Karda araba kullanmak için ne yapılır

Karda araba kullanmak için ne yapılır ?

 

Kış ayları geldi ve dışarıda lapa lapa kar yağıyor ve sert kış koşulları okul zamanlarında bizi çok mutlu eden bu durum işimize ulaşmak zorunda olduğumuz ve araba ile hareket etmek durumunda olmamız hallerinde pek de hoş bir durum olmuyor.

Uyanıp camı açıyorsunuz ve bir de bakıyorsunuz ki her taraf bembeyaz . Çocuklar ve hatta bazı muzır büyükler kartopu oynamaya çoktan başlamışlar bile.

Birkaç dakika kendinize vakit ayırın ve bizce kar topu savaşına siz de katılın hatta minik bir kardan adam bile yapabilirsiniz, ama ondan önce aracınızı yerinden hareket ettirebilmeniz için bazı önemli şekler yapmanızı öneriyoruz.

Hedefinize güvenli bir şekilde ulaşmak için öncelikle arabadan buz ve kar hızla temizlemeniz ve.

 

Bay efendi erkek sitesi olarak kış aylarında her sürücüye çok yararlı olacak 17 ipucu vereceğiz

 

 • Öncelikle aracınızı sağlıklı biçimde kullanabilmeniz için size en önemli önerimiz KAR LASTİĞi dir. Yılda 2 kere değiştirerek hem güvenli hem de hızlı bir ulaşım sağlarsınız. Eğer kar lastiği maliyetli geliyorsa onun yerine kesinlikle aracınızda kar zinciri yada yeni nesil lastik paletlerinden almanızı öneriyoruz ( fakat bu paletlerin yüksek maliyetli olanları kar lastikleriyle neredeyse aynı fiyat olduğu için Kar Lastiğini öneriyoruz )
 • Ayrıca kışın antifirizli ( donmayı önleyici cam suyunu arabanın silecek suyu deposuna koymanız gerekir.
 • Camları ve dikiz aynalarından kar ve buzdan kolayca temizlemek için 7 ipucu.

 

 1. Bir gece önceden, ön cama yapışmaması için silecekleri kaldırmalısınız.

 

 1. Ev yapımı buz çözücü ( Buzlanma önleyici ) ;
  Camların buzlanmasını önlemek için, 3 birim sirke ( su bardağı olabilir ) ve 1  birim su ( yine su bardağı olabilir ) bir kaba koyarak karıştırın: bir cam fısfısının içerisine doldurun ve bir gece önce ön camın üzerine püskürtün. Ertesi gün karı camdan temizlemeniz ve buzdan arındırmanız çok daha kolay olacak.

 

 1. Kuru bir beze döktüğünüz alkol de pencerelerden daha hızlı kar temizlemenize yardımcı olacaktır.

 

 1. Ön camın buzlanmasını önleyebilmek için başka bir yolu daha var: Kar yağışı beklenen günden bir gün önce aracınızı park ettikten sonra yada parkta bekleyen aracınızın ön camına eski bir paspas, minder veya bir parça kalın kumaşı ön camın üzerine serin ve silecekleri üzerine koyun.

 

Not: Bunu ani ısı değişiklikleri ile veya ağır bir ısı düşüşü öngörüyorsanız YAPMAMANIZI öneriyoruz.

 

 1. Elinizde bir buz kazıyıcı mala yoksa, sert bir plastik spatula veya market kartı ( kredi kartı da olur ama sonra kullanamama riskiniz var) Metal kazıyıcılar kesinlikle kullanmayın ön cam yada camlardan biri kırılabilir yada çizilebilir.

 

 1. Marketlerde alışveriş yaptıktan sonra malzemeleri koyduğunuz plastik torbalar, dikiz aynalarını geceleri buzlanmaya karşı korumaya yardımcı olacaktır. Dikiz aynalarının etrafına sarın bir çaput yada lastikle sabitleyin.

