2016 UWW En iyi güreşçiler listesi

Dünya Güreş Birliği (UWW), grekoromen stilde dünyanın en iyi güreşçileri listesini yayınladı.

Listede dünyanın en iyileri arasında 2 Türk güreşçi 1. sırada yer alırken, bir Türk güreşçi de 6. sırada listelendi.

14-21 Ağustos 2016 tarihleri arasında Brezilya’nın Rio şehrindeki 2016 Rio Olimpiyatlarından önce, Dünya Güreş Birliği tarafından Grekoromen stilde dünyanın en iyi güreşçileri seçildi.

UWW yaptığı seçmelerde 130 kilodaki dünya şampiyonu sporcu Rıza Kayaalp’i 1. seçerken, Kayaalp’in en büyük rakibi olarak gösterilen Kübalı güreşçi Mijain Lopez Nunez 2. olarak belirlendi. 80 kilo sıklette ise milli güreşçi Selçuk Çebi 1.olurken, 98 kilodaki güreşçi Cenk İldem ise sıkletinde 6. oldu. Bu sonuçlara göre listeye iki sıklette birinci sporcu çıkaran en başarılı ülke Türkiye oldu.

8 farklı sıklette dünyanın en iyi güreşçileri listesi (Türk güreşçiler koyu olarak listelenmiştir);

Sıklet: 130KG
1. Riza KAYAALP (TUR) – World No.1 (1)
2. Mijain LOPEZ NUNEZ (CUB) – Granma Cup No.1 (3)
3. Aleksander CHERNETSKI (UKR) – Europe No.2 (2)
4. Bilyal MAKHOV (RUS) – World No.3 (4)
5. Johan Magnus EUREN (SWE) – Europe No.3 (5)
6. Iosif CHUGOSHVILI (BLR) – Europe No.3 (6)
7. Nurmakhan TINALIEV (KAZ) – Asia OG Qualifier No.1 (7)
8. Heiki NABI (EST) – European OG Qualifier No.1 (8)
9. Eduard POPP (GER) – Pytlasinski Cup No.1 (13)
10. MENG Qiang (CHN) – Hungarian GP No.1 (9)
11. Iakobi KAJAIA (GEO) – European U23 No.1 (12)
12. Bashir BABAJANZADEH (IRI) – Pytlasinski Cup No.3 (16)
13. Sabah SHARIATI (AZE) – Corneanu Int’l No.1 (15)
14. Murat RAMONOV (KGZ) – Asia No.2 (14)
15. Muminjon ABDULLAEV (UZB) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.3 (17)
16. Amir GHASEMI MONJAZI (IRI) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.1 (10)
17. Eduard SOGHOMONYAN (BRA) – Pan America No.2 (11)
18. Stjepan LAVRIC (CRO) – Hungarian GP No.3 (18)
19. Christian JOHN (GER) – European U23 No.3 (19)
20. Mantas KNYSTAUTAS (LTU) – European U23 No.3 (20)

Sıklet: 98KG
1. Nikita MELNIKOV (RUS) – Europe No.1 (1)
2. Artur ALEKSANYAN (ARM) – World No.1 (2)
3. Ghasem REZAEI (IRI) – World No.2 (3)
4. Islam MAGOMEDOV (RUS) – World No.3 (4)
5. Aleksander HRABOVIK (BLR) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.1 (5)
6. Cenk ILDEM (TUR) – Europe No.3 (6)
7. Mahdi ALIYARI FEYZABADI (IRI) – Pytlasinski Cup No.1 (9)
8. Dimitri TIMCHENKO (UKR) – Ukraine Int’l No.1 (7)
9. Yasmany LUGO CABRERA (ROU) – Pytlasinski Cup No.2 (14)
10. XIAO Di (CHN) – Hungarian GP No.1 (8)
11. Daigoro TIMONCINI (ITA) – Istanbul OG Qualifier No.2 (10)
12. Muhammad Etka SEVER (GER) – European U23 No.1 (11)
13. Musa EVLOEV (RUS) – Ivan Poddubny No.2 (12)
14. Timofej DZEYNICHENKO (BLR) – Pytlasinski Cup No.3 (nr)
15. Balasz KISS (HUN) – Pytlasinski Cup No.3 (nr)
16. Ardo ARUSAAR (EST) – European OG Qualifier No.1 (13)
17. Adam VARGA (HUN) – European OG Qualifier No.2 (14)
18. Elis GURI (BUL) – Nikola Petrov No.2 (15)
19. Alin ALEXUC-CIURARIU (ROU) – LIG Int’l No.2 (16)
20. Kevin MEJIA CASTILLO (HON) – Granma Cup No.1 (nr)

Sıklet: 85 kg.

