Araba nasıl park edilir ?

Araba nasıl park edilir ?

Araba park etme acemi sürücüler için kolay bir işlem değildir. Zaman içinde yapılan pratikler sonucunda aslında çok da zor bir işlem olmadığını öğrenir sürücüler…

Artan araç sayısı ve özellikle kalabalık ve büyük şehirlerin otopark sorunu göz önüne alındığında park etmenin önemi çok daha fazlalaşmaktadır. Buna karşılık Park sensörü, geri vites kameraları bulunan ve hatta kendi kendine park eden araba modelleri üretilse de park etmek çoğu sürücü için hala büyük bir sorundur.

Bir düşünün ! Ücretli otopark, ücretsiz otopark yok. Cadde veya sokağa park edeceksiniz ama boş yer yok veya iki araç arası park etmek zorundasınız. Uygun mesafe var mı yok mu, onu dahi anlamak bir teknik gerektiriyor.

Araba nasıl park edilir ?

Kaldırıma veya bir duvara Paralel Şekilde Park Etme:

Önemli Püf noktası: Aracı park etmek istediğiniz yerin genişliğini kontrol edin. Gerekirse boşluğun hizasına gelip, aracınızın ölçülerine uygunluğunu kestirmeye çalışın. Bu hem olası bir kazayı önler hem de çok dar bir alana park ederken veya çıkarken zorlanmanıza neden olur. Ya da çok daralttığınız manevra alanı nedeniyle önünüzdeki veya arkanızdaki aracın sürücüsü çıkmaya çalışırken aracınıza çarpabilir.

Paralel Park Tekniği (Sağa park etmek):

 1. Park edilecek boş alanı geçerek öndeki aracın yanında paralel bir biçimde durun ama yandaki araca çok fazla yakın durmayın. Bu mesafe yaklaşık yarım metre olmalıdır. Yani yanyana gelen iki araç arasındaki boşluk uygun mesafede olmalıdır ki aşağıdaki manevraları yapabilesiniz… Yoksa aracınızın tamponunu halk dilindeki tabiri ile diğer arabanın tamponuna takabilirsiniz.
 2. Tüm aynalara bakarak akan trafiği kontrol edin. Yandaki aracın bitiş noktası ile sizinki aynı hizadaysa aşağıdakileri uygulamaya başlayın.
 3. Trafik uygun olduğunda aynalardan da kontrol ederek geri gitmeye başlayın ve direksiyonu uygun bir hızla tam sağa kırın. (Araç hareketsiz iken direksiyonu çevirmek zor olduğu gibi de araç ön takımına ve lastiklere zarar verir. Bu sebeple hareket etmeye başladıktan sonra direksiyonu çevirmelisiniz. Burada en önemli şey direksiyonu çevirme hızı ve oranıdır. Çok hızlı çevirirseniz burnunuzu sokamayacak kadar dik giriş yaparsınız. Çok yavaş çevirirseniz bu kez de arabanın burnu dışarıda kalacak vaziyette kalırsınız…)
 4. Arabanızın ön kapısı sağdaki aracın tamponu ile aynı hizaya geldiğinde direksiyonu toplayın ve geri geri düz devam edin.
 5. Aracınızın ön tamponu sağdaki aracın arka tamponundan kurtulunca direksiyonu sola çevirin.
 6. Araba kaldırıma paralel olduğunda tekrar direksiyonu toplayın ve düz devam edin.
 7. Ön ve arkada yeterli boşluk olduğuna emin olun. Bunun için ileri-geri manevralar yapmanız gerekebilir.
 8. Arabanızı ön ve arkadaki araçlar ile aynı hizada olduğunu kontrol edin. (Çıkıntı olursa kaza olabileceği gibi, kaldırıma çok yakın park ederseniz bu defa da kaldırım yüksekliği nedeniyle kapınızı açmakta veya park yerinden çıkışta zorlanabilirsiniz.)

Dikey Park Etme tekniği:

Arabayı Dikey bir şekilde park etmek, paralel park etme tekniğine oranla çok daha kolay bir işlemdir. Dikkat edilmesi gereken en önemli şeyler şunlardır.

