Sarkastik Ne Anlama Gelmektedir

Sarkastik anlamı nedir ?

Her gün yeni bir kelime öğreniyor ya bu kelimeleri hayatımızın içerisine dahil ediyoruz. İşte Son zamanlarda sıkça duymaya başladığımız sarkastik kelimesinin de anlamını sizler için Araştırdık…

Sarkastik Ne Anlama Gelmektedir
Sarkastik Ne Anlama Gelmektedir

“Sarkastik” negatif bir  düşünce şekli ve üsluptur

Sarkastik aslında eski Yunan kökenli bir kelimedir sar Kazo fiilinden türemiş olan sarkıs kelimesi et anlamına gelmektedir sarkastik tam anlamıyla et koparmak anlamına gelir.

Fakat sarkastik net bir biçimde kullanılan şekli iğneleyici konuşmak çaktırmadan Sinsice güzel sözler söyleyerek Aslında çok olumsuz anlamlar ifade etmeyi anlatmaktadır. Günümüzde çok sık olarak iletişim dili haline gelen bir şey söylerken aslında tam tersini ifade etmek veyahutta bambaşka bir şeyi kastediyor olmak durumunun uzantılarından biri sarkastik kişi olmak durumu.

Sarkastik davranış biçiminde bulunan kişilere sarkazm durumu içerisindedir bu durum sürekli olarak çok kötü bir sonuca ulaşabilecek iletişim şeklidir söylenen kelime çok çok iyi gibi görünse de kişinin karşısındaki kişinin içinde bulunduğu durum veyahutta bahsedilen konu ile ilgili tam ters bir noktada bulunuyor olması aslında onu öder gibi görünürken olabildiğince şiddetli bir biçimde sökülüyor olduğu durumunu doğurur…

sarkastik-ne-anlama-gelmektedir-1

Sarkastik kişiler Bunu neden yapar

Öncelikle şunu belirtmek gerekir sarkastik davranış biçimi içerisinde bulunan insanlar bu davranış biçimini uyguladıkları kişiyi çok küçük görürler ve kendilerini çevrelerindeki bir çok insandan çok daha üstün olarak düşünürler.

Bu davranış biçimi bir yaşam şekli haline dönüşmüş ve tamamiyle düşünce sistemleri bu şekilde çalışmaktadır. Her fırsatta çevrelerindeki insanların zayıf oldukları durumları yollayarak bu durumlar konusunda sarkastik cümleler kurma konusunda olabildiğince yetenekli hale gelmişlerdir.

Sarkastik kişilikler aynı zamanda kendilerine bu tarz davranışlar gösterilmesi Yani sarkastik bir davranış biçimi bir söylemde bulunulması karşısında şiddete meyil gösterebilirler.

Bu konuda Eğer Kendinizi de sarkastik bir davranış biçimi hissediyorsanız bunun olabildiğince Antipatik bir durum olduğunu farkına varmanız gerekmektedir. Sarkastik davranışlar her ne kadar gerçek anlamda karşınızdaki kişiden Üstün olsanız bile kendisinin sizlere karşı dilenmesi ne ve size bir süre sonra saygı duymamasına neden olacak davranış biçimlerinden biridir.

Eğer çevrenizde sarkastik davranışlar gösteren veyahutta göstermeye başlayan kişiler varsa ve bu kişiler Sizin yakınınızda kendilerini uyardık iğneleyici söylem ve davranış biçimlerinden vazgeçmelerini Telkin etmenizi öneriyoruz.

Aksi durumlarda bu Antipatik davranış biçimi sonucunda Eninde sonunda kendisinden uzaklaşma durumunuz kaçınılmazdır.

İyi günler dileriz

Arananlar ve bulunanlar:

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.