 

 1. Arabayı park ederken önü doğuya doğru bakacak bir yere bırakırsanız, sabah güneşi buzu daha hızlı eritecek ve arabayı biraz daha çabuk temizlemeye yardımcı olacaktır.

 

 • Kilitleri ve kapıları buzlanmadan korumanın 5 yolu

 

 1. Eğer buz çözücü likit yada sprey bulamıyorsanız, el dezenfektanları yüksek oranda alkol içerir, donmuş araba kilitlerini ve kapıları açmaya yardımcı olacaktır.

 

 1. Anahtarı bir çakmakla biraz ısıtıp donmuş olan kilide yavaş yavaş sokabilirsiniz.

 

 1. Buzlanmaya engel olmak amacıyla koruyucu önlem olarak, anahtar kilidinin deliğinden içeri WD-40 püskürtün.

 

 1. Donmuş bir kapıyı açmak için üzerine sıcak su dökebilirsiniz ( kesinlikle kaynar su dökmeyin camların kırılmasına neden olabilir ) .

 

 1. Buz çözücü bir karışım kullanabilirsiniz özellikle kış aylarında tüm oto marketlerde ve yapı marketlerinde kolaylıkla bulabilirsiniz.

 

 

 

 • Araba içindeki cam ve aynaların buğulanmadan korumak için 2 öneri

 1. Camların buğulanmasını önlemek ve aynı zamanda nemi ve küf kokusunu yok etmek için kedi kumu kullanabilirsiniz ( kedilerin kaka ve çiş yapmaları için kullanılan her markette bulunan kum ) .

Bir çorap içine biraz kedi kumu dökün ve arabada koltuk altı gibi herhangi bir yere  saklayın.

 

 1. Tıraş kremi ile camları içeriden temizlerseniz hem araba ayrıca buğulanmayı önlemeye yardımcı olur:

Cama yada beze az miktarda tıraş köpüğü ​​sıkın ve daha sonra kuru bir bezle iyice silin.

 

 • Sert bir kış bile olsa arabayı kolayca çalıştırmanıza yardımcı olacak 3 ipucu

 

 1. Çok şiddetli soğuk hava bekliyorsanız, aküyü arabanızdan dikkatlice çıkarın ve gece boyunca eve götürün. Sabah tekrar takın ve aracınızı çalıştırın.

 

 1. Araba 15-20 saniye süreyle başlamazsa aşağıdakileri deneyin: anahtarı başlangıç ​​konumuna getirin ( kontak yapmadan) ve aküye 2 dakikalık bir dinlenmesi için zaman tanımak için bekleyin. Ardından arabayı tekrar çalıştırmayı deneyin. Araç çalışmazsa bu işlemi bir çok kez arka arkaya tekrarlamayın aküyü bitirirsiniz. Marş sesinin ağırlığından zaten o an çalışıp çalışmayacağını anlarsınız. Çalışmazsa bu nu 5 dakika ara ile en fazla 4-5 defa uygulayın.

 

 1. Akü aktararak çalıştırma, Eğer akünüz bitti ve çalışmıyorsa arabayı çalıştırmanın en kesin yoludur, bu nedenle akü aktarma kablolarını aracınızda mutlaka bulundurun. Ve tabi 2. bir yardımcı araç yada akü bulmanız gerekir. Bu arada size tavsiyemiz bu kabloların biraz uzun olanlarını almanız çünkü kablolar bazen kısa oluyor ve neredeyse 2 arabayı üst üste getirmek zorunda kalıyorsunuz. Bu arada aktararak aracınızı çalıştırmanız ardından, akünün eski durumuna geri dönmesini sağlamak için motorun en az bir saat çalışır vaziyette tutmanız.

 

Bu arada size tavsiyemiz ağır hava şartları olduğunda toplu taşıma kullanmanız olacaktır bu hem daha güvenli hem de çok daha ekonomiktir. Yada bir arazi aracı kiralayabilirsiniz  🙂

Arananlar ve bulunanlar:

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.