Raket ile oynanan oyunlar

Raket ile oynanan oyunlar ve raketle yapılan sporlar :

Raket ile yapılan spor dalları hem fiziki spor olarak hem de oyun olarak oynanabilecek nitelikte. Peki erkekler ve kadınlar tarafından çok tercih edilen nedir bu spor ve oyunlar?

raketle-oynanan-oyunlar
raketle-oynanan-oyunlar

(İleride hepsini ayrıntılı bir şekilde, kuralları ile birlikte tanıtmayı planlamakla birlikte şimdilik basit tanımlarını vermeye çalışacağız. Belki adlarını bile duymamış olabilirsiniz ama çoğunun federasyonu ve turnuvaları yapılmaktadır.)

Raket ve top ile oynanan oyunlar listesi :

raket-sporlari
raket-sporlari
 • Badminton (Tüytop) : Raket ve bir tür kaz tüylü top ile oynanan tenise benzer bir oyun olup, topun file üstünden rakip alana atılması ve geri dönmemesi amaçlı bir spordur.
 • Ball badminton: Hindistan kökenli bir raket oyunu olup, yün esaslı sarı bir topla oynanan, bir file ile ayrılmış, 12×24 metre ölçülerindeki açık hava kortunda oynanan bir spor dalıdır.
 • Basque pelota (Bask topu): Raketle deri topu duvara göndermek amaçlı tek kişilik bir raket spordur. Fakat başka çeşitleri çiftler halinde yapılabilir. Oyuncular raket benzeri tahtalarla topu duvara atmayı amaçlar.
 • Xare : Bask topu oyununun bir türü olup, bu sporda kullanılan raket tenis raketinin aksine gevşek tellere sahiptir. Kullanılan top çok sert ve dışı parşömen kaplıdır. Kapalı alanda oynanır ve sporcular önlerindeki duvar sayesinde oynarlar. Önemli yanı: Kazalardan korunma amacıyla, kask takılarak oynanan bir raket sporu olmasıdır.
  • Frontenis : Duvara karşı oynan, Meksika’da icat olunmuş, Arjantin ve İspanya’da oynanan bu raket oyunu bugün yaklaşık 18 ülkede oynanmakta. Kort uzunluğu 30 metre, eni 10 metredir.
  • Jai alai : 3 yanı duvarla çevrili bir kortta kauçuktan yapılmış sert bir topu duvara çarptırma ve yakalama amaçlı bir raket oyunudur.
 • Real tennis (Gerçek tenis): Modern tenisin atası olan ve 2 kişi veya ikişer kişiden oluşan 2 takım arasında salonda oynanan bir raket oyunudur. Kraliyet tenisi (İngiltere) veya Royal Tenis (Avustralya) olarak da bilinir. Oyunun amacı orta bulunan filenin üzerinden topu, karşılayan tarafından geri gönderemeyeceği biçimde atmaktır.
 • Lacrosse : Türkiye’de Lakros da denilen bu raket oyununda, her oyuncunun ufak ve sert plastikten yapılmış topu taşıyabilecekleri ve ucunda bir ağ olan sopalar (crosse) ile oynanan, amacı topu karşı takımın kalesine atmak olan, kalecinin de bulunduğu bir takım raket sporudur. Turkish Lacrosse Association adlı Türkiye organizasyonu da mevcuttur.
 • Masa tenisi (Ping Pong – Halk arasında pinpon) : İki ya da dört oyuncunun birbirlerine raket ile topu attığı, ortasında file olan masanın (tenis masası) üstünde oynanan çok bilinen ve yaygın bir raket sporudur.
 • Pickleball : Pingpong ile tenis arası, masada değil de ortasında 86 cm yüksekliğinde file bulunan, yaklaşık 6×13 metre ebatlarındaki kortta oynanan (badminton kortu), 2 veya 4 kişinin oynayabildiği bir raket oyunudur. Filenin iki tarafında yaklaşık 2 şer metrelik vuruş yapılamayacak alan vardır.
 • Paleta Fronton : Kökeni Peru olan, tahta raketler ve siyah bir topla, yüksekliği 5, genişliği 6 metre olan duvara karşı oynanan raket oyunu.
 • Pelota mixteca : 100×11 metre boyutlarındaki sahada oynanan, ağsız raket oyunu. 3-6 kilo arası, geniş Sert ve özel bir eldiven ile 300-330 gram ağırlığındaki topla oynanır.
 • Plaj tenisi (beach tennis): Raketle oynanan sporlar ile plaj sporlarının karması olan bir spordur. 2 oyuncu ile (tekler) ya da ikili takımlar halinde (çiftler) raketler ile topun ağın diğer taraftaki rakip saha içine atılması amacını taşıyan bir oyundur. Oyun sahası 16 metre uzunluk ve 8 metre genişliktedir. Plaj tenisi sahası 170 cm. yüksekliğindeki file ile ikiye bölünmüştür.
