En popüler 7 internet iş fikri

İnternet üzerinden iş yapmak son zamanların en popüler mesleği haline geldi. Milyonlarca insan online ticaret ve sair sanat ve ticari faaliyetlerini internet kanalı ile yapıyor. Bu hızlı gelişimin karşısında büyük firmalar da kendi web ortamlarını ve e-ticaret portallarını kurmaya devam ediyor.

Peki internette en popüler işler ve internet iş olanakları nelerdir?

1- Online Pazarlama (e-ticaret / online retailing) :

Milyonlarca kişi alıcı ve bu ürün veya hizmetlerini satmak isteyen kişi ve firmalar için büyük bir pazar. Online satış yolu ile tüm yeni ürünlerin satış ve pazarlamasını, hatta 2.el eşyalarınızı (elbiseden tutun, cep telefonuna kadar) satabilir, kazanç elde edebilirsiniz. Diğer bir ifade ile ister kendi işinizi isterseniz aracılık hizmetleri anlamında internet pazarlamacılığı oldukça revaçta.

2- Web tasarımı (web design) : 

İnternetten ticaret yapmanın veya kişisel sayfaların kazandırdıkları akla geldikçe, web sitesi yapanların sayısının da artması normal. Bugün ister amatör, ister profesyonel her türlü web tasarımcı hergün yepyeni tasarımlı siteler meydana getiriyor. Web tasarımından anlıyorsanız internet üzerinden dünyanın her yerinde bu işi yapabilirsiniz.

3-  Reklam Pazarlamacılığı (Affiliate Marketing) :

Reklam pazarlaması ister ürün geliştirme isterse doğrudan ürünün promosyonlanması amacı ile yapılan bir pazarlama yöntemi olup, firmaların satışlarını arttırmak için oldukça fazla kullanılan bir yöntem. Siz de bazı şirketler ile anlaşarak onların ürün ve hizmetlerinin reklamını çeşitli mecralarda (facebook, instegram vs. internet sitelerinde) tanıtım işini üstlenebilirsiniz.

4- İnternet üzerinde Serbest Çalışma (Freelance – Bağımsız Çalışma)

İnternette Freelance çalışan kişi, yalnızca yaptığı iş ile orantılı para kazandığı için, maaşla çalışanlara göre çok daha özgür bir çalışma ortamına sahiptir. Çalışma saatlerini kendi isteğine göre belirlediği için, iş baskısı da zaman bazlı sürekli çalışana göre daha azdır. Ayrıca bir yerde maaşlı olarak çalışan biri de ek iş olarak uzmanı olduğu bir alanda freelance olarak da çalışabilir.  Özetle, tercihlere bağlı olarak, dışarıdan çalışma olarak tanımlanabilen freelance işi bir kısım için ideal bir hayat tarzı iken diğer bir kısım insan için, zorunlu olarak yaptığı veya  ek geçim kaynağı olarak popüler hale gelmiştir.

5- Sosyal Medya Danışmanlığı (Social Media Consultant)

Bir fimanın ürün veya hizmetlerini sosyal medyada tanıtmak ve popüler hale getirme işi olarak özetlenebilecek sosyal medya danışmanlık hizmetleri ile firmanın Facebook, Twitter, Linkedin, Instagram, Youtube gibi kanallarda satışlarının artırılması için tanıtımlar yapma işi.

6- Blog yazarlığı (Blog yapma – Blogging) :

Eğer herhangi bir iş için yeterli sermayeye sahip değilseniz en ekonomik internet işlerinden biri olan blog yazarlığı (blogger) işi ideal. Bir blog yaparak bazı orijinal fikirler üretip, bu blog üzerindeki reklam alanlarından kazanç elde edebilirsiniz. Ancak bu işin püf noktası ilginç ve benzersiz konuların olduğu bloglar yaratmak. Aksi takdirde kopyala yapıştır yöntemi ile yapacağınız bloglar sadece zaman kaybı oluşturacak, beklediğiniz reklam kazançlarına ulaşamayacaksınız.

7- Online Yazarlık (Poster – Online Tutor): 

Değişik site, dergi vs. internet ortamında uzmanı olduğunuz konular hakkında profesyonel yazılar yazma işi. Hatta amatör bir yazar olsanız bile bazı sitelerin yazı başına ücret ödediği bir kişi olabilirsiniz. Buna post kasma işi de denilmekte. Burada da önemli olan özgün ve eşsiz yazılar yazmaktır. Örneğin bir blog veya forum sahibi size yazı başına x tl ödeyecek şekilde sizinle bir anlaşma yapabilir. Diğer taraftan uzmanı olduğunuz konuda makale yazmak veya video çekimi yapma işi de yeni bir internet işi (mesleği) olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ancak şunu unutmayınız ki internet iş fikirleri de gerçek iş dünyası gibi dürüstlük, çalışma ve azmi gerektirir. İşi internetten yapıyor olmanız kanunlara aykırı iş yapabileceğiniz anlamına gelmez.

Herkese gerek reel iş yaşamında ve gerekse internet iş hayatında başarılar dileriz…

Arananlar ve bulunanlar:

YORUMLAR-SORULAR-CEVAPLAR

  • free

    Freealance yani bağımsız web tasarım işi yapıyorum ama ucuz fiyatlı hazır web sitesi hazırlama scriptleri canımıza okuyor. Hiçbir özellik olmayan hazır temalara site yapıyorlar, iş sahipleri de yutuyor. Bence freelance web tasarımı veya özel kod yazılımı işi çok daha değerli. Çünkü özgün…

  • interneter

    İnternette iş yapmak çok da kolay değil ama verdiğiniz fikirleri çok beğendiğimi söylemek isterim. Örnek olarak blog yazarlığı veya post kasma işi en azından eğitim seviyesi yüksek kişiler, öğrenciler vs. tarafından kolaylık yapılabilecek, hem para kazanılabilecek hem de eğlenceli bir iş…

  • Yeni bir iş kurmak mı istiyorsun ? So Chic bayiliği iyi bir iş fırsatı olabilir…

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.