Agnostik Akım Nedir

AGNOSTİK AKIM NEDİR ?

Böyle bir akım yoktur. Bir çok konuda eksik bilgiler ile kulaktan dolma bir hayat süren bizler bu konuda da yarım bilgi ile aynen AGNOSTİK ler ile ATEİST leri bir birine karıştırma hatasına düştüğümüz gibi hataya düşmekteyiz.

 

Birbirlerini yargılayan ve hangi Din ise o başkalarını yargılama hakkını ve peşin hüküm ile Allah veya diğer inanış türlerinde anıldığı gibi Tanrı adına hükümler verebilen , yafta yapıştırabilen biz de merak ediyoruz gerçekten.

 

Öncelikle makalemize başlamadan önce bizler, farklı dinlerden farklı mesheplerden oluşan ülkemizde, Amerikadan çok daha eski zamanlardan beri süre gelen renklilik olarak gördüğümüz bu kültür mozaikini zaten taşırken neden şu anda ayrıma sebep olduğunu, anlayamayanlardanız. Gerçi anlıyoruz ama siyasi bir sistem ürünü olan bu durumu buradan paylaşarak sizlere bir daha ulaşamama ihtimalini yok sayamıyor. Daha gerçekleri yansıtarak siz www.bayefendi.com olurlarının zaten sahip olduğu yüksek kültür ile anlayacağınızı biliyoruz.

 

Agnostik Akım Nedir ? Sorusu aklımıza medyada yer alan bir dini söyleşide arada geçtiği ve Atezm ile eş değer görüldüğü için yer vermekteyiz.  

Agnostik akım yoktur ;

Agnostisizm Akımı vardır. Bu akıma dahil olan kişilere Agnostik adı verilir. Tabi buradan şu sonucu çıkartacak olan yoktur sanırım aramızda, AGNOSTİSİZM bir din veya inanış biçimidir, AGNOSTİK ler de bu meshebin müritleri.

Kafalarına kukuletalar takıp (Klu Klux Klan tarikatından esinti) tanrı yerine başka garip şeylere ki bu zaten genelde Şeytan oluyor ve arada Ateizm ile Satanizmi karıştırıp Ateistlere, “siz Şeytana tapıyorsunuz” diyebilen bilgisiz insanlar durumuna düşebiliyorlar bu da ayrı bir komik konudur bu arada.

agnostisizm

Hemen izah edelim;

AGNOSTİK KİMDİR ?

Önce etimolojik olarak ele almak gerekiyor AGNOSTİSİZM Yunan dilinden gelmektedir ve “AG”ingilizce dilindeki “UN” gibi bir “olmayan” “sahip olmayan” eki dir. Nostik de yünanca yazılışı  “gnōstikós”  Ingilizce dilinde Know ile benzerlik gösteriyor yani bilgi sahibi olmak tan gelmekte. Yani AGNOSTİK , bilgi sahibi olmayan anlamına gelmektedir.

AGNOSTİSİZM, aslında bir felsefe türüdür. Tanrı inanışı ne tanrı var ne de yok der. 2 türe ayrılmaktadır.

Zayır Agnostisizm : Kimsenin Allah ( Tanrı ) ile ilgili bir bilgisi yoktur ama belki bilinebilir felsefesini savunur.

Güçlü Agnostisizm: Kimsenin Allah ( Tanrı ) ile ilgili bir bilgisi yoktur ve asla bilinemeyecektir felsefesini savunur.

 

Kısaca Tanrı (Allah) konusunda bilinmezliğe inanan düşünce sahibi olan kişiler Agnostisizm akımına istemese de yada farkında olmasa da, dahil olan Agnostik ler dir.

Ateist Degildirler. Ateizm Tanrı yada Allah diye bir şey yoktur der. Agnostikler şimdilik Bilmiyoruz veya hiçbir zaman bilmeyeceğiz der.

Agnostik Akım Nedir konusunda daha doğrusu Agnostisizm ve Agnostik kelimeleri anlamları konusunda sizleri bilgilendirebildiğimizi ümit ediyoruz. Siz bayefendi.com okurlarından ricamız yarım bilgi ile cahilliğin aynı şey olduğunu bilmeniz ve bilmediğiniz konularda araştırma yapmanız veya yorumlarda bulunmamanız olacaktır. 

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.