Zika Virüsü ve Cinsel İlişki

Zika Virüsü ve Cinsel İlişki

 

Flaviviridae familyası içerisinde yer alan Flavivirüs cinsi üyesi olan Zika virüsü tıp dünyasının en önemli sorunlarından biri haline gelmiş durumda.

Her nasılsa sürekli Afrika kıtasından yayılan virüsler gibi Nijeryada ortaya çıktığı tespit edilen Virüsün ilk zamanlarda maymunlarda görüldüğü ve sivrisineklerden insanlara bulaştığı tespit edildi.

Uzun bir süreden önce aşı geliştirilmesinin öngörülmediği virüsün ger geçen gün farklı yollarla da kişiden kişiye geçtiği tespit edildi.

 

Zika Virüsü ve Cinsel İlişki  konu başlığından da anlayabileceğiniz gibi son araştırmalar virüsün cinsel ilişki yolu ile de bulaşmakta olduğunu gösteriyor. Bu konu ile ilgili araştırmalar devam etmekte. Bu gelişmeler sonucunda zaten 2016 yılında acil durum ilan eden Dünya Sağlık Örgütü, hastalığın tedavisi amaçlı araştırmalarına hız vermiş durumda.

 

Aşı geliştirilmesi 10 yıl olarak öngörüde bulunulan virüs konusundaki çalışmalar hızlandırılması konusunda çalışmalarına hız kazandırmak için düğmeye bastı.

Özellikle Brezilyada salgın haline gelerek gündeme oturan virüs yaklaşık 20 ülkede gözlemlenmekte ve günden güne yaygınlaşmakta.

zikavirusu2

Zika Virüsü Nasıl Belirtiler Gösteriyor ?

Kusma, kas ağrısı, gözlerde kızarma, hafif ateş ile belirti göstermekte ve tam olarak Zika virüsü bulaşmasından 1 hafta ile 10 gün arasında belirti göstermekte.

Cinsel yolla da bulaşmakta olan Zika vürüsü gebelik döneminde bulaşan bebeklerde gelişim bozukluklarına sebebiyet verdiği gözlemlenmekte.

Diğer bütün virüs kaynaklı rahatsızlıklarda olduğu gibi Zika virüsüne de  Antibiyotiklerin kullanımının bir yararı olmadığı belirlendi. Hastalığın tedavisi olarak şu anda önerilenler bol su tüketimi, ateş düşürücü gibi yöntemlerden öteye ne yazık ki gidememektedir.

Zika Virüsü ve Cinsel İlişki konusunda sizlere uyarımız her şekilde korunmanız olacak. Gerçi kısa bir süre sonra tensel her hangi bir temas veya soluma yolu ile bulaşabildiği durumu ile de karşı karşıya olma ihtimalimiz var. Siz yine de korunmadan cinsel temasta bulunmamaya gayret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Sağlıkla kalın…

 

 

 

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.