Creed, Efsanenin Doğuşu Film Analizi

Creed Efsanenin Doğuşu , Rocky 7 olarak serinin son filminin konusu.

Fragmanı kadar etkileyici olduğunu düşündüğümüz Rocky serisinin 7.Filminin konusunu biraz incelemek, irdelemek ve gidilecek sinema filimleri arasına almak istedik.

Filmin konusu daha önceki Rocky filmlerinde olduğu ile ufak benzerlikleri taşımakta. Ama bu haliyle bile Grammy film ödülüne aday olacağına emin olabilirsiniz.

 

Creed, önceki Rocky filmlerini izleyenler olarak, adından da anlayabileceğimiz gibi Rocky 1 de karşımıza çıkan Rocky nin yoksul bir boksörlükten şöhretli bir boksöre dönüşmesine sebep olan Apollo Creed ile ilişkili.

Bilmeyenlere bilgi vermek gerekirse Rocky 1 filminde Rocky kaderin bir güzelliği ile bir anda kendini bir şampiyonluk ünvan maçında kendisinden çok daha tecrübeli ve altın kemer sahibi olan Apollo Creedin karşısına çıkar. Rocky için bir onur mücadelesine dönüşen Filmin sonunda  Rocky efsanesi doğmaktadır.

Creed Efsanenin Doğuşu filmi Rocky 1 de yer alan Apollo Creed in oğlunun Box serüveni ile ilgili. Apollo Creedin Oğlu olan Adonis Creed bir sebepten Yetimhanede büyümüştür. Babasını tanımayan Adonis,  Apollo Creedin Ölümü ardından üvey annesi tarafından sahiplenilir ve bu şekilde büyür. İçindeki boks yapma aşkına engel olamaz ve artık anne dediği üvey annesinin karşı çıkmasına rağmen kariyerini boksör olma yönünde şekillendirmeye karar verir ve  Böylece Rocky ile yolları kesişir.

Rocky Adonis Creed (Adonis Johnson) ile çalışmaya başlar ve doğal olarak yeni bir Creed Efsanesinin temelleri atılır.

Rocky, önceki bir kaç filminde olduğu gibi, “Yaşlı Kurt Antrenör” olarak da karşımıza yeniden çıkıyor.

Bu arada filmde Adonis Creed adının, daha doğrusu babası Apollo Creed’in gölgesinde kalmamak için annesinin soyadını kullanmaya çalışan Adonis Johnson, hem bununla hem de rakipleri ile sıkı bir boks mücadelesinin içine girecektir…

Filmin gerisi ile ilgili yorumları Vizyona girdikten sonra sizlerle paylaşıyor olacağız ama izlediğimiz birkaç trailer dan (fragmanlarından) anladığımız kadarı ile;

Rocky ( Sylvester Stallone ) daha da yaşlanmış olarak bu filmde karşımıza çıkmakta.

Filmde kullanılan yeni çekim teknikleri ile oldukça ilgi çekici görünüyor. Biraz boks oyunları gibi görünen boksör yakın çekimleri mevcut ve böylece izleyiciye sanki “Bende Boks ringindeyim” duygusu veriyor.

Doğal olarak günümüze yaklaştıkça ara sokaklardaki yaşam da farklılaşmış ve duygusu olabildiğince güncel olarak veriliyor.

 

Creed Efsanenin Doğuşu Trailer (Fragman)

 

Creed- Efsanenin Doğuşu Film Ekibi:

Yönetmen: Ryan Coogler

Senaryo: Aaron Covington

Rocky: Sylvester Stallone

Adonis Creed: Micheal B. Jordan

Bianca : Tessa Thompson

Mary Anne Creed (Apollo Creed’in eşi Adonis Creed in üvey annesi ) : Plylicia Rashad

Söz-Şarkı: Creed filmi müzik ve şarkıları

Ve filmden komik bir diyalog:

Rocky-Creed komik diyalog
Rocky-Creed komik diyalog

Rocky Balboa, Adonis Creed’e antrenman listesini bir kağıda yazarak verir. Creed ise cep telefonuna yazının fotoğrafını çeker ve Rocky’e geri verir. Diyalog burada başlar..

Rocky: Bu kağıdı istemiyor musun?

Creed: Gerek yok telefonda….

Rocky: Ya onu kaybedersen?

Creed: Bulutta (cep telefonunun cloud özelliğinden bahsediyor)…

Rocky: Hangi bulut? (der ve gökyüzüne bakar) 🙂

Creed Efsanenin Doğuşu (ROCKY 7) filmi de önceki filmlerdeki gibi bizleri tekrar gençliğimizde olduğu gibi, müzikleri ve içerdiği gaz verme gibi özellikleri ile biz www.bayefendi.com yazarlarını, antrenman yapmaya mekik çekmeye, tek elle şınav çekmeye teşvik edecek mi merak ve heyecan içerisinde bekliyoruz !  🙂

 

Güncelleme (11.01.2016)
California Beverly Hills şehrinde düzenlenen törende 73. Altın Küre ödülleri arasında En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülüne, “Creed” filmindeki rolüyle Sylvester Stallone layık görüldü..

Arananlar ve bulunanlar:

YORUMLAR-SORULAR-CEVAPLAR

 • Ben rocky’nin creed’e söylediği şu sözlere bayıldım:
  Türkçe:
  Zaman herkesi götürür.Zaman yenilmezdir…

  İngilizce:
  “Time takes everybody out; time’s undefeated.”

 • altin oscar

  Creed filmi bu kadar toplu altın küre ödülü aldıysa mutlaka Oscar ödülü de alacaktır bu film ve oyuncuları.

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.