1. Zhan BELENYUK (UKR) – World No.1 (1)
2. David CHAKVETADZE (RUS) – Ivan Poddubny No.3 (2)
3. Rustam ASSAKALOV (UZB) – World No.2 (3)
4. Saman Ahmed TAHMASEBI (AZE) – World No.3 (4)
5. Viktor LORINCZ (HUN) – Pytlasinski Cup No.3 (8)
6. Alexej MISHIN (RUS) – European OG Qualifier No.1 (5)
7. Denis KUDLA (GER) – Istanbul OG Qualifier No.1 (6)
8. Robert KOBLIASHVILI (GEO) – Europe No.2 (7)
9. Habibollah AKHLAGHI (IRI) – World No.3 (9)
10. Islam ABBASOV (AZE) – World Cup No.1 (10)
11. Damian JANIKOWSKI (POL) – Pytlasinski Cup No.2 (14)
12. Tadeusz MICHALIK (POL) – Pytlasinski Cup No.3 (17)
13. Javid HAMZATOV (BLR) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.1 (12)
14. Nikolai BAYRAKOV (BUL) – European OG Qualifier No.2 (11)
15. Nikolai STADUB (BLR) – Pytlasinski Cup No.1 (nr)
16. Maksim MANUKYAN (ARM) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.2 (13)
17. Nursultan TURSYNOV (KAZ) – Vehbi Emre No.2 (15)
18. Ramsin AZIZSIR (GER) – Thor Masters No.2 (16)
19. Zakarias BERG (SWE) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.3 (18)
20. Metehan BASAR (TUR) – Istanbul OG Qualifier No.3 (19)

Sıklet: 80KG
1. Selcuk CEBI (TUR) – Istanbul OG Qualifier No.1, 75kg (1)
2. Lasha GOBADZE (GEO) – European U23 No.1 (2)
3. Evgeni SALEEV (RUS) – Ivan Poddubny No.1 (3)
4. Rafik HUSEYNOV (AZE) – GGP Final No.2 (4)
5. Ramin TAHERISARTANG (IRI) – Pytlasinski Cup No.1 (10)
6. Viktor SASUNOVSKI (BLR) – World No.2 (5)
7. Edgar BABAYAN (POL) – Europe No.2 (7)
8. Daniel ALEKSANDROV (BUL) – Istanbul OG Qualifier No.2 (6)
9. Pavel POMINCHUK (BLR) – Pytlasinski Cup No.2 (13)
10. AISHAN Aishan (CHN) – Asia No.2 (7)
11. Aslan ATEM (TUR) – Europe No.3 (9)
12. Eduard SARGSYAN (ARM) – Pytlasinski Cup No.3 (nr)
13. Ramazan ABACHARAEV (RUS) – Ivan Poddubny No.1 (11)
14. Laszlo SZABO (HUN) – Zagreb GP No.2 (12)
15. Yaroslav FILCHAKOV (UKR) – World Cup No.1 (16)
16. Burhan AKBUDAK (TUR) – European U23 No.2 (17)
17. Raibek BISULTANOV (DEN) – Hungarian GP No.2 (14)
18. Patrik SZABO (HUN) – Hungarian GP No.3 (15)
19. Ashkat DILMUKHAMEDOV (KAZ) – Asia No.3 (18)
20. Yousef GHADERIAN (IRI) – World No.3 (19)

Sıklet: 75 kg.

1. Roman VLASOV (RUS) – World No.1 (1)
2. Doszhan KARTIKOV (KAZ) – Asia No.1 (2)
3. Mark MADSEN (DEN) – Pytlasinski Cup No.1 (4)
4. KIM Hyeon-Woo (KOR) – Pytlasinski Cup No.2 (3)
5. Andrew BISEK (USA) – World No.3 (5)
6. Zurabi DATUNASHVILI (GEO) – Europe No.1 (6)
7. Viktor NEMES (SRB) – Europe No.2 (7)
8. Peter BACSI (HUN) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.1 (10)
9. Arsen JULFALAKYAN (ARM) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.3 (11)
10. Saeid Mourad ABDVALI (IRI) – World Cup No.1 (10)
11. YANG Bin (CHN) – Pytlasinski No.3 (13)
12. Elvin MURSALIYEV (AZE) – Europe No.5 (11)
13. Chingiz LABAZANOV (RUS) – Ivan Poddubny No.1 (12)
14. Bozo STARCEVIC (CRO) – Zagreb GP No.1 (14)
15. Karapet CHALYAN (ARM) – Europe No.3 (15)
16. Pascal EISELE (GER) – Europe No.1, 80kg (16)
17. Gela BOLKVADZE (GEO) – European U23 No.1 (17)
18. Zied AIT OUAGRAM (MAR) – Africa-Oceania OG Qualifier No.1 (19)
19. Neven ZUGAJ (CRO) – Hungarian GP No.3 (20)
20. Ilie COJOCARI (ROU) – Corneanu Int’l No.1 (nr)

Sıklet: 71 kg.

