Çekya ne demek, Çekya neresi?

Çekya nedir, ne demektir? Çekya, Çek Cumhuriyetinin yeni uluslararası adı olup, daha eski adı olan Çekoslovakya neresidir diyenler için kısa bilgiler ve isim değişikliğinin nedeni.
Çek Cumhuriyeti hükümetinin 2016 Nisan ayında kanun taslağı olarak meclise sunduğu ülkenin isminin ÇEKYA olarak değiştirilmesi yasalaştı.

Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Lubomir Zaoralek Nisan ayında hükümetin, ülkenin resmi isminin değiştirilmesi için karar aldığını ve bu konudaki kanun tasarısının parlamentoya sunulacağını belirtmişti. Çek meclisinin kararının ardından da Birleşmiş Milletler’e (BM) resmen başvurarak ülkenin yeni isminin kayıtlara “Çekya” olarak eklenmesini talep edeceğini de duyurmuştu.

Prag yönetimi tarafından bugün (04-06-2016) yapılan açıklamada, yürürlüğe giren resmi düzenleme ile ülkenin yeni isminin “Çekya” olduğu belirtildi. Yönetimin, ülkenin yeni adını İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça, Arapça ve Çince olarak BM ve uluslararası kuruluşlara ilettiği açıklandı.

Devlet Başkanı Milos Zeman bir süredir İngilizce yaptığı konuşmalarında ülkesininin “Czechia” olarak kullanıyordu.

BU ad değişikliğinin gerekçesi olarak; Ülkenin yeni isminin Arapça, Çince, İngilizce, Fransızca, İspanyolca ve Rusça’da aynı biçimde söylenmesinin daha kolay olacağı “Çekya” isminin ulusal kimlik açısından da yararlı olacağı belirtiliyor.

Çekoslovakya olarak bildiğimiz Çek Cumhuriyetinin adı Türkçe’de de oldukça hatırlanabilir bir halde. O ülkeye artık Çekoslovakya yerine ÇEKYA diyeceğiz.

Tarihsel sıralama ile önceki isimleri :
1918–1920: Çekoslovakya Cumhuriyeti
1920–1938: Çekoslovak Cumhuriyeti
1938–1939: Çeko-Slovak Cumhuriyeti
1945–1960: Çekoslovak Cumhuriyeti
1960–1990: Çekoslovak Sosyalist Cumhuriyeti
1990-1992: Çek ve Slovak Federal Cumhuriyeti
2016 sonrası : ÇEKYA

Peki neden acaba bir ülke bu kadar sık ad değiştirir?
Bunun sebebini anlamak için ülkenin tarihçesine ve coğrafi durumuna bakmak da gerekiyor.

Orta Avrupa’da 1918-1992 arasında Çekoslovakya adındaki ülke. 1-1-1993 tarihinde Slovakya ve Çek Cumhuriyeti adlı 2 bağımsız devlete bölündü.

Çekoslovakya’nın dağılmadan önceki başkenti Prag olup, denize kıyısı yoktu. 127.903 km²’lik bir yüzölçüme sahipti. Güneydoğusunda Avusturya ve Macaristan, doğuda Ukrayna, kuzeydoğusunda Polonya, kuzeybatı ve batısında da Almanya bulunuyordu.

Çekoslovakya, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun 1.Dünya Savaşı’nda yenilmesinden sonra bugünkü Çek ve Slovakya coğrafyasında kuruldu. 2.Dünya Savaşı’ndan önce Münih Antlaşması ile Nazi Almanyası tarafından işgal edilen Çekoslovakya, savaştan sonra 1945-1990 arasında Doğu Bloku’na katılmış, 1980’lerin sonlarında Doğu Avrupa’daki demokratikleşme akımı esnasındaki “Kadife Devrimi” dalgası ile demokrasiyi seçmiştir (Çekler bu şekilde kansız bir devrim ile kapitalizme dönüş yapmıştır).

1.1.1993 trihinde Çek Cumhuriyeti ve Slovakya olarak ikiye ayrılmış, Çekoslovakya’nın tüm hakları Slovakya ve Çek Cumhuriyeti’ne geçmiştir. Çekoslovakya’nın yaşadığı bu dağılma; dünyada hiçbir problem yaşanmadan ve tek kurşun bile atılmadan gerçekleşen bir bölünme olup, bu ayrılık modeline dünyada Çekoslovakya tipi bölünme modeli denilmektedir.

Çek Cumhuriyeti 12-3-1999 tarihinde NATO, 01-05-2004 tarihinde ise Avrupa Birliği üyesi olmuştur. Çekya’nın başkenti hala Prag’dır.

ÇEKYA NEREDE?
Çek Cumhuriyeti 51.enlemin kuzeyinde bulunan ufak bir bölge dışında 48° ile 51° K enlemlerinde ve 12° ile 19° D boylamların arasında bulunmaktadır.

Orta Avrupa ülkesi olan ÇEKYA, kuzeyinde Polonya, batı ve kuzeybatısında Almanya, güneyinde Avusturya ve doğusunda Slovakya ile komşu bir coğrafi yapıya sahiptir.

Çekya’nın yeryüzü şekilleri: Batıdaki Bohemya’da genelde alçak dağlar tarafından çevrelenen ırmak havzaları, tepeler ve platolar bulunmakta, doğusundaki Moravya ise dağlık bölgeleridir.

Çekya para birimi: Çek korunası (CZK) olup, uluslarararası alan adları .cz uzantılıdır. Nüufusu 2006 sayımlarına göre 10 milyonun biraz üzerindedir.

Çekya halkı tarihçilere göre MS. 5.yüzyılda Karadeniz bölgesinden ve Karpat dağlarından, Orta Avrupa’ya göç eden Slav halkıdır (slavlar).

Bayrağı aynı kalan ülkenin haritadaki konumu :

Arananlar ve bulunanlar:

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.