Trafik Eziyetinden Kurtulun

Trafik Eziyetinden Kurtulun 

Eğer büyük şehirlerde yaşıyorsak hepimizin ortak derdi Trafik problemi. Trafik probleminden kurtulabilmek amacı ile arabalarımızın boyunu küçültmek yerine daha kaliteli daha pahalı ve daha büyük araçların sahibi olmak bizleri bu eziyetten kurtarmamakta sadece kaybetmekte olduğumuz zamanın en fazla daha konforlu harcamamıza yardımcı olmakta.

Trafik eziyetinden kurtulmak istiyorsak bir kaç seçenek daha bulunmakta. Bireysel çözümlerden biri orta mesafeli yollarda bisiklet kullanmak biraz daha uzun mesafeler için motosiklet kullanmak çözüm yollarından biri.

Evinizi iş yerinize yada sosyal yaşama yakın olan bir yerde bulundurmak ise en güzel seçeneklerden biri. Fakat hem iş hayatını hem de sosyal hayatı ev ile kesiştirmek çoğumuz açısından o kadar da kolay olmayabiliyor. Dolayısı ile başka bir çözüm yolu bularak bu durum ile ilgili engelleri aşmak gerekmekte.

TRAFİK EZİYETİNDEN KURTULUN, EVİNİZ İŞİNİZE YAKIN OLSUN

Trafik eziyetinden kurtulmak istiyorsanız yaşadığınız şehir de mümkün olduğunca iş ile evinizi yakın seçmeye çalışın . Nihayetinde haftada 5 gün çalışıyorsanız bu yolu günde 2 defa olmak üzere 10 adet yolculuğunuz var bunu eğer herhangi bir vesayet kullanmadan yaparsanız nasıl bir zaman kazanabileceğinizi biliyor musunuz ?

Hadi hesaplayalım;

Yaklaşık 1 saatiniz işinize gitmek 1 saatiniz de dönmek için yolda geçiyorsa.

Bu günde 2 saatiniz yolda geçiyor demektir. Bu da haftalık olarak 2×5= 10 saatiniz yolda geçiyor demektir.

bu süre 1.5 saat olduğunda yaklaşık haftada 15 saatiniz yolda geçiyor anlamına gelir.

Bu sürenin hayatınızın uyanık olduğunuz süresinden ve farklı sosyal aktiviteler yapabileceğiniz süresinden ne kadar çaldığına bir e şu şekilde bakalım.

Eğer evinizle işiniz arasında ki seyahat süresi 1 saat 30 dakika ise 1 gün uykunuz haricinde geçen 1 günlük süreyi yolda geçiriyorsunuz demektir. Kısaca 5 gün işe giderek 1 gün kaybediyorsunuz. Yol stresi, yorgunluk da cabası.

Bu yüzden evinizi iş yerinize yakına taşımanızı ya da çalışacağınız yeri evinize yakın bir yerden seçmenizi tavsiye ediyoruz.

Ayrıca arada bu vasıtalar için ödemekte olduğunuz masraf da cebinizde kalıyor olacak.

 

zaman

 

EV İLE İŞ YERİNİ YAKLAŞTIRAMIYORSANIZ, TOPLU TAŞIMA KULLANIN !

Eğer eviniz ile iş yerinizi yakın olarak seçemiyorsanız mümkün olduğunca kişisel araçlar kullanmak yerine toplu taşıma araçlarını kullanın. Belki ayakta sıkışık bir ortamda seyahat etmek zorunda kalabilirsiniz. Doğru bir yol haritası çizerek bu durumu daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Bir de iktisatçıların dediği bir kelime vardır “alternatif maliyet”. Ayrıntıya girmeden soru cevap şeklinde ilerleyelim.

Arabanızda rahat, yayıla yayıla yapacağınız 1 saat 30 dakikalık yolculuk mu? yoksa biraz sıkışarak, 20 dakikalık bir yolculuk mu ? Tercih sizin arada geçen 1 saat 10 dakikalık fark günde 2 defa yaptığınızı düşünürseniz 2 saat 20 dakika günde yapılan yolculuk haftada yaklaşık 13 saat zaman kaybı anlamına gelir.

Ayrıca dünya ile iletişime geçerek veya yolda geçen zamanınızı daha keyifli sürerek. Mesela araya vapur sefası ekleyerek. daha az stresli yolculuk yapma imkanına sahip olabilirsiniz.

 

Trafik eziyetinden kurtulun, hayatınıza yılda ortalama 52 gün kazandırın, unutmayız satın alamadığınız tek şey zamandır…

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.