Spor Salonu vs. Ev Sporu

Spor Salonu vs. Ev Sporu

Evde Spor yapmak ile Spor salonunda spor yapmanın yerini tutar mı ? sorusuna cevap arayanlar için bu makaleyi düzenlemiş bulunmaktayız. Konu Spor yapmak olduğunda gerek güzel bir vücuda sahip olmak gerekse sağlıklı olmak için bir çok farklı yol deniyoruz. Bu günkü konumuz ise hangi yolları denediğimizden ziyade spor aktivitesini nerede yaptığımız.

Kapalı alanarda yapılan sporların hangi amaçla yapıldıkları çok önemli. Spor salonlarında yapılabilecek spor hareketleri ile evde yapılan spor hareketlerinin bir çok ortak noktası olmakla beraber, bazı farkları da mevcuttur.

 

Spor Salonunda Spor yapmanın Artıları,

Spor salonlarının en büyük faydası bir spor hocaları eşliğinde, gerekli olan hareketleri aletler kontrolünde yapabiliyor olmanızdır.

Aynı zamanda belli bir ücret  ödeyerek gittiğiniz spor salonlarında daha disiplinli ve programlı çalışma disiplinine kavuşabiliyor olmanızdır.

Ayrıca kendinizi takip edebilmeniz açısından da önemli bir yer tutmaktadır.

Sosyalleşebilmeniz açısından da önemli olan spor salonları aktif ve profesyonel sporcular için daha etkin bir egzersiz alanıdır.

Özellikle yüksek antrenman eforu gerektiren profesyonel sporlar ve vücut geliştirme ( Body Building ) gibi sporlarda kısa sürede form tutabilmek amacı ile ve gıda takviyeleri eşliğinde spor salonları çok daha dar bir alan içerisinde aletler eşliğinde sizlere daha verimli sonuçlar sunabilmekte.

Spor Salonu vs. Ev Sporu konusunda evde yapılan spor aktiviteleri ise aşağıdaki gibi bazı olumlu sonuçları vardır.

Evde Spor Yapmanızın Artıları

Evde spor yapmanızın artıları, genel olarak kontrolsüz olmanız haricinde çok fazladır.

Hangi hareketleri ne şekilde yapacağınızı bildiğiniz sürece hem zaman açısından çok daha etkin hem de sizlere daha kolay bir spor yapma alanı doğurmaktadır. Spor yapmanın temel fikir olarak alındığı medeni ülkelerde insanlar evlerinde gerçekleştirdikleri sportif aktiviteleri genel olarak garaj da spor olarak adlandırmaktadır.

 

evdespor

 

Biz Türkiye’nin gerçekleri olarak sizlere bazı bilgiler verelim.

Genelde Türkiye’ evde spor yapmak denilince gelen ilk şey evlere alınan kondisyon bisikletleri, koşu bantları ve ağırlıklardır. Hepimizin bildiği gibi bu ekipmanların hepsine bir dünya ücret ödeyip sonunda kondisyon bisikletleri ve katlanabilir koşu banltarı elbise askılarına, ağırlıklar kapı takozlarına dönüşmektedir. Bir süre sonra da eşe dosta veya eskiciye nasip olmaktadır.

Eğer disiplin içerisinde evde egzersiz yapmayı kendinizi programlarsanız ise az önce belirttiğimiz gibi hareketlerinizi doğru biçimde yapmanız durumunda spor salonları ile aynı sonuçları elde edersiniz.

Spor salonlarında kullanılan tüm aletlerin efektlerini doğru ekipmanlar aracılığı ve kendi vücut ağırlığınızı doğru biçimde kullanarak evinizde de gerçekleştirebilmektesiniz.

Böylece hem spor salonlarının maliyetlerine katlanmak zorunda kalmaz  hem de spor salonları ile ev arasında geçen , hem de duş vs gibi zamandan kazanabirsiniz …

 

 

Spor Salonu vs. Ev Sporu konusunda Unutmamanız gereken en önemli nokta şu; önce ne amaçla spor yaptığınızı iyi gözden geçirmeniz gerekmektedir. Eğer sağlığınız için spor yapmak niyetinde iseniz doğada ve evde yapacağınız sporun daha etkili olacağı konusunda sizlere garanti ediyoruz. Ama disiplinli olmalı ve pratik kollaktif hareketlere teşvik edecek spor aletleri almanızı tavsiye ediyoruz. Profesyonel olarak çalışacaksanız kesinlikle spor salonlarında spor hocaları eşliğinde çalışmanız gerekmekte….

 

 

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.