Pırlanta Seçmenin Kuralları

Pırlanta Seçmenin Kuralları

Konu pırlanta olunca  benim için “önemli değil” diyen kadınların aslında bayıldığı ve sahip olmak için can attığı  mücevher olan pırlanta yı nasıl seçeceğiniz çok önemli.

Pırlanta tüm kadınların  özellikle biz erkeklerden hediye olarak almaktan mutluluk duyacağı bir hediyedir. Yaşı kaç olursa olsun bileğinde, parmağında yada boynunda pırlantayı taşımayı her kadın arzu eder.

Özellikle evlilik tekliflerinde tek taş, evlendikten sonra gerçekleşen doğumlarda hediye, sevgililer gününde kadınların görmekten mutlu olacağı bu mücevheri satın alırken bazı kurallara dikkat etmek gerekmektedir. .

Kadınlar her ne kadar gelen hediyeye bir kusur bulmaz fakat hem ona bu hediyeyi verirken hediyenin değerinde olması hem de satın alırken verdiğimiz bedelin doğru olması açısından pırlanta hakkında bazı şeyleri doğru şekilde bilmemiz gerekmektedir.

Pırlantalar  parlaklık, boyutları, kusursuz yapılarına göre farklı şekilde sınıflandırılmaktadır.

Bu sınıflandırmaların bir ismi vardır

5c Kuralı !

Pırlanta Seçiminde 5c Kuralı olarak adlandırılan bu kural temel başlıkları ile şöyledir.

 

  1. Sertifika,
  2. Kesim,
  3. Karat ,
  4. Renk,
  5. Berraklık.

 

Tabi hemen aklınıza gelen soru “5 c kuralı diyorsunuz ama içerisinde C harfi olmayan bu kurallar bütünlüğü nedir ?”  Tabi ki global olarak her yerden anlaşılabilmesi için bu kural Ingilizce olarak yukarıda belirttiğimiz kelimelerin anlamlarından oluşmaktadır.

Şöyleki

  • Pırlanta Karat’ı  Ne demek ?  =  ( Carat )

Karat kelimesi Carob adı verilen Keçi boynuzu tohumundan gelmektedir. Bu tohumlar mucizevi şekilde ağırlıkları birbirine neredeyse aynıdır. Eskiden ağırlıkları, keçi boynuzu tohumu olan Carob’lar aracılığı ile ölçülmekte olan pırlantalar günümüzde ağırlık birimi olarak 200 mg ( 0,2  gram  ) ile ölçülmektedir. Az önce bahsettiğimiz gibi gram ağırlığı ile boyutlarının denk olması sebebi ile boyutu ifade ettiği düşünülen bu birim aslında ağırlık ifadesidir. Boyutların denkliği ise bu sebepten dolayı aynı veya çok yakındır.

KARAT NASIL ÖLÇÜLÜR ?

Karat ölçüleri aşağıdaki gibidir;

0.50 Karat =  5.10 mm ( Milimetre )

1.00 Karat =  6.45  mm ( Milimetre )

1.50 Karat =  7.45  mm ( Milimetre )

2.00 Karat =  8.10  mm ( Milimetre )

2.50 Karat =  8.60  mm ( Milimetre )

3.00 Karat =  9.10  mm ( Milimetre )

3.50 Karat =  9.70  mm ( Milimetre )

4.00 Karat = 10.10  mm ( Milimetre )

  • Pırlanta Rengi    =  ( Color )

Genelde renk olark farklılık gösteren pırlantalar beyaz bir yüzey üzerinde yandan bakıldığında farklarını belli ederler. Renksiz pırlantalar bulunamayacak kadar nadidedir.

Belirgin sarı, kırmızı, yeşil, mavi gibi renge sahip olan pırlantalar da aynen reksiz pırlantalarda olduğu gibi nadiren bulunur. Bu pırlantalara “Fancy” ismi verilir.

Pırlanta Renkleri Nasıl kodlanır ?

RENKSİZ PIRLANTALAR

D=Tamamen şeffaf,renksiz. Çok nadir bulunur ve bu yüzden en değerli pırlanta sınıfındadır.

E= Renksizdir. Cevher üstadları tarafından hafif renklilikleri gözlenir.

F= Renksiz. Renksiz pırlantalar sınıfının en alt kısımında yer alan bu pırlanta yine cevher bilimciler tarafından tespit edilebilir.

