Crossfit Sporu Nedir ?

Crossfit Sporu Nedir ? Sorusu genelde Body building sporu ile aynı cevapları içermektedir.

Bu Durum kesinlikle yanlıştır. Biz Bayefendi erkek sitesi olarak Crossfit Sporunun nedir ve ne değildir soruları konusunda sizleri bilgilendirmek isteriz.

 

Crossfit Sporu kesinlikle Body building değildir. Çoğunlukla vücut geliştirme sporu yapan insanların ısınmak veya müsabaka gösterisi öncesi adelelerini hızlı biçimde ısıttıkları programa benzemekte fakat bu sadece kısa süreli bir çalışma olduğu için CROSS FIT uygulaması değildir.

Cross Fit sadece güce değil aynı zamanda dayanıklılık ve kondisyon içeren bir spor dalıdır. Yapılan antrenman çalışmaları çok ağır programlar olmakla beraber, bu çalışmaları destekleyen doğru gıda takviyeleri sonucu oluşan gayet şekilli vücut vücut geliştirme sporunda olduğunun aksine çok yüksek kondisyon, güç ve dayanıklılık içermektedir.

Crossfit bir antrenman şekli olarak yaygınlaşmasının yanı sıra günümüzde müsabakaları düzenlenmektedir.

bu müsabakalar hem bireysel hem de eşli olarak yapılabilmekte ve bu iki farklı şekilde yapılan müsabakalar değişiklik göstermektedir. Hatta bir erkek ve bir kadın aynı takımda başka bir erkek ve kadın ile yarışabilmektedir.

Crossfit müsabakaları birden fazla hareket kümesini içeren farklı farklı oparkurları içeren istasyonlardan oluşmaktadır ve hem zaman hem de yapılan adete göre değerlendirilerek belirlenmektedir.

Bu müsabakalara katılabilmek için de sporu sadece kuvvetli, dayanıklı ve güzel görünümlü bir vücut için de yapabilmek için gerekli olan şeyler az önce de belirttiğimiz gibi Kondisyon, dayanıklılık ve kuvvettir.

 

Kondisyon: Uzun süre bir sporu doğru şekilde yapabilmek için gerekli olan oksijeni ve uzun süreli kuvvetlenmeyi gerçekleştirebilecek kalp ve dolaşımı doğru düzene koymak için gerekli durumu ifade eder. Genelde kardiyo (cardio) ismi verilen antrenman türü ile ihtiyaç duyulan seviyeye ulaşılır. Kardiyo antrenmanları koşma,yürüme gibi antrenman türleridir.

Kuvvet :  Kuvvet tam anlamı ile kullanmanız gereken adele kümesi veya kümelerinin yeterli ağırlığı doğru biçimde yansıtabilmeniz açısından gerekli olan en üst düzey gücü ifade eder. Ağırlık, çekme itme gibi farklı bölgelere uygulanan farklı aletler kullanılarak gerçekleştirilen bu işlem sonucu adele gerekli kuvvete kavuşmaktadır.

 

Dayanıklılık : Aslında tam anlamı ile Crossfit in karşılığına geldiğini söyleyebileceğimiz dayanıklılık durumu çok önemlidir.

Tek Başına Kuvvet yada kondisyon kesinlikle yeterli değildir.Kuvvetin kondisyonla dengeli olduğu durumlarda çok daha güçlü yada kondisyonu çok daha yüksek bir sporcuya hem daha az güçlü hemde daha az kondisyonu olan biri üstünlük sağlayabilir.

 

Crossfit yapanların vücutları neden güzeldir.

Yukarıda bahsettiğimiz antrenman türlerini yapan kişiler beslenme düzenlerini de doğru yaptıkları takdirde ister isteme çalıştırdıkları kas gruplarında oranlı ve düzgün biçimde gelişirler böylece gerçekten olması gereken büyüklük ve orantıda kas grupları geliştirirler. Böylece çok orantılı abartılı olmayan ama güçlü ve dayanıklı bir vücuda sahip olurlar.

 

Crossfit yapmak istiyorsanız dikkat.

 

Crossfit sporu bir anda tüm istasyonlara girebileceğiniz bir spor dalı değildir. Yavaş yavaş doz arttırarak ilerlemeniz gerekmektedir. aksi takdirde çok ciddi sakatlanmalara yol açabilir ve sağlıklı güçlü bir vücuda sahip olmak siterken hiç istemediğiniz durumlar ile karşılaşabilrsiniz.

 

Bayefendi erkek sitesi olarak Bugün sizinle Crossfit Sporu Nedir sorusuna cevap vermek istedik.

Sporla kalın…

 

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.