Oltaya takılan kaplumbağayı misinayı keserek denize bırakmayın

Oltaya takılan kaplumbağayı misinayı keserek denize bırakmayın !

Denizciler ve balıkçılar dikkat: Misinaya dolanan, Oltaya takılan deniz kaplumbağasını misinayı keserek denize bırakmamalısınız. Çünkü ağzındaki olta nedeniyle beslenemez ve ölür.

Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, İnsanların deniz canlıları hakkında gitgide daha hassas davrandığını belirterek;

“Özellikle paragata veya oltaya takılan kaplumbağaların misinaları kesilerek denize bırakılmamalıdır. Kaplumbağanın ağzında takılı kalan olta yüzünden beslenememesi sebebiyle ölümüne yol açan bir hatadır. Böylesi durumlarda kaplumbağa tekneye alınarak, üzeri ıslak bir havluyla örtülüp hemen haber verilmelidir. Bu sırada dikkatli olunmalı çünkü, kaplumbağanın çeneleri çok kuvvetli olduğundan kaplumbağanın ağız içine kesinlikle el sokulmamalıdır. Deniz kaplumbağaları üzerine yapmış olduğumuz izleme, kurtarma, ölü ve yaralı kayıtları için, durumu görenlerin haber vermesi çok önemlidir. Sahillerimizdeki oteller, dalış merkezleri, turistik işletmeler, sahil siteleri ve balıkçılar ile kurulan iletişim ağı sayesinde birçok canlının kurtarılması ve kayıt altına alınması sağlanmaktadır”

toplumu hayvanlara karşı bilinçlendirmenin şart olduğuna dikkati çekiyor.

yarali-deniz-kaplumbagasi
yarali-deniz-kaplumbagasi

Amatör balıkçıların kopan misina ve oltalara dikkat etmesi gerek.

Özellikle kayalık alanlarda suya olta atanlar, misinaları kayalara takıldığında kesip gidiyor. Bu nedenle sualtında pek çok misinalı olta kalıyor.

Karabatak ve birçok kuş, terk edilen misina ve oltalara yakalanmakta, birçoğu da bu nedenle yaralanmakta veya sonuçta hayatını yitirmekte. Terk edilen oltalar ve misinalar nedeniyle Caretta ve diğer sualtı  canlılarının yaşamı tehlikeye girmektedir.

Bir deniz canlısının oltaya veya misinaya dolandığını, takılı kaldığını gördüğünüz durumlarda bilgi almak için EKODOSD resmi sitesinden iletişime geçebilirsiniz..

 

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.