HAFİF RENKLİ PIRLANTA

G-H= Çok az renkli sınıfının en değerli Pırlantalarıdır. renkli sınıfın en temiz taşları olmasının yanı sıra bu sınıfta açık ara en pahalı olanıdır.

I-J= Hafif renkli beyaz. Hafif renkli olan bu pırlanta türünde çok nadir renk gözlemlenebilir.

RENKLİ PIRLANTALAR

K-M= Sarı renk e yakın bir renk görülür.

N-Z= Kahverengi, sarı ve gri renkler görülür. Şampanya Pırlantaları olarak adlandırılır

  • Berraklık = ( Clarity )

I1, I2, I3 (Included) : Daha belirgin ve Çıplak gözle görülebilen lekelerdi olan Pırlantalardır. Parlaklıkları gözle görülebilecek derecede azalmıştır.

SI1, SI2 (Slightly Included ) : 10 kat büyütebilen büyüteç aracılığı ile görülebilen, tespit edilmesi göz ile zor olan lekeler içeren Pırlantalardır. Bu pırlanta türü en fazla satışı olandır.

VS1, VS2 (Very, Slightly Included) : Mükemmel kaliteli olarak adlandırılan pırlantala türleridir. VVS1 ve VVS2 pırlantalardan maliyet olarak biraz daha düşüktür.

VVS1, VVS2 (Very, Very Slightly Included) :  10 kat büyüteç kullanarak bile görülmesi çok zor olan lekeler içeren Pırlantalardır. Mükemmel kaliteli pırlantalardır.

FL (Flawless), IF (Internally Flawless) : Yüzeyleri ve İçleri  lekesizdir. IF berraklığındaki pırlantaların yalnızca üzerinde küçük dış yüzey lekeleri gözlemlenebilir.Bu pırlantalar en güzel ve en nadir berraklıkta olan taşlar olduğu için doğal olarak en pahalı olanlardır.

  • Kesim   =  ( Cut )

Tabiatın bir mucizesi olarak bizlere sunduğu bu mücevher ışığının geçirgenliğini insan elinin maharetinden alır. Cevher ustalarının işçilik maharetleri ile bu çok değerli madenin ışığı yansıtma şekline göre değerlenen Pırlantalar zevke bağlı olan kesim şekilleri sayesinde farklı görüntü ve kullanım alanlarına sahip olurlar.Pırlantanın işçiliği ne kadar iyi olursa değeri de o kadar fazla olur. Taşın temiz olan bölgelerine göre verilebilen şekil pırlantanın boyutlarını da maksimum ölçüde tutarak daha da değerli olmasına sebebiyet verir.

Pırlanta Kesim Şekilleri

Pırlanta kesimleri şekillerine göre ; Yuvarlak, Oval, Markiz, Kalp, Armut, Zümrüt, Prenses ve baget olarak adlandırılır.

pirlanta5c

  • Sertifika  =  ( Certificate )

Dünya,global pırlanta piyasalarında sertifikalar farklı güvenilir kurumlar tarafından uzmanların incelemeleri ardından belgelenir. Bu kurumların önde gelenleri aşağıdaki gibidir.

Avrupa Gemoloji Laboratuarı = EGL 

Amerikan Mücevher Sosyetesi Laboratuvarları  = AGSL

Pırlanta Üst Kurulu (Hoge Raad voor Diamant) = HRD

Uluslararası Gemoloji Enstitüsü  = IGI

Amerika Gemoloji Enstitüsü  = GIA

Uluslararası Pırlanta Laboratuarı = IDL

Uluslararası Pırlanta Tablosu

pirlantatablosu

 

Pırlanta Seçiminde 5c Kuralı ile Tabiatın mucizelerinden biri olan, kömürün bin yıllar boyunca şekillendirdiği bu muhteşem mücevherin kusursuza yakın olanı rengi, berraklığı, karat’ı, ile değerlendirilelek ustaların elinden geçerek işlenir ve sertifika ile belgelendirilerek parmaklarımızda yerini değerinden bulur. Bizim yapmamız gereken ise bu güzel cama benzeyen sert, parlak madeni doğru seçerek bedelini doğru ödeyerek sevdiğimiz kadınlara hediye etmektir .

Arananlar ve bulunanlar:

YORUMLAR-SORULAR-CEVAPLAR

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.