Motosiklet Hangi Amaçla Kullanılır ?

Motosiklet Hangi Amaçla Kullanılır ?

 

Hepimizin hayatının bir dönemine mutlaka girmiş olduğunu düşündüğümüz motosiklet (motorbisiklet), hepimiz için ortak hisler uyandırmasının yanında kullanım amacı olarak hepimiz için farklılık göstermektedir.

Yaşamı Hızlı yaşamamıza yardımcı olan büyük şehirlerin ortak sorunu olan Trafik sorununu aşmamıza yardımcı olarak zaman kazandıran motorsikletler eğlenceli oldukları kadar tehlikelidirler.

Özellikle ülkemizde, trafik içerisinde 4 tekerlekli araçlardan farklı 2 tekerlekli korunmasız yapısının farkında olmayan diğer trafik sürücülerinin anlayışsız davranışları nedeni ile bu tehlike kat ve kat artmakta.

 

Bugün, konumuz motorsikletlerin hangi türlerinin hangi amaçla kullanıldığı .

Aşağıda sizler ile paylaşacağımız motosiklet türleri yapılarının farklılıkları nedeniyle farklı alanlarda kullanılmak amacı ile üretilmişlerdir.

 

RACER / SUPER SPORT MOTOR

Amacı yüksek süratli yarışmalarda yarışmak için tasarlanan bu motor türü, kısa sürede yüksek kilometlerelere ulaşarak sürat tutkunlarının şehir içerisinde de tutkusu halindedir. Farklı motor gücü ve farklı beygirlerde olan bu motor çeşitleri genellikle konfor açısından fazla donanımlı değildir.

Supersport

 

TOURİNG MOTOR

Touring türü motosikletler olabildiğince fazla donanıma sahiptir. Yapıları diğer tüm motorsiklet türlerinden daha büyük olan touring motorların motor hacimleri orta ölçekli bir arabanın motor hacmi kadardır. Beygirleri çok yüksek olmalarının yanında kilogram olarak çok ağır olan bu motorlar uzun yolda konforlu seyahatler için tasarlanmıştır.

Yapılarının neredeyse küçük boyutlardaki bir araba boyunda olan touring motosikletler şehir içi kullanımlarda trafik sorununa pek de ideal bir çözüm değildir

Touringmotor

 

ADVENTURE MOTOR

Adventure tipi motosikletlerin amacı genelde zorlu yolları aşmaktır. Hafif yapıları beygiri yüksek güçleri orta ölçekli motor hacmi ile destekleyerek tam tabiri ile dağ bayır gezmek, yağmur çamuru aşmak gibi zorlu yolların araçlarıdır.

Diğer motor türlerinden en belirgin farkları daha sade ince bir yapıda olmaları dişli tekerlekleri ve yüksek yapılarıdır.

adventuremotor

 

NAKED MOTOSİKLET

Naked motorsikletler motor yapıları itibari ile racing motorsikletler ile benzerlik göstermektedir. Yüksek beygir ve orta ölçekli motor hacmine sahiptirler. Racing motordan en belirgin farkları racing motorlarda mevcut olan aerodinamik yapılarını artırmak için olan kaplama kaportaları yoktur. Şehir içi kullanıma daha uygun olarak dizayn edilmişlerdir. Güçlü görüntüsü ve açıkta olan motor yapısı ile gayet çekicidir.

Nakedmotor

 

CHOPPER MOTOR

Chopper motorbisikletler genelde aykırılığı seven insanların seçimi olarak öne çıkıyor. Yüksek hacimli motorları ağır görünüşleri ve gürültülü halleri ile modifiye edilmek ve şeklindeki oynamalar ile kişiye özel olarak tasarlanabilme özelliği ile karşımıza çıkmakta.

choppermotor

 

 

 

 

SCOOTER MOTOR

Scooter motorlar, maksi scooter ve mini scooter olarak 2 farklı tipe sahiptir. Aslında aynı tip motorlar olmalarına rağmen tek farkları boyut ve motor hacimleridir. Şehir içi kullanım için tasarlanmış olan Scooter motorlar kapalı motor yapıları ve kolay kullanımı ile orta mesafeli her yere sizleri rahatlıkla taşımaktadır.

scootermotor

 

CUSTOM MOTOR 

Custom motosikletler genelde chopper motorsikletlerin özelliklerinde fakat daha modern görünümlü güçlü, ağır ve büyüm motorsiklet türleridir.

Kişiye göre modifiye edilebilen ve üzerinde en çok değişiklik yapılan motorbisiklet türleridir.

porschecustommotor

 

CUB VE COMMUTER ARAÇLAR

Genel yapıları itibari ile her iki motor da şehir içi kısa mesafe kullanımları için tasarlanmış olup ticari amaçlı kullanımlar konusunda en yaygın şekilde kullanılan motor türleridir.

Commuter motorlar yapı ve görünüş itibari ile naked motorlara benzerlik gösterir

commutermotor

 

 

Cub Motorsikletler ise daha çok scooter benzeridir.

cubmotor

 

 

Motorsiklet Hangi amaçla Kullanılır ?  konusu ile sizleri motorsiklet türleri ile ilgili bilgilendirebildiğimizi ümit ediyoruz. Eğer motorsiklet kullanıcısıysanız gerekli güzenlik kıyafetlerinizi giymeyi unutmamanızı tavsiye ediyorz.

Motosiklet özgürlük sunan çok tehlikeli bir araçtır…

 

Arananlar ve bulunanlar:

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.