 1. Araç genişliğinizin park edilecek alana uygun olup olmadığını gözle kontrol edin.
 2. Sağdan veya soldan geliyorsanız yani dik bir açıdan gelmiyorsanız iki aracın arasına girerken geniş açıyla girin. Böylelikle yandaki arabalara sürtme ihtimali ortadan kalkar, direksiyonu toplamanız kolaylaşır.
 3. Park ettiğinizde her iki taraftaki arabalara çok yakın durursanız kapıların açılması zorlaşacak veya imkansızlaşacak ve hatta inip-binerken çarpan kapıların diğer araçlara zarar vermesi engellenmiş olacaktır.

Unutmayınız ki park etme sorunsalı herkeste olup, bu sorunu yaşayan sadece siz değilsiniz. Teoride anlattığımız bu teknikleri uyguladıkça çok daha kolay araba park etmeye başladığınızı siz de göreceksiniz. Nasıl ki her meslekte tecrübe önemli ise araba sürmek de park etmek de kazanılan tecrübe ile doğru orantılı olarak kolaylaşacaktır.

Arananlar ve bulunanlar:

YORUMLAR-SORULAR-CEVAPLAR

 • Acemi şoför

  Arkadaşım sağol bu bilgilendirme için ama ne yaptıysam nasıl araba park edeceğimi anlayamadım. Kaç kere geri park denedim, kafadan girmeyi denedim ama olmuyor işte. Özellikle geri gelirken sağımı solumu karıştırıyorum. Arkadan biri sağ yap diyor ne demek bu sağ yap sol yap. Bana biri direksiyonu nereye çevireceğimi söylese belki olacak. Yok mu bunun kolay bir yöntemi ya?

 • tekelle

  Tek elle direksiyoru hızlıca çevirmeyi beceremiyorsanız güzel park edemezsiniz. Bence hçerkes sağ ve sol elleri ile hızlı direksiyon çevirme çalışmalı. Gerisi hikaye çünkü yavaş hareketler arabanın ya burnunu takmanıza yada dışarıda kalmasına neden oluyor.

 • Otomatik park

  Kendi kendine park eden arabalar da var. Eğer acemi şoförseniz veya bu park etme işini beceremiyorsanız bu otomatik park eden arabalardan alın gitsin 🙂

 • geri park özürlüsü

  Dik parketmede sorunum yok ama geri park etme nasıl yapılıyor bir türlü çözmedim. Bilgiler için teşekkürler. Keşke bir de video olsaydı 🙂

 • Teknik sürücü

  Teknik olarak herşey açılardan ve basit matematik bilgisinden ibaret. Ön tarafı kurtarırken arkayı da kontrol etmek, arabayı park ederken panik yapmamak, dikey parkta geniş açı çizmek (aracı açıktan almak) gibi…

 • Otopark görevlisi

  Bir otoparkçı olarak şu tavsiyede bulunabilirim. Teknik olarak sakın park ederken sadece park sensörlerine güvenmeyin. Çünkü park sensörü güvenli park için yapılmışsa da sensör arızası nedeniyle sizi yanıltabilir. Bu kural otomatik park eden araçlar için de geçerli. Püf noktası olarak; Araba park edilirken mutlaka fiziksel yani gözle kontrol edilerek park yapılmalı. Yoksa arabadaki bir elektronik hata sensörlerin çalışmasını engelleyebileceğinden kaza yapmanıza neden olabilir. Ayrıca bir ipucu daha vereyim geri park etmek, kafadan girmekten daha güvenli ve doğru bir yoldur. Aracın yanlarını diğer araçlara böylelikle takmamış, sürtmemiş olursunuz. Çünkü dikine park ederken arabanın yan kısımlarını göremezsiniz ama geri parkta dikiz aynalarını kullanarak yanları görürsünüz. Bu arada yazı çok güzel bir makale olmuş. Umarım videolu veya resimli anlatımı da koyarsanız çok daha faydalı bir yazıya imza atmış olursunuz.

 • park hataları

  Park tekniği olarak sağa sola veya arkaya veyahut geri park durumunda ne gibi farklar var? Veya iki araba arasına park etmeye çalışıyorum ama bu sefer arabanın sağ veya sol kısmını çarpma riski nedeniyle korkuyorum açıkçası. Geriye doğru parkta ise başım dönüyor. Direksiyonu hangi tarafa çevireceğimi şaşırıyorum. Direksiyon geri park yaparken ne tarafa kırılmalı. Konuyla ilgili bir video var mı acaba?
  Not: Çok soru sordum, umarım biri cevap verir. Çünkü kafam bir türlü almadı bu konuyu. Parkedesim yok, arabayı yolun ortasına bırak git diyor şeytan.

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.