Google Fikir Üretme Atölyesi

Google Fikir Üretme Atölyesi

 

Arama motoru ile başlayıp Reklam ağı ile devam eden ve artık yenilikçi bakış açısı ile gözlük, insansız araç gibi bir çok teknolojik geliştirmeyi yapan teknoloji devi Google arama sayfası altında duyurduğu “Google Science Fair” adında Fikir üretme atölyesi yarışması ile yeni nesillerin muhteşem yetenekleri için bir yarışma başlattı.

13- 18 yaş arası öğrencileri hedefleyen Google aynı zamanda ekip kurarak dünya genelinde internet üzerinden, Google Science Fair ile hem fikir üretme hem de ürettiği fikir ile yarattıkları ürünler ile  diğer dahi çocuklar ile yarışma imkanı sunuyor.

Böylece Google hem farklı düşüncelerini vücuda getirme hem de diğer yarışmacıların ürettikleri fikirler ile vizyonlarını geliştirme konusunda ilham kaynağı oluyor.

 

Google Fikir Üretme Atölyesi’ne ( Google Science Fair’e)  katılmak için yapılması gerekenler.

Öncelikle Google Science Fair  sayfasında (https://www.googlesciencefair.com/tr/participants?id=insert_how-to-enter_1)  yer alan  yönergeleri yerine getirmelisiniz.

 • İçerisinde nasıl katılacağınızı anlatan dosyayı Google sayfasından PDF. Dosyasını indirmelisiniz. Ve bu dosyayı bir yere asmalısınız
 • Eğer bir Google hesabınız ( … @gmail.com ile biten ) varsa o sayfa ile yoksa yeni bir adet Google hesabı yaratarak başvuru yapmalısınız.

 

Ardından Çocuklar’a dikkat edilmesi gereken yönergeler veriliyor.

Yarışma 6 aşamadan oluşuyor

 • Yarışma Kurallarının okunması. 3 kişilik ekip yada 1 kişilik katılım başvurusunda bulunulması
 • Daha sonra Google yarışması sayfasından proje oluşturucu kullanılarak deney veya mühendislik projesini kullanarak 17 Mayıs 2016 ya kadar teslim etmek
 • Kazanma şansını arttırmak için
 • Science Fair Yarışması kurallarının okunması
 • Güvenlik önelemlerinin alınması ve diğer canlılara zararvermemesi.
 • Aile büyüklerinin onayı
 • Çocuğun kendi yaptığı logo, müzik, marka haricinde hiçbir şey kullanmaması gerekir.
 • Proje teslimi ardından Proje materyallerinin herkese açık olarak paylaşılması gerekmekte.

 

 

Proje konusunda herhangi bir ilham gelmiyor ise çocuklara ışık tutabilmesi için site içerisinde ilham kaynağı olacak bazı videolar, görseller mevcut. Böylece üretmekte çekingen olan çocuklar hem farklı fikirler ile ufuklarını aydınlatabilir hem de yarışmaya katılabilmek için akıllarında fikir oluşabilir.

 

Projenin Jüri tarafından Değerlendirilmesi

 

Değerlendirmede ilk önce jüri teslim edilen materyali incelemekte. Ardından ilk inceleme sonucu 100 bölgesel finalist kalana kadar değerlendirilir.

Ardından en iyi 16 proje seçilir ve Büyük ödül için Kalifornia Mountain View’a gider.

 

Genel Değerlendirme Ölçütleri Neler ?

 • İlham veren Fikir veya Proje
 • Etki yaratma alanı ve kapasitesi
 • Mühendislik ve bilime tutku
 • Yöntemin kusursuzluğu
 • İletişim kurma yeteneği

 

https://youtu.be/imxQvmUhIVg

 

Google Science Fair  Ödülleri nedler ?

Hepimizin merak ettiği konu ise bu yaratıcı yarışmanın ödülü. Bu konuda Google muhteşem ödüller ile dahi çocukları mükafatlandırıyor ;

 

GOOGLE SCIENCE FAIR BÜYÜK ÖDÜL

Google Science Fair  Grand Prize kazananı, 50.000 ABD doları burs fonu alacak.

50.000 dolarlık Google bursu, Büyük Ödül kazananın eğitimine yardımcı olmak için verilir. Eğer ödülü kazanan bir ekip olursa burs tutarı ekip üyelerine eşit şekilde paylaştırılacaktır.

