Erkeklerdeki gırtlak çıkıntısı

Erkeklerdeki gırtlak çıkıntısı = Adem elması

Bazı erkeklerin boğazlarında adem elması denilen gırtlak çıkıntısı oldukça belirgindir. Bu çıkıntı, tiroid bezinin bulunduğu yerin dışına denk gelen yutak ve gırtlak arasında bulunan bölgenin dışa doğru çıkmış bir şekilde görünmesinden kaynaklanmaktadır.

Tıp dilindeki adı “prominentia laryngea” (larinks tümseği) olan gırtlak çıkıntısı genelde erkeklerde görülmekle birlikte kadınlar da görülebilmektedir. Erkeklerde daha sık görülen adem elmasının erkeklerin ergenlik dönemlerinde meydana çıktığı bilimsel olarak ispatlanmıştır.

Aslında bazı kadınlar, çok fazla çıkıntı yoksa az bir adem elmasının erkeklerde çekici ve seksi bir görüntü oluşturduğunu söylemektedirler.

Adem elması, yutkunma esnasında yukarı çıkıp, aşağıya iner. Belirgin bir şekilde hareketin gerçekleşmemesi tıp dünyasında tümör ya da enfeksiyon nedeni olarak şüpheli bir durum olarak algılanır.

Aslında gırtlak çıkıntıları zararsız olmasına rağmen görünümünden hoşlanmayan kadın ve erkekler için basit bir cerrahi operasyon ile küçültülmesi mümkündür. Ancak çıkıntının küçültülebileceği ama tamamen yok etmenin mümkün olmayabileceği tıbben ispatlanmıştır.

Gırtlak çıkıntısı küçültme ameliyatları (Lintilhac ameliyatı):

adem-elması-ameliyati
adem-elması-ameliyati

Dünyada bu cerrahi operasyonu yapan ilk doktor Dr. Jean Paul Lintilhac olduğu için bu ameliyata tıp dünyasında Lintilhac operasyonu denilmektedir. Bu ameliyatta genel anestezi uygulanır, komplike bir ameliyat değildir. Bu nedenle korkmanıza gerek yoktur.

Ameliyat şu şekilde gerçekleşir. Ya gırtlaktaki kıkırdak çıkartılıp küçültülür ya da kıkırdaktan parça alınır. Ameliyatta gırtlağın iç kısmına girilmediğinden, ses tellerine herhangi bir zararı olmaz. Ancak gırtlak kıkırdağı çıkıntıyı tamamen yok edeyim diye aşırı küçültülürse, ses tellerinin gerginliği etkilenebilir ve dolayısıyle hastada ses tonu değişiklikleri olabilir. Bu nedenle uzman bir cerrahın tavsiyelerini dinlemek gerekiyor.

Gırtlaktaki bu çıkıntının adı nereden geliyor?

Adem elması ile ilgili iki değişik kuram ve rivayet var:
Birinci ve baskın varsayım :Havva kendine hakim olamayıp, ağaçtaki yasak elmayı koparınca ağaç solarak toz olur. Bundan çok korkan Havva  Adem’e durumu anlatır. Adem ise yasak ağaçtaki elmayı kopardıkları anlaşılmasın diye elmayı yok etmek için yutar ve elma boğazına takılır. Dışarıdan boğazda görünen bu tümseğin adıdır artık adem elması.
İkinci varsayım : Dil bilimci Alexander Gode bu adın basit bir tercüme hatası olduğunu iddia eder. Adem elması Latincede “pomum adami” demektir. Bu kalıp Latinceye, İbranicedeki “tappuach ha adam” kalıbından gelen “insanın çıkıntısı” kalıbı, Latinceye “Adem Elması” olarak çevirilmiş olabileceğini savunmuştur.

Arananlar ve bulunanlar:

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.