuna dayalı olarak ve çalışan ebeveynden sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla, bir yıl içinde toptan veya bölümler halinde on güne kadar ücretli izin verilir.

Buna göre;

4857 sayılı İş yasasının madde 46/3 fıkrasının (b) bendinde yer alan “b) Evlenmelerde üç güne kadar, ana veya babanın, eşin, kardeş veya çocukların ölümünde üç güne kadar verilmesi gereken izin süreleri” ibaresi , “Ek 2. maddede sayılan izin süreleri” şeklinde değişikliğe uğramıştır,

Kanunun, madde 55/1 fıkrasının (ı) bendindeki  “İşçilerin evlenmelerinde üç güne kadar, ana veya babalarının, eşlerinin, kardeş veya çocuklarının ölümünde üç güne kadar verilecek izinler.” ibaresi de, aynı şekilde “Ek 2. maddede sayılan izin süreleri”  şeklinde değiştirilmiştir.

Bu hukuki mevzuat çerçevesinde erkeklere doğum izni 5 gün, yine aynı yasal düzenleme gereğince Cumartesi ve Pazar günleri ile Resmi tatiller, 5 günlük izne dahil edilmeyecek olup, doğum izni 7 güne hatta bazı durumlarda bayramların da eklenmesiyle daha da uzayabilecek bir hukuki yapıya kavuşturulmuştur.

Bu konu ile ilgili hukuki tavsiyelere ve hukuksal danışma ihtiyacınız varsa  www.hukuki.net  hukuk forumlarından yardım ve destek alabilirsiniz.

Erkeklere doğum izni hakkındaki yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz. Orijinal yazı: https://www.bayefendi.com/erkeklere-dogum-izni/


Bugün: 11-Dec-2018 13:46:29
Dünya saati: 11-12-18 10:46:29
Yazının yazıldığı tarih ve gün : 13/11/2015Cuma

Arananlar ve bulunanlar:

YORUMLAR-SORULAR-CEVAPLAR

  • genç baba

    Soru: Erkekler için verilecek doğum iznine haftasonu dahil mi? Daha doğrusu genel tatil günleri bu 5 günlük doğum izni hesabına dahil mi hariç mi? Yoksa 5 iş günü olarak mı düşünmeliyiz. Acil cevap lütfen.

    • admin

      Yazıda belirtildiği üzere iş kanununa göre erkeklerde doğum izni için verilen 5 gün izin süresine hafta sonu günleri dahil değil. Yani tatil günleri hariç 5 iş günü doğum izni kullanabilir erkekler de… Saygılar.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.