 

Scientific American Innovator Award

Scientific American Innovator Award, doğadaki en önemli sorulardan bazılarını yanıtlamak adına deneysel bir yaklaşım ortaya koyan, üstün nitelikli projelere verilmektedir.

Ödüle layık görülen katılımcı :

 • 000 ABD doları tutarında burs
 • Bir yıllık rehberlik hizmeti

Kazanan bilim insanı ayrıca, Scientific American Cruise olarak gidilen heyecan verici yerlerden birine bir ebeveyni veya vasisi ile seyahat edebilecektir. Bu, muhteşem seyahate katılan bilim insanlarıyla yapılacak seminer ve tartışmaların da dahil olduğu eşsiz bir deneyim yaşayacak. Daha fazla bilgi için www.scientificamerican.com/travel sayfasına göz atın.

Ayrıca, kazananın eğitim almakta olduğu okul, 12 ay süresinc Scientific American dergisinin Arşivlerine dijital olarak erişim hakkı elde edecektir.

Eğer Ödülü alan bir ekipse burs hakkı, ekip üyelerine eşit olarak pay edilecektir.

 

National Geographic Explorer Award

 

National Geographic Explorer Award, doğadaki en önemli sorulardan bazılarını yanıtlamak adına deneysel bir yaklaşım sunan, üstün özelliğe sahio olan çalışmalara verilmektedir.

Ödüle layık görülen bilim insanı şunlara hak kazanmaktadır:

 • 000 USD tutarında eğitim bursu
 • Bir yıllık rehberlik hizmeti

Kazanan, 1 ebeveyni yada vasisi ile, “Darwin’in canlı laboratuarı” olan ve vahşi yaşama ev sahipliği yapan Galápagos Adaları’nda 10 günlük bir National Geographic syahatinegidecek. Milyonlarca yıldır ana karayla bağlantısı olmayan bu eşsiz adalar kazanan bilim genç insanına, orada olarak etkilenmeyen hayvanların arasında gezme fırsatı sunuyor.

National Geographic Endeavour’da 2. Kategori bir kabinde yurt dışına bir büyüğü ile seyahat edecek genç bilim adamı;

deniz iguanaları, kubbeli dev kaplumbağa ve Phalacrocorax harrisi gibi ender rastlanan canlı türleri ile yakından ve heyecan verici bir deneyim yaşayacak.

Sığ yerlerde deniz aslanlarının eğlendiği ıssız koylarda kano gezintilerine gidersiniz; parıldayan balıkların, deniz kaplumbağalarının, penguenlerin ve oyun oynamayı seven deniz aslanlarının ortasında şnorkelle yüzersiniz ve insanlardan korkma içgüdüsüne sahip olmayan hayvan ve kuş kolonilerinin arasında gezinmek için el değmemiş adalara gidersiniz. Doğa bilimcilerden bölgesel uzmanlara kadar vahşi yaşam, doğa ve yerel kültür ile ilgili bilgilerini ve görüşlerini paylaşacak çeşitli uzmanlardan oluşan bir ekiple keşfe çıkın. Sonuç olarak, doğa tutkunları için hayatta bir kez karşınıza çıkacak bir seyahat.

Ödülü kazanan eğer tek katılmımcı değilde bir ekipse burs tutarı, ekip kaç kişiden oluşuyorsa o oranda eşit şekilde pay edilecektir.

 

LEGO Education Builder Award

LEGO Education Builder Award®, büyük mühendislik sorunlarına çözüm üretmeyi vizyonlayan, pratik ve yenilikçi yaklaşım sergileyen öğrenci veya ekibine verilir.

Ödüle layık görülen katılımcı şunlara hak kazanır:

 

 • 000 USD (ABD doları) eğitim bursu hakkı
 • 12 aylık rehberlik hizmeti

Kazanan, bir aile büyüğü yada vasisi ile birlikte, Danimarka’nın Billund şehrinde LEGO Group merkez ofisine giderek LEGO Education çalışanlar ve tasarım uzmanlarıyla tanışır.

Öğrenci, LEGO® Üretim tesislerini, LEGO Idea House’u ziyaret eder ve LEGOLAND Danimarka için bilet alır.

