Deri Mont seçimi nasıl yapılır

Deri Mont seçimi nasıl yapılır?

Erkekler için hiçbir zaman modası geçmeyen kıyafetlerden biri olan deri montları uzun yıllar boyunca kullanmayı arzu ederiz. Bu nedenle, deri mont satın alırken montun modeli kadar kullanılan derinin çeşidine ve işçiliğine dikkat etmek gereklidir.

Dana veya kuzu derisinden imal edilen montlar arasında ise yüksek bir fiyat farkı olacağından, giyeceğiniz deri mont seçimini bütçenize göre ayarlamalısınız. Ayrıca kuzu derisi mont alırken bedene dikkat etmek gerek. Çünkü kuzu derisi montlar yarım beden esneme payı hesaplanarak alınmalıdır.

Deri ceket satın alırken bilindik markaları almanız çok önemli olup, gerçek deri kullanıldığı iddia edilen ama gerçekte suni veya sahte deriden yapılmış montlar piyasada bolca üretilmektedir.

Derinin yapay mı gerçek mi olduğunu montu kıvırarak anlayabilirsiniz. Çakma deri mont kıvrımlardan çatlar ve büzüşür. Hakiki deri ise yumuşak olur ve herhangi bir çatlamaya neden olmaz.

Doğal derinin kendine özgü bir kokusu bulunur ve montta rahatsız edici ağır ve farklı bir koku varsa mont derisine farklı kimyasal maddeler ve zararlı boyalar olduğunu anlayabilirsiniz

Diğer taraftan satın almak istediğiniz deri montun içinin kaliteli bir astar ile üretildiğinden emin olmanız tavsiye edilir. Bu sebeple astar ve montun işçiliği hakkında üretici şirketten mutlaka bilgi almalısınız. Çünkü gerçek deri mont satışı yapan mağazalarda kalite belgesi bulunur. Eğer aklınızda soru işaretleri oluştu ise satıcının kalite belgelerini görmek en iyi çözümdür.

Deri montların yağmurlu veya karlı havalarda kullanılması deri için zararlıdır. Bu nedenle deri ceket alırken hangi mevsimde kullanacağınız konusunda iyi bir seçim yapmanız gerektiğini hatırlatırız.

Son zamanlarda birçok deri olduğu sanılan ürün deriden ayırt edilemeyecek malzemelerden üretilmekte. Bunlar aslında plastik yani suni deri olup, PVC ve PU olarak adlandırılır.  Gerçek derinin etiketi ve açıklamasında kuzu, dana, oğlak, keçi, ceylan ve domuz gibi hangi hayvandan üretildiyse belirtilir. Gerçek deriden üretilen bir giyside az da olsa renk tonu ve cilt farklılıkları vardır. Çünkü her hayvanın kendine özel deri yapısı ve şekli mevcuttur. Bir deri montun yaklaşık 4- 5 tane kuzu derisinden yapıldığını farzedersek yapay deriden bir ceketin kalitesini turtturma şansı olamaz.

Diğer taraftan günümüzde Çinli bazı şirketlerin ülkemizden bol miktarda kırpıntı deri parçaları (imalattan artan ve tek başına işe yaramayan küçük parçalar) ithal ettikleri ve bu parçaları da öğütüp toz haline getirdiklerini ve kimyasal yapıştırıcı maddeler ile tekrar bütün deriye dönüştürdükleri veya suni deri üretiminde kullanarak en azından monta deri kokusu vermektedirler.

DERİ MONT ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER :

 • Deri yumuşak, hafif, kaygan ve tok deri olmalıdır.
 • Ön, arka ve kol bölgesinde asgari sayıda parça olmalıdır. (En deri mont en az parçadan yapılmış olandır).
 • Astar kaliteli saten kumaştan üretilmiş olmaldır.
 • Deri mont iç cepleri kesinlikle deri takviyeli olmalıdır.