1. Rasul CHUNAYEV (AZE) – World No.1 (1)
2. Balint KORPASI (HUN) – Europe No.3 (2)
3. Afshin BYABANGARD (IRI) – Asia No.1 (3)
4. Adam KURAK (RUS) – World No.3 (4)
5. Varsham BORANYAN (ARM) – Europe No.1 (5)
6. Aleksandar MAKSIMOVIC (SRB) – Europe No.2 (6)
7. Armen VARDANYAN (UKR) – Trophee Milone No.2 (7)
8. Tero VAELIMAEKI (FIN) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.2 (10)
9. ZHANG Ridong (CHN) – Pytlasinski Cup No.3 (nr)
10. Ruslan TSAREV (KGZ) – Istanbul OG Qualifier No.2@66 (12)
11. Zackarias TALLROTH (SWE) – World No.3 (8)
12. Mathias MAASCH (GER) – Paris GP No.1 (9)
13. Danijel JANECIC (CRO) – LIG Int’l No.3 (11)
14. Tomi HINOVEANU (ROU) – Corneanu Int’l No.2 (15)
15. Timur BERDIEV (BLR) – World No.5 (13)
16. Yunus ÖZEL (TUR) – Europe No.5 (14)
17. Darkhan BAYAKMETOV (KAZ) – Asia No.3 (17)
18. Zoltan LEVAI (HUN) – Zagreb GP No.1 (16)
19. Yunus Emre BAŞAR (TUR) – Vehbi Emre No.1 (19)
20. Azim GARMSIRI (IRI) – Corneanu Int’l No.1 (nr)

Sıklet: 66 kg.

1. Frank STAEBLER (GER) – World No.1 (1)
2. RYU Han-Soo (KOR) – World No.2 (2)
3. Artem SURKOV (RUS) – World No.3 (3)
4. Tamas LORINCZ (HUN) – Hungarian GP No.1 (4)
5. Islambek ALBIEV (RUS) – Europe No.1 (5)
6. Davor STEFANEK (SRB) – Europe No.2 (6)
7. Mehdi ZEIDVAND (IRI) – Pytlasinski Cup No.1 (9)
8. Migran ARUTUNYAN (ARM) – Trophee Milone No.1 (8)
9. Shmagi BOLKVADZE (GEO) – European OG Qualifier No.2 (7)
10. Tarek Aziz BENAISSA (ALG) – All-African Games No.1 (10)
11. Hasan ALIYEV (AZE) – Europe No.3 (11)
12. Wuileixis RIVAS ESPINOZA (VEN) – Pan Am OG Qualifier No.1 (12)
13. Miguel MARTINEZ PALACIOS (CUB) – Pan America No.1 (13)
14. Ionut PANAIT (ROU) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.1 (14)
15. Edgaras VENCKAITIS (LTU) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.3 (15)
16. David KARECINSKI (POL) – Pytlasinski No.2@71 (19)
17. Mateusz BERNATEK (POL) – European U23 No.1 (18)
18. Omid NOROOZI (IRI) – Asian OG Qualifier No.2 (16)
19. Artak MARGARYAN (FRA) – Hungarian GP No.3 (19)
20. Askhat ZHANBIROV (KAZ) – Asia No.2 (20)

Sıklet: 59 kg.

1. Ismael BORRERO MOLINA (CUB) – World No.1 (1)
2. Rovshan BAYRAMOV (AZE) – World No.2 (2)
3. Almat KEBISPAYEV (KAZ) – GGP Final No.1 (3)
4. Mingiyan SEMENOV (RUS) – Europe No.1 (5)
5. YUN Won-Chol (PRK) – World No.3 (6)
6. Soslan DAUROV (BLR) – Pytlasinski Cup No.3 (7)
7. Arsen ERALIEV (KGZ) – Pytlasinski Cup No.3 (8)
8. Elmurat TASMURADOV (UZB) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.3 (4)
9. Stig Andre BERGE (NOR) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.2 (9)
10. Haitham Mahmoud FAHMY (EGY) – Pytlasinski Cup No.2 (Not ranked)
11. Kenichiro FUMITA (JPN) – Pytlasinski Cup No.1 (nr)
12. Shinobu OTA (JPN) – Asian OG Qualifier No.2 (11)
13. KIM Seung-Hak (KOR) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.1 (10)
14. Hamid SORYAN (IRI) – Istanbul OG Qualifier No.1 (12)
15. Ibragim LABAZANOV (RUS) – Ivan Poddubny No.1 (14)
16. Kristijan FRIS (SRB) – European OG Qualifier No.2 (15)
17. Jesse THIELKE (USA) – Istanbul OG Qualifier No.2 (17)
18. Javier DUMENIGO (CUB) – Granma Cup No.1 (nr)
19. Kanybek ZHOLCHUBEKOV (KGZ) – Asia No.1 (18)
20. WANG Lumin (CHN) – Hungarian GP No.3 (20)

Kaynak (UWW Dünya Güreş Birliği sitesi)

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.