Babiş günü

Babiş günü ne zaman? Babalar günü her yılın Haziran ayının üçüncü haftasının pazar günü kutlanır.

Peki biz neden babiş dedik?

Genelde babasına babiş veya babişko lakabı hediye eden küçük kızlar geldi aklımıza. Erkek çocuklar babalarına baba derken babiş, babişkom gibi cici sıfatları hediye etmezler genellikle.

Babişler günü bu yıl hangi tarihe denk gelir?

Babalara özel bu gün bu yıl 16 Haziran 2019 tarihine denk geliyor. Kural olarak her haziran ayı 3.hafta pazar günü babalar günü olarak kutlanır.

Babalar günü
Babalar günü

Nereden çıktı, kaynağı nedir, kim icat etmiştir, tarihçesi nasıl?

BABALAR GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Amerikan İç Savaşı gazisi kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü olduğu gibi babalara da bir günün hediye edilmesi gerektiğini düşündü. Çünkü çok sevgili babası annelerinin yokluğunda 6 çocuğunu yalnız büyütmüştü.

Bu nedenle babasının doğum günü olan 5 Haziran tarihinin Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış hazırlıklar o tarihe yetişmeyince kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiş ve babalar günü ilk kez 19 Haziran 1910 tarihinde Washington’un Spokane şehrinde kutlanmıştır.

1924 senesinde Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemekle birlikte Babalar Gününü resmen kabul etmemiştir.

1966 senesinde ise o devrin başkanı Lyndon Johnson, her sene haziran ayının üçüncü pazar gününün Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir deklarasyon yayınlamıştır.

1972 senesinde başkan Richard Nixon’ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD’de resmi olarak tanınmıştır.

Bu konudaki daha ayrıntılı yazı ve İslam’da babalar günü kutlamak günah mı konulu açıklamayı da okumak için https://www.bayefendi.com/babalar-gununun-dogusu/

Arananlar ve bulunanlar:

YORUMLAR-SORULAR-CEVAPLAR

  • baba

    babalar günü için babişler günü gibi bir nitelendirme yapmanız ne güzel. babalara en güzel hediye çocuğu tarafından ona sunulan hediyedir. o da sevgidir, babaya aşktır ve hatta babayı en üstün insan gören onu en tepelere koyan evladıdır… rolmodel olma zevkini yaşatandır…

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.