Ek olarak, Danimarka’daki Billund’da bulunan LEGO Education tasarımcılarından birinden özel bir LEGO parçası da alır. Bunların yanında kazanan öğrenciye, eğitiminin devamında yararlanacağı bir burs verilir. Ayrıca öğrenci, bir işin nasıl kurulacağını ve girişimcilik sanatını öğretmek için rehberlik rolünü üstlenecek bir LEGO Education yöneticisiyle 12 ay süresince birlikte çalışmak gibi muhteşem bir olanağa sahip olacak.

 

Bu ödülü kazanan eğer bir ekipse burs tutarı, ekip üyeleri arasında eşit olarak paylaştırılacaktır.

 

Virgin Galactic Pioneer Award

Virgin Galactic Pioneer Award, en büyük mühendislik sorunlarından bazılarını çözmek için yenilikçi ve pratik bir yaklaşım ortaya koyan öğrencilere verilir.

Ödüle layık görülen katılımcı şunlara hak kazanır:

 • 000 USD ( ABD doları) tutarında eğitim bursu
 • 365 gün rehberlik

Bu ödülü kaanan genç bilim insanı, Virgin Galactic hayalini gerçeğe dönüştüren dahi bir mühendis ekip ile tanışmak üzere Kaliforniya’daki Mojave’de bulunan Mojave Air ,Virgin Galactic ve Spaceport’ta muhteşem bir tura çıkmanın yanında Google’ın yeni uzay aracıyla tanışma fırsatına sahip olacak.

Virgin Galactic Ödülünü kazanan eğer bir ekipse burs tutarı, ekip üyeleri arasında eşit olarak verilecektir.

 

 

Community Impact Awards

 

Community Impact Awards; çevre, sağlık veya kaynaklarla ilgili bir sorunu ele alarak içinde bulunduğu toplum açısından önemli bir fark yaratan beş projeye verilir.

Projesini geliştirmeye yardımcı olmak için her kazanana 1000 ABD doları tutarında burs verilir ve bir Google Science Fair ortak kuruluşundan bir yıllık rehberlik imkanı sağlanır. Her kazanan ayrıca, bir ebeveyn veya vasisi ile birlikte, Eylül’de Mountain View, Kaliforniya’da düzenlenecek olan Küresel Finalist etkinliğimize de davetli olacaktır.

Bölgesel Finalist anonsumuz sırasında, aşağıdaki bölgelerin her birinden bir kazanan açıklanacaktır:

 • Afrika ve Orta Doğu
 • Asya Pasifik
 • Avrupa
 • Latin Amerika
 • Kuzey Amerika

Ödülü kazanan bir ekipse burs tutarı, ekip üyeleri arasında eşit olarak paylaştırılacaktır.

 

Inspiring Educator Award

Inspiring Educator Award, öğrencilerini harika başarılara imza atmaya teşvik etmek üzere büyük çaba gösteren bir eğitimcinin katkıları için verilir.

Kazanan, 5000 ABD doları tutarında sınıf bursu ve LEGO Education’dan eğitim ürünleri için 5000 ABD doları değerinde hediye kartı alır.

 

 

Küresel Finalist Ödülleri (16 Finalist )

16 küresel finalist heyecan verici çeşitli ödüller alacak.

Finalistlerin kazanacağı ödüller:

LEGO Education Ekstra Çantası

Şunları içerir:

 • Bir LEGO Education sırt çantası ile birlikte bir LEGO MINDSTORMS Education EV3 temel seti, şarj cihazı ve tek yazılım lisansı.

Ödülü veren:

LEGO

+ Scientific American aboneliği

Scientific American dergisine hem basılı hem de dijital 12 aylık ücretsiz abonelik

+ National Geographic aboneliği

12 aylık ücretsiz bir abonelik.

Ödülü veren:

National Geographic

+ Virgin Galactic Hediye Çantası

Virgin Galactic’ten eğlenceli promosyon ürünleri

Ödülü veren:

VIRGIN GALACTIC

+ Bir Google Ekstra çantası

Google’dan eğlenceli hediyeler

 

 

Genç beyinleri destekleyen bu muhteşem yarışma hakkında daha detaylı bilgi almak için muhteşem bir sayfa olan https://www.googlesciencefair.com/tr/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.