  • Matkot : Plaj tenisine benzeyen ve İsrail’in milli sporu olarak kabul edilen iki ya da daha çok kişinin, tahta raketler ile küçük bir topa vurması şeklinde oynanır. Kullanılan top, squash topuna çok benzeyen türden bir toptur (hatta squash topu da kullanılmaktadır).
 • Platform tenisi : Paddle tenis ve Padel tenis gibi çok benzeri türleri olan, aerodinamik için üzerinde 87 hava geçiren delik bulunan raketlerle oynanan, ortasındaki 86 cm yüksekliğindeki ağ olan, 13×6,7 metre boyutlarındaki kortlarda oynana bir raketli spordur.
 • Qianball : Squash ve tenise benzer bir oyun olup, 2 veya 4 kişiyle veyahut tek başına dahi oynanabilir. Herhangi bir düz sert yüzeyle, salonda ya da dış alanda oynanabilen bir raket oyunudur.Çin kökenli olup, Avrupa’da ilk olarak Danimarka’da oynanmıştır.
 • Raketbol : 2 veya 3 kişiyle salonda oynanan hızlı, Squash ve Hentbol karışımı bir raket oyunudur. Sporcular, topu duvara karşı sırayla vururlar. Oyunda arka duvarın üstü hariç olmak şartıyla tavan dahil tüm zeminler kullanılabilir. Kapalı kortta oynanan sahanın yer zemini genelde cilalı tahta parke, Arka duvar şeffaf pleksiglass malzemeden yapılır.
 • Rackets : Squash’a benzeyen Rackets, squasha oranla daha sert bir top ile ve daha büyük bir kortta oynanır. Tekler ve çiftler şeklinde oynanan oyunun kortu kapalı olup, düz ve sert duvarları vardır.
 • Racketlon : En popüler 4 raket sporunun (tenis, squash, masa tenisi ve badminton) kombinasyonundan oluşan bir oyun olup, kaynağı Finlandiya ve İsveç’tir. Racketlon son zamanlarda dünyanın en hızlı büyüyen spor dalı olarak tanımlanmaktadır.
 • Soft tenis : Çim tenisinin salon veya açık hava kortlarında yumuşak toplar ile oynanan şeklidir. Japonya, Tayvan, Güney Kore gibi Asya ülkelerinde oynan bir raket oyunu çeşididir. Kuralları normal tenise çok benzer.
 • Speed-ball : Mısır kaynaklı bir raket oyunu olup, federasyonu mevcuttur. Yüksekliği 1.70 m. olan sabit metal bir direğe bağlı, 170 cm uzunluğunda naylon ipin ucundaki topa vurarak oynanan, döngüye dayalı, tek veya iki kişi tarafından oynanabilen, küçük ve sert plastikten 25 cm.lik raket ile oynanan bir raket oyunudur.
 • Speedminton : Diğer adı Speed badminton olan ve ağsız bir biçimde yapılan bir spordur. Avantajı arada file olmaması ve tanımlanmış bir saha ebatı olmadığı için tenis kortu, sokak, plaj veya herhangi bir yerde oynanabilme özgürlüğüdür.
 • Squash : Raket ve topla 2 oyuncu (çiftlerde 4 kişi) tarafından oynanan bir çeşit raket oyunudur. Türkiye’de de bilindik bir spor olan Squash kortu, bir tarafı açık ve üstü kapalı bir küpe benzer. Bu kort normal tenis sahalarından daha küçük olup, zemini parke, duvarları ise özel alçı ya da tahta malzemedendir. Squash topu tenis topundan daha küçük ve kauçuk malzemeden imal edilmiş olup, çapı 4 cm, ağırlığı ise 24 gr.dır. Squash topun içerisinde bir damla sıvı bulunması ilginç yanıdır. DÜnyada oldukça bilinen bu raket sporunun aynı zamanda Dünya Squash Federasyonu (WSF) da bulunmaktadır.
  • Hardball squash : Squash’ın başka bir türevi olan hardball squash genelde Kuzey Amerika’da oynanır. Squash’a oranla daha sert bir topla ve daha hızlı oynanan bu oyunun sahası teklerde daha küçük, çiftlerde ise daha büyüktür Kort uzunluğu 14 metre, genişliği 7.6 metredir.)
 • Squash tenis : Squash’ın Amerikan versiyonudur. Daha sert ve hızlı oynanır. Racketball ve squash karması denebilir.
 • Sticke : Bir tür kapalı saha tenis oyunudur. Stické adı Eski Yunanca’da “topla oynama sanatı” anlamını taşır. Tenis raketleriyle, kapalı kortta ve daha hafif topla oynanan bir raket oyunurudur.
 • Modern Tenis : Raket ve topla 2 oyuncu veya ikişer oyunculu 2 takım arasında oynanan olimpik bir raket sporudur. Oyuncular raketleri ile içi boş lastik topu file (net) üzerinden rakip sahaya (korta) atmaya çalışırlar. Herkesin bildiği bir spor olduğundan fazlaca ayrıntılı bilgi vermeye gerek görmüyoruz.

 

Arananlar ve bulunanlar:

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.