Kayıp Telefon Nasıl Bulunur ?

Kayıp Telefon Nasıl Bulunur ?

Kullandığımız telefonların günümüzde hepimizin hayatında artık çok büyük önem taşıdığını biliyoruz.

Fakat hayat içerisinde bazı olumsuzluklar gerçekleşebiliyor ve telefonumuzdan düşürmek veya çalınması şeklinde mahrum kalabiliyoruz.

 

Kaybolan Telefonun hattı nasıl alınır ?

Öncelikle iletişiminizi edineceğiniz idareten veya yeni aldığınız telefonla sağlamak artık çok kolay. Hat sahibi olarak kimliğiniz eşliğinde operatörünüzün iletişim merkezine gidiyorsunuz. orada işlemlerinizi yapıyorlar ve eğer mücbir bir durum yoksa neredeyse oradan çıkmadan diğer hat kapatılıp size verilen oreratör kartı aktif oluyor ve dünya ile iletişiminiz devam ediyor. ( operatörüne göre sizden yeni kart için ücret talep edilebilir)

 

Kaybolan telefonu nasıl bulursunuz ?

Eğer telefonunuzun IMEI numarasını bilmeniz gerekiyor. Telefonunuzun kutusunu atmadıysanız bu numara genelde kutuların üzerinde  telefonun seri numarası ve bilgilerini içeren üzerine yapıştırılmış kağıtların üzerinde yer almakta. Yada genelde tüm bilgi verenlerin önerdiği telefonunuzu sanki bir numara çevirerek arama yapacakmış gibi açtığınız arama ekranına *#06# yaparak telefonunuzdan öğrenebiliyorsunuz. Fakat tabi ki elinizde olmayan kayıp ettiğiniz bir telefondan bunu öğrenemezsiniz. Bunu telefon kayıp olmadan önce hatta ilk aldığınızda yapmanız ve bir şekilde kayıt etmeniz gereken bir durumdur. Eğer telefonunuz kaybolduysa ve yeni bir nmobil cihaz aldıysanız bunu hemen yapın yada kutuyu kayıp etmeyeceğiniz bir yerde saklayın.

Eğer telefonunuza ulaşamıyor ve önemli bilgiler ( Bankaların yolladığı tek kullanımlık giriş şifreleri vb. ) bu telefonunuza iletiliyorsa cihaza takılı olan SIM kartın kullanılmasını engellemek için ise GSM operatörünü ( TURKCELL,VODAFONE,AVEA …) arayarak hattın kapattırılması gerekmektedi

 

Telefonunuz kayıp olduğu an BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU’NU ( BTK )aramanız gerekiyor.

2015 yılında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca (BTK) tarafında yapılan açıklama ile, çalınma, kayıp gibi rızası dışında mobil telefonu elinden çıkan vatandaşların Bilgi ve İhbar Merkezi’ne bildirmeleri halinde telefonun iletişime kapatıldığı belirtildi.

Rızanız dışında mobil telefonu kayıp oldu yada çalındı ise öncelikli olarak BTK bünyesinde kurulan ve 7 gün 24 saat hizmet veren Bilgi ve İhbar Merkezi’ni aramanız gerekiyor.En son kullandığınız telefon hattının yasal sahibiyseniz, BTK bünyesinde kurulan Bilgi ve İhbar Merkezi’ne ait  0 312 294 94 94 numaralı telefon arayarak yukarıda belirttiğimiz 15 haneli IMEI numaranızı, kimlik bilgilerinizi ve telefonunuzu en son kullandığınız zamanı bildirmeniz gerekmekte. Verdiğiniz bilgilerin abonesi olduğunuz en son işletmeciniz tarafından doğrulanmasının ardından ilgili telefon iletişime kapatılmaktadır.

  • Eğer kartı yenilediyeseniz bunu belirtmeniz gerekmektedir. Böylece sadece cihaz kullanıma kapatılmaktadır.

BTK Bilgi ve İhbar Merkezine bildirdiğiniz hattın daha önce takılmış olduğu, ve IMEI numarasını belirttiğiniz cihazınıza en yakın kolluk kuvvetine ( polis, jandarma ) teslim edilmesini söyleyen ,yasal uyarı SMS’i gönderiliyor.

kayip-telefon-nasil-bulunur-2

Bunun yanı sıra kayıp veya çalıntı olması nedeniyle iletişime kapatılan telefonun başka bir SIM kart takılarak kullanılmasının önüne geçiliyor. Bu arada telefonunuzun bulunmasını istiyor ve çalıntı ihbarı yapmak için Cumhuriyet baş savcılığına dilekçe vermeniz gerekmektedir.

 

 

Bu arada banka uygulamalarını kullanmaya devam edebilmeniz için banka iletişim merkezlerini arayıp kayıtlı olan mobil cihazın kaydını sildirmeden yeni telefonunuza mesaj alamamakta ve banka uygulamalarını kullanamamaktasınız.

Umarız böyle olumsuzluklarla karşılaşmazsınız, ama karşılaşma ihtimalinize karşın elinizdeki telefonların I- mei numarasını, hatta eğer telefonunuz 2 hatlı ise I-Mei 2 numarasınıda bir yere kayıt edin veya başka bir yöntem olarak fotoğrafını çekip bir mail adresine atın.

 

 

 

 

 

 

Arananlar ve bulunanlar:

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.