Topluluk Karşısında Nasıl Konuşulur

Topluluk Karşısında Nasıl Konuşulur ?

Bir çoğumuzun sadece ünlü insanları yapabildiğini düşündüğümüz topluluk önünde konuşma yapabilmek aslında herkesin rahatlıkla yapabileceği bir şeydir.

 

Topluluk karşısında konuşma fobisi bir çok erkeğin, kadının kısaca bir çok insanın başına gelebilecek çok doğal bir korkudur. Bunun bir çok farklı sebebi olmakla beraber genelde kişinin yanlış bir şey söylemekten çekinmesi veya söyleyeceklerini unutmaktan korkması korkunu en yaygın temelini oluşturmakta.

topluluk-karsisinda-nasil-konusulur-2

Günümüzde bir çok farklı alanda görev alan biz erkekler işimizle ilgili her an topluluk karşısında sunum yapmak yada bildiğimiz bir konu hakkında eğitim oryantasyon yapmak durumunda kalabiliriz. Bu durumla başa çıkabilmek aslında çok basit 4 temel kavramı anlamamız ve uygulamamız ile olabildiğince basit biçimde mümkündür.

 

 

 

Topluluk önünde nasıl konuşulur ?

1- Konuşma konusuna ve metnine hakim olma

Hangi konu olursa olsun konuşma metnine hakim olmanız gerekmektedir. Genelde gerçekleştireceğiniz konuşma metnini kişinin kendisinin hazırlamış olması çok önemlidir. Eğer kendi hazırlamadığınız bir metni sunacaksanız olabildiğince erken metni okumanız gerekmektedir. Böylece metnin içerisinde yer alan cümleleri vücut diliniz ile uyumlu hale getirebilirsiniz.

 

2- Konuşma Sırasında Samimi Olmak

Rahat olabilmek için konuşmanın başında samimi bir biçimde fazla uzun bir cümle kullanmadan heyecanınızı belirtebilirsiniz. Bu hem sizi hem de dinleyen kişileri konuşmaya hazırladığı gibi ilk cümlelerinizin direk olarak konuya girmemesi olması gereken doğal ortam için herkesi hazırlamış olacaktır.

 

3- Kendin gibi davranmak

Başkalarının cümlelerini kullanırken onları asla taklit etmeye çalışmayın. Metnin tamamı yada bir noktasında eğer başka birisinin sözleri yer alıyorsa bunu aslan onun beden dili veya ses tonunu taklit ederek dile getirmeyin. Bu durum tiyatro icrası gibi bir his vererek sizin sadece bir icracı olduğunuz izlenimini doğuracaktır. Cümle size ait olmasa da size ait olan ses tonu size ait olan mimik ve jestlerle sunmanız gerekir.

4- Doğru giyim doğru renk kullanımı

Topluluk önünde konuşma yaparken tüm ilgi üzerinizde olmalıdır. Giyiminiz konuşmanın büytünleyici bir parçasıdır. Size uygun olan ve en beğendiğiniz tür ve şekilden ziyade duruma, konuma ve kitleye göre giyinmek, dikkatin eğer varsa sunuma mı yoksa size mi odaklanacağı konusunda çok belirleyicidir. Bu konuda farklı renkler ve işaretçiler kullanılarak konuşma çok daha güçlendirilir veya sunuma ilgi aktarımı gerçekleştirilebilir.

topluluk-karsisinda-nasil-konusulur-3

Topluluk önünde konuşmak sunum yada icra yapmak herkes için heyecan verici bir durumdur. Bunu defalarca kere yapan kişiler bile bu konuda heyecan duyabilmektedir. Konuşma fobisinin çok normal olduğunu bilmeniz ve kabullenmeniz işinizi çok daha kolaylaştıracaktır.

 

 

 

 

Topuluk önünde konuşma konusu ile ilgili bir çok eğitim kanalı mevcuttur. Doğru eğitmenlerden alacağınız vücut dili, diksiyon,zaman yönetimi gibi eğitimler aracılığı ile çok daha etkili bir sunum gerçekleştirmeniz mümkündür.

 

Unutmayın, küçük veya büyük bir topluluk karşısında konuşabilmek bir erkeğin bilmesi gerekenlerden biridir.

 

 

 

Arananlar ve bulunanlar:

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.