Balık Seçimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

Balık Seçimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

Balık özellikle deniz kenarlarında yaşayan insanlar için vazgeçilmez bir yiyecektir. İçerdiği Omega ile beyin hücrelerini güçlendirip hafızayı diri tutması yaşlanmayı geciktirmesi ve bunların yanı sıra dost sofralarında geçirilen keyifli zamanlarda bizlere eşlik eden balığın taze olması çok önemlidir.

Günümüzde artık her mevsimde her yerde her tür balığın soframıza gelmesine imkan sağlayan buzhaneler ve büyük market zincirleri sayesinde Balığa her zaman kolaylıkla ulaşmak mümkün.

Fakat taze balığın faydasının buzhaneden alınan balıktan çok daha fazla olmasının yanı sıra lezzetinin de çok daha güzel olduğunu hepimiz biliyoruz.

Ayrıca Bayat balık zehirlenmesi çok tehlikeli olması nedeni ile “Taze Balık seçimi”ni bilmemiz gerekmektedir.

Market ve buzhaneden balık alan balıkçılar haricinde balık alırken taze balık alıyor olduğumuza nasıl emin oluruz sorusuna yanıt arayanlar için BayEfendi erkek sitesi olarak taze balık nasıl seçilir sorusuna bir kaç ana başlıkla açıklık getirmek istiyoruz ?

 

Taze balık nasıl anlaşılır ? 

Balığın pullarından ve gözlerinden tazeliğini anlayabilirsiniz !

 • Taze balıkların pulları ( derileri ) daima parlak olur.
 • Taze balığın gözleri parlak olur yanlış anlamayın beyaz demiyoruz gözlerinin parlaklığından bahsediyoruz. Gözleri mat olan balıklar bayattır.
balik-secimi-ve-dikkat-edilmesi-gerekenler-1

Solungaçları ve Balığın Diriliğini Kontrol Edin 

 • Eğer cansız olarak balık satın alıyorsanız elinize balıklardan birini alın bayat balığın kuyruğu aşağıya doğru eğilme eğilimi gösterir . Balık eğer donmuş değilse balığı tuttuğunuzda çubuk gibi düz duruyorsa taze balık alıyorsunuz demektir. ( Donmuş balık da dimdik durur karıştırmayın )
 • Yüzgeçleri ve kuruğu kuru bir görüntüye sahipse balık bayat demektir. Kuyruk ve yüzgeçler hafif nemli ve biraz parlak olmalıdır
 • Solungaçların pembedeb daha çok kızıla dönük bir renkte olması gerekir eğer solungaçlar pembe gri veya tamamen griyse balık taze değildir.

Balıkların Canlı Olmasına Özen Gösterin

 

balik-secimi-ve-dikkat-edilmesi-gerekenler-2

Öncelikle önerimiz eğer mevsiminde balık alıyorsanız ki mevsiminde almanız ve yemenizi öneriyoruz. Balıkların canlı olması hem taze balık yemenizi garantiler hem de dondurulmuş balığın olası faydalarından arınmış olmamasını sağlar.

 • Eğer balıkları bir akvaryum yada leğenden canlı olarak alıyorsanız akvaryumun ( tank ) yada leğenin içindeki suyun temiz ( berrak ) olduğundan emin olun.
 • Suyun yüzeyine yakın olmayan daha dibe yakın olan balıklardan seçmeye gayret edin.
Balık tutmadan önce suyu kontrol edin
balik-secimi-ve-dikkat-edilmesi-gerekenler-3

Taze balık yemenin en garantili yolu balığınızı kendiniz tutmanızdır. Fakat balık tutmadan önce yapmanız gereken çok önemli bir işlem vardır. Balık ne kadar taze olursa olsun yaşadığı suyun içerisindeki civa sağlığınız için çok tehlikeli olabilir. Bu civa balık dolayısı ile sizin de vücudunuza girer ve sizi zehirleyebilir hatta öldürebilir.

 • Balık tutacağınız suyun Cıva oranını Internetten öğrenebilirsiniz
 • Yada bir cıva analizörü  ( cıva ölçer ) alarak balık tutacağınız denizin civa oranını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Taze  Somon Balığı Nasıl anlaşılır ? 

balik-secimi-ve-dikkat-edilmesi-gerekenler-4
 • Somon alırken, beyaz iplik gibi beyazlılar olan ufak parçalardan birini seçmelisiniz: Dilim eğer tamamen kırmızı ise, muhtemelen boyanmıştır yada çok bayattır Boyanmamış taze somon dilimininiçerisinde beyaz iplik gibi parçalar görünür olmalıdır.
 • Ayrıca, derisinde parlak noktalar olan balıkları almayın: yumurtlama mevsiminde avlanmış demektir ve eti yumuşaktır ve besin değeri düşük lezzetsizdir.

Arananlar ve bulunanlar:

YORUMLAR-SORULAR-CEVAPLAR

 • ertuğrul

  Hamsi ve istavrit de aynı şekilde mi seçilir ? bilgi rica ediyorum

  • Beyefendi

   evet balığın süzgün olup olmadığı ve solungaç rengi ile yüzgeç diriliği hamsi ve istavrit için de geçerlidir …

 • Levent Elmacı

  Hamsi hangi ayda yenir ?

  • Beyefendi

   Günümüzde buzhaneler bizlere her mevsimde hamsi veya diğer balıkları yememize olanak sağlamak ile birlikte , Ağırlıkla karadeniz de bulunan Hamsi deniz üzerine kar düştüğünde yağlanarak güzelleşir dolayısı ile ocak şubat ayları tutulmuş hamsi bulursanız en ideal zamanlar kış ayları olan ocak şubattır.

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.