 

Suni Deri ile Gerçek Deri Nasıl Ayırt edilir?

 • Suni derilerin hammaddesi plastik olduğu için suni derilerin kendine özgü bir kokusu bulunur.
 • Suni derilerde gözenek yoktur. Gerçek deri gibi esneme yapmaz yırtılır.
 • Suni deriler gerçek gerçek deri gibi esneme yapmaz ve yırtılır. Ateş dokunduğu gibi erir ve düzelmez.

 

Deri mont kombinleri nasıl yapılır?

Kombin yaparken, deri mont içerisinde çok kalın giysiler olmamalıdır. Çünkü bu yanlış tercih sizi olduğunuzdan daha da kilolu gösterir. Jean ve deri mont uyumu oldukça hoş olsa da, daha farklı pantolonlar kullanmanız da imkan dahilindedir.

Deri montlar insan sağlığı için çok büyük önem teşkil eder. Kışın sıcak tutar, ilk ve sonbaharda ise terletmez. Derinin gözenekleri vardır ve nefes alır, yapay ürünler gibi vücudu havasız bırakmaz. Kaliteli kışlık deri montlar içi elyaf ve pelüş ile beslenmiş olanlardır. Hem ilkbahar hem de sonbahar mevsimine uygun montlar ince olanlardır.   Sahte yani imitasyon deri montlar ise sağlığa zararlı olup, tamiri veya yeniden boyanması mümkün değildir. Bu ürünler 2-3 aylık ömrü olan malzemelerden üretildiklerinden bunları satın almamaya dikkat etmek gerekir.

Deri mont modeli seçimi :

Kıyafet kolleksiyonunuzda sadece bir adet deri ceket olacaksa, mutlaka rengi siyah olmalı. Siyah deri montunuz varsa, tercih etmeniz gereken diğer mont ise haki ve kahverenginin tonları olmalıdır. Uzun seneler giyeceğiniz deri montlar, bütün giysilerle kombinleyebilmek için klasik renkler olmalı.

Deri işçiliği tamamen kimyasaldır. Montun görünümü derinin nasıl bir kimyasal işlemden geçirildiğine bağlıdır. Bu nedenle mümkün olduğunca en yumuşak ve hafif montu seçmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca deri montun omuzlara oturmasına dikkat etmek gereklidir. Çünkü kötü dikişli deri ceketler, en güzel vücutlu erkeği dahi hantal gösterebilir. Bu sebeple eğer fazla kilolu bir erkek değilseniz deri montun bedeni, standart elbise bedeninden bir beden küçük olmalıdır.

Deri Mont alırken nelere dikkat etmeliyiz, modaya uygun hangi modelleri tercih etmeliyiz?

Öte yandan deri ceketin kolları çok uzun olmamalı, yani bilekte bitmeli ve aynen iyi bir kot mont gibi  kalça hizasında değil, belinizde bitmelidir. Ayrıca vatkalı deri montlar demode olup, kırıştırılmış deri veya üstü şeritli yarışçı deri montlar ile yamalı modellerin şık duracağına komik göründüğünü, kaliteli giyinen erkeklerin düğmeli deri mont yerine fermuarlı deri ceketleri tercih ettiklerini hatırlatmak isteriz.

Arananlar ve bulunanlar:

YORUMLAR-SORULAR-CEVAPLAR

 • deri mont modası meraklısı

  Yazlık deri mont ve kışlık derimont seçimi arasındaki farkları da anlatır mısınız? Ayrıca bir soru daha sormak istiyorum 4 mevsim giyilen deri mont markaları ve modelleri nelerdir?

 • ürünlerimiz gerçek kuzu derisi olup kesinlikle imitasyon kullanılmamıştır. zaten imitasyonlu ürünler garanti kapsamı altına girmez
  bizim ürünlerimiz 2 yıl garantili olup iade ve değişim mevcutur.
  kapıdan ödeme seceneği ile müşterimize güven vermektedir.

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.