Milletvekillerinin dokunulmazlığı kaldırıldı mı?

Milletvekilleri için dokunulmazlık kalktı mı?

Milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması için TBMM’ye getirilen Anaysa değişikliği teklifi sonucunda GEÇİCİ de olsa dosyası bulunan milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına dair teklif mecliste 376 oy alarak kabul edildi. Böylelikle referanduma gerek kalmaksızın kanunlaşmış olup, halk oylaması yapılmayacak.

Bu durumda önceden hakkında kovuşturma dosyası olan milletvekillerinin dokunulmazlıkları kalkmış oldu.

İşte mecliste kabul edilen dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin düzenleme :

TBMM’de kabul edildiği tarihte; soruşturmaya, soruşturma ya da kovuşturma izni vermeyen yetkili mercilerden, Cumhuriyet başsavcılıklarından ve mahkemelerden Adalet Bakanlığına, Başbakanlığa, TBMM Başkanlığına veya Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden kurulu Karma Komisyon Başkanlığına intikal etmiş, yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin dosyaları bulunan milletvekilleri hakkında, bu dosyalar bakımından, Anayasanın “yasama dokunulmazlığı”nı düzenleyen 83. maddesinin, “Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili Meclis’in kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz” hükmü uygulanmayacak.

Yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 15 gün içinde; Anayasa ve Adalet Karma Komisyon Başkanlığında, TBMM Başkanlığında, Başbakanlıkta ve Adalet Bakanlığında bulunan yasama dokunulmazlığının kaldırılması istemi hakkındaki dosyalar, ilgili mercilere iade edilecek.

Kanun, yayımı tarihinde yürürlüğe girecek.

Böylelikle kanunun yürürlüğe girmesinden önce dokunulmazlığın kaldırılması dosyası olan milletvekillerine yargı yolu açılmış oldu.

Dokunulmazlığın kaldırılmasına dair bütün maddeler ve kanun değişikliğinin tam metni Hukuki Net sitesinde mevcut.

Arananlar ve bulunanlar:

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.