Atatürk havalimanı dış hatlar terminalinde patlama

İstanbul Atatürk Havalimanı Dış hatlar terminalinde patlama ve silah sesleri geliyor.  28-6-2016 saat 22:10
Bombalı Terör saldırısına uğrayan Havaalanına çok miktarda polis ve sağlık ekibi sevk ediliyor.

Atatürk Havalimanı’ndaki olayda 2 ayrı yerde bombalı terör saldırısı olduğu ihbar edildi. Saldırganların önce kalaşnikof tüfeklerle çevreye ateş açtığı, daha sonra üzerlerinde bulunan bomba düzeneklerini patlattıkları sanılıyor.

Patlamalar sonucunda aralarında polislerin de bulunduğu yaralılar ambulanslar ile Bakırköy Devlet Hastanesi’ne getiriliyor. İtfaiye ekiplerinin de geldiği olaydan sonra Havaalanı giriş ve çıkışları güvenlik nedeniyle kapatıldı.

Atatürk Havalimanı’nda Dış Hatlar VIP gidiş teminalinde arka arkaya patlama sesleri duyuldu. Patlamada ilk bilgilere göre çok sayıda yaralı var. Polis telsizinden geçen bilgilere göre, havalimanına çıkan tüm yollar kapatıldı.

Olay yerinden Taksilerin bile yaralı taşıdığı bildiriliyor. Atatürk Havalimanı’ndaki bombalı saldırı nedeniyle en az 32 ölü ve çok sayıda yaralı (60’dan fazla) haberi geldi.

Olayla ilgili acil kriz masası oluşturuldu.

İstanbul Valisi Vasip Şahin açıklamasında, “AHL Dış Hatlar Terminali geliş katı yolcu karşılama salonu girişinde sayısı 3 olarak tahmin edilen canlı bomba tarafından düzenlenen intihar saldırısında, ilk tespitlere göre 28 kişi öldü, 60’a yakın yaralı hastanelerde tedavi altına alındı” dedi.

haberin devamı yayın yasağı sona erdikten sonra gelecek… gelişmeler ve güncel bilgiler için sayfayı yenileyin

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunca, Atatürk Havalimanı dış hatlar terminalindeki patlamayla ilgili geçici yayın yasağı getirildi.

RTÜK’ten yapılan yazılı açıklamada, 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 7. maddesinde “Milli güvenliğin açıkça gerekli kıldığı hallerde veya kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasının muhtemel olduğu durumlarda” geçici yayın yasağı getirilebileceğinin öngörüldüğü belirtildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İstanbul Atatürk Havalimanında meydana gelen patlamanın da anılan hüküm çerçevesinde olduğu değerlendirildiğinden, söz konusu olayla ilgili olarak Başbakanlığın 28.06.2016 tarih ve 02083 sayılı yazısı ile geçici yayın yasağı getirilmesi uygun görülmüştür.

Medya hizmet sağlayıcıları anılan patlamaya ilişkin olarak yapılacak yayınlarda 6112 sayılı Kanun’da ve diğer kanunlarda sayılan yayın ilkelerine uyulması, toplumda korku, panik ve kargaşa oluşturabilecek, terör örgütlerinin amaçlarına hizmet edebilecek yayınlardan kaçınılması ve bu çerçevede, patlamaya ilişkin olarak, patlama anı, patlama sonrası olay yeri, kamu görevlilerinin olay yerinde yürüttükleri çalışmalar, varsa patlama sonucu yaralanan veya hayatını kaybeden kişilere ait görüntü, görsel öğe ve benzeri unsurlara ve bunlarla ilgili abartılı anlatımlara, olayın aydınlatılması, şüphelilerin yakalanması ve irtibatlarının deşifre edilmesinin engellenmemesi için resmi makamlarca yapılan açıklamalar dışında olaya iştirak etme şüphesi bulunan kişilere, bu kişilerin bulundukları yerlere, kullandıkları araçlar ve benzeri diğer hususlara yayınlarda kesinlikle yer verilmemesini içermektedir.”

Öncelikle terörü lanetliyoruz… Ama haberi de piknikten dönenler yüzünden havaalanında piknik tüp patladı diye veremezdik… Yayın yasağı olduğuna göre daha önce yazdığımız Terör nedir, nereye varır makalemizi okumanızı tavsiye ederiz…

Arananlar ve bulunanlar:

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.