Ramazanda Mastur

Ramazanda mastur günah mı? Açıkça yazmadık ama asıl soru şu Ramazanda mastürbasyon yapmak günah mı, Mastürbasyon orucu bozar mı soruları sıkça sorulan sorulardan…

İşte cevaplar :

Oruçlu biri mastürbasyon yaparsa orucu bozulur. (Bunun için tövbe etmesi ve ramazandan sonra bir gün kaza orucu tutması gerekir ancak kefaret orucu gerekmez.) Yani mastürbasyon yapmak, orucu bozsa da kefareti gerektirmez (*). Kişini bundan dolayı tövbe etmesi ve daha sonra da bu orucu kaza etmesi gerekir (ve yeterlidir).

Mastürbasyon, sıkça yapılıyor ve bağımlılık haline geldiyse HARAM’dır ve günahtır. Ama zinaya düşme tehlikesinin olduğu hallerde vacip olabilir. Eğer Ramazanda oruçluyken mastürbasyon yapılırsa: Orucu bozar ve kazası gereklidir. Tabi kendini tatmin etme durumu oruç vakitleri içerisinde gerçekleşiyor ise.

Kendini rahatlatma işlemini eğer oruçlu iken değil de iftar saatinden sonra iftar yemeğini yedikten sonra gerçekleştiriyorsanız kefaret gerektirmemektedir. Cünup olma durumunu gidermek için gerekli olan boy abdestinin alınması yolu ile kendinizi temizlemiş olursunuz.

Fakat, bir Ramazanda iki kere mastürbasyon yapan erkeğe kefaret gerekir. Çünkü, Ramazanın 1 gününde, kaza gerektiren bir şey yaparak orucunu bozan kimse, başka gününde de bu hareketi kasten tekrar ederse kefaret gerekir. Yani 1 kez yaparsanız kaza etmek yeterli olurken, 2 veya daha fazla yaparsanız kefaret lazımdır.

Kefaret ne anlama gelir? 

Oruçlu kişi bozduğu orucu kaza eder (yani onu tekrar tutar) ve kefareti olarak da aralıksız bir şekilde 2 ay oruç tutmak demektir. (Güncelleme: Bu durumda 1 gün kazası + 60 gün kefaret orucu olmak üzere toplam 61 gün oruç tutulması gerekmektedir.)

Oruçluyken hallenmek normal midir ?

Oruçluyken başka bir insandan veya düşünceden dolayı hallenmek, cinsel arzular duymak normaldir. Nihayetinde oruç tutarken insanlar acıkırlar veya akıllarından kötü düşünceler de geçebilmektedir. Orucun amacı da bu durumu farkına varmak, bu olmaması gereken düşünceler geçmesine rağmen hem ruhu hem bedeni terbiye etmektir. Önemli olan bu düşüncelere yenik düşmemek etkisi altına girmemektir.

Ramazanda Mastur hakkındaki yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz. Orijinal yazı: http://www.bayefendi.com/ramazanda-mastur/


Bugün: 23-Apr-2018 01:19:32
Dünya saati: 22-04-18 22:19:32
Yazının yazıldığı tarih ve gün : 02/06/2016Perşembe

YORUMLAR-SORULAR-CEVAPLAR

 • Ramo Mastir

  Oruç bedensel ve ruhsal olarak arınma ve nefse yenik düşmemektir. Ramazanda, hele de oruç tutarken mastür… olmaz. Zaten orucun ruhuna aykırı bu. Tabi ramazanda iftardan sonra olabilir. Çünkü iftar ve sahur arası yemek de cinsellik de mümkün. Elimize, ağzımıza, şeyimize hakim olmak demektir oruç.

 • master 31

  şimdi ben ramazanda 31 çekmek günah mı günah değil mi anlayamadım. 31 çekince oruç bozulur mu, oruçlu değilken de günah mı değilmi? ayrıca sahurdan önce mastürbasyon yapmak da mübah mı hani davul çalmadan?

 • mastur masyon

  Oruç tutulurken masturmasyon yapmak kaza ile hallediliyor tamam da oruç tutmadığım halde masturbasyon yapılırsa bunun bir günahı var mı onu sormak istedim. teşekkürler, harikulade yararlı bir konu.

 • cenabettin

  Arkadaşlar ramazan ve oruç, bedeni ve ruhu (nefsi) kontrol etmek içindir. Henüz ramazanın da orucun da başındayız aklınıza mastur getirmemeye çalışın. En azından iftar sonrası düşünün. Cenabet bir şekilde oruç tutulamayacağı son derece ortada.

 • Mas Tur

  ramazanda hem de oruç tutarken böyle şehevi hisler beslemek doğal olarak günah, oruçluysa da orucu bozan durumlardan. benim anlamadığım dakika bir gol bir mantığı ramazan başlayınca millet nasıl mastur… düşünebiliyor… Çok ilginç.

 • Esmer

  Hocam şimdi oruçluyken yaptım lakin orucu bozduğunu ve abdest alınmasını gerektiğini bilmiyorudum.şimdi kaza orucu mu tutmalıyım kefaret mi ??

  • Beyefendi

   Ne yazık ki yazıda belirtildiği gibi kefaret yani 60 gün kaza orucu tutulması gerekmektedir

 • Arkadaşlar ne gereği var ramazanda yapmanın eğer çok geldiyse iftardan sonra yapın ve bir an önce evlenin

 • Kardeş ramazanda azgınlık durumu olup mastürasyon yapmadan durumu halletsek. Çünkü insan bi yerden sonra aklında cinsellikten başka bişi girmiyor aklına. Ya da o isteği azaltmak veya gidermek için yapılabilecek bir şey varmı?

 • Hikmet

  Hocam şimdi iftar ile sahur arasında yaptığımızda günah oluyor eyvallah anladım da oruçluyken ilk kez yaptığımızda kaza yeterli ikincisinde kefaret gerekir demişsiniz bu sayıya iftar ile sahur arasında yaparsak da geçerli oluyor mu yoksa sadece oruçluyken yaptığımız mı geçerli ?

 • BilinmeyenKişi

  Merhabalar, akşam oruç açıldıktan sonra mastürbasyon yapmak günah mıdır?

  • Beyefendi

   Değildir. Boy abdesti alıp normal saatinde sahura kalkıp oruç tutmaya devam edebilirsiniz…

 • Hocam şimdi mastürbasyon yaptık ilk gün sadece kaza gerekir ikinnci ve daha sonra yaptığımızda kefaret gerekir demişsiniz bunların hepsi için mı 60 gün tutuyoruz yoksa ikinci gün 60 yaptığımız günün üçüncü sü 60 =120 olarak mı ??